София е 4,5 пъти по-богата от най-бедната област в страната

...
София е 4,5 пъти по-богата от най-бедната област в страната
Коментари Харесай

Общини вдигнали данъците 62 пъти през 2017 г.

София е 4,5 пъти по-богата от най-бедната област в страната – Сливен


Общини вдигнали налозите 62 пъти през 2017 година, а случаите на понижение са едвам 8 пъти. Това демонстрира тазгодишното издание на „ Регионални профили: индикатори за развиване ” на Института за пазарна стопанска система (ИПИ).

 0203_1_201376 Увеличенията на локалните данъци за последните 5 години са 210, а пониженията четири пъти по-малко – 50. „ Възможно е нарастванията на налози в страната да са повече, тъй като достъп до информация ни дават единствено 75–80% от общините “, съобщи Петър Ганев, старши икономист в института.

По думите му през последните две години се следи стабилно повишаване на локалните налози, изключително при облагането на недвижимите парцели. „ Причина за покачването на главните налози и такси несъмнено е неналичието на запас на локалните администрации ”, посочи той.

От ИПИ регистрираха, че към този миг 32 общини са публично в процедура по финансово излекуване, като 7 от тях към този момент са получили и безлихвени заеми от страната на обща стойност 20 млн. лева Но съгласно икономистите това няма да помогне за дълготрайното им развиване.

 0203_2_201789 Традиционно локалната данъчна тежест е по-висока в областите с релативно мощна стопанска система и е ниска в едва развитите райони – Видин, Враца, Монтана, Перник и Силистра. Изключение вършат развитите области Стара Загора и Габрово, които имат ниски локални налози и такси. От отчета излиза наяве, че в Кюстендил главните данъци са най-ниски, до момента в който в София те са с най-голяма тежест.

За да се заздравят финансите на локалните администрации, икономистите оферират да се преотстъпят на общините 20% от подоходното облагане на физическите лица. Ако това се случи, 634 млн. лева биха отишли в допълнение в общините през 2018 година

 0203_2_201788 Според проучването София е 4,5 пъти по-богата от най-бедната област в страната – Сливен. Без изненада столицата е с най-високи приходи и стандарт на живот в цяла България, до момента в който Сливен е в дъното на класацията по тези индикатори. През 2015 година брутният вътрешен артикул (БВП) на човек в столицата е бил 26 690 лева при 5921 лева в Сливен.

Разликата е осезаема и при брутната годишна работна заплата, която в столицата е в размер на 14 531 лева, а в най-бедната област – едвам 7830 лева при приблизително 10 535 лева за страната през 2015 година Според ИПИ бързият растеж на заплатите, който приблизително за страната е към 10% на годишна база, се усеща на доста места. Над 50% от високоплатените работни места – със заплата над 1000 лева, обаче са в София. От началото на годината столицата е единствената област с над междинния за страната растеж на възнагражденията, като този развой се чака да продължи. Видин, Силистра и Кюстендил обаче са образци за области, където заплатите се отдалечават от междинната за страната.

Бургас е водач по вложения


Най-много са в нови мощности на „ Лукойл Нефтохим ”


 03-2 Бургас е водач по непознати вложения, демонстрират данните на ИПИ. През 2015 година в област Бургас те нарастват със 767 млн. евро по отношение на края на 2014 година, като капиталът е вложен най-много в нови мощности в „ Лукойл Нефтохим ”. На второ място по растеж на непознатите вложения през 2015 година е София (столица), където те се усилват с 437 млн. евро. Областите Варна, Добрич, Пловдив, Стара Загора, Хасково също се радват на приток на непознати вложения. Всъщност това са и областите, които бележат най-бързо развиване в последните 2–3 години, като всяка от тях е хазаин на един или няколко от браншовете, които порастват с бурни темпове след рецесията – ИТ промишлеността, аутсорсинга на бизнес услуги, туризма, редица подотрасли на индустрията (части за коли, каучук и пластмаси, фармацевтика, машини и съоръжение и др.), изясняват специалистите.

Заетостта пораства повече в Южна България


Новите работни места в Пловдив повече от цяла Северна България


Слабо се показват Сливен и Кърджали

 Успешното развиване на „ Тракия икономическа зона ” е в основата на оживлението в област Пловдив. Успешното развиване на „ Тракия икономическа зона ” е в основата на оживлението в област Пловдив.
В област Пловдив се основават повече работни места, в сравнение с в цяла Северна България. Това е един от изводите на проучването „Регионални профили: индикатори за развиване 2017“, направено от Института за пазарна стопанска система.

През третото тримесечие на тази година броят на заетите в Южна България е със 145 хиляди души над миналогодишните равнища, като 70% от общо основаните нови работни места в страната са в столицата, Софийска област и областите Пловдив и Стара Загора. В Северна България нарастване също има, само че надалеч по-скромно – едвам 27 хиляди души, което е по-малко от растежа единствено за област Пловдив. Във всички области в Северозападна България, като се изключи Плевен, заетостта остава надалеч от най-високите си равнища за последното десетилетие. В Южна България неубедително във връзка с заетостта се показват области като Сливен и Кърджали.

„За оживлението в другите елементи на страната се съди най-много по пазара на труда. Заетостта сега е на рекордно високи равнища, като тя се усилва повече в Южна България“, разяснява данните икономистът Явор Алексиев.

Той подсети, че браншови организации обявиха, че ще се наложи импорт на работна ръка. Според Алексиев подобен сполучлив образец е имало предходната година в областта на туризма.

Десислава Николова, основен икономист на ИПИ:


Вложенията са решаващи за районите


 03-10 Притокът на вложения е най-сериозният движещ фактор, от който зависи оживлението на районите, разяснява Десислава Николова, основен икономист на ИПИ.

„Характерен за всички области – водачи по икономическо развиване е високият приток на вложения, който води до основаване на нови работни места, по-високи приходи и по-добър стандарт на живот. Обратно, всички области, които са на дъното, се характеризират с невисок приток на вложения, доста проблематичен пазар на труда, висока безработица и ниски приходи. Което води доста постоянно до висок дял на бедните и на хората, които живеят в материални ограничения, разяснява Николова.

Голямото “отваряне на ножицата ” при благосъстоянието сред най-богата и най-бедната област е в интервала на стопански взрив до рецесията. Предвид това може да се чака, че с ускоряването на растежа разликата най-вероятно отново ще стартира да пораства, уточни още икономистът.

Зорница Славова, икономист в ИПИ:


Над 20% от учениците в Ямбол и Кърджали с двойки на матурата


 03-11 Над 20% от учениците със слаби оценки на матурата по Български език и литература са в областите Ямбол и Кърджали, заяви Зорница Славова, икономист в ИПИ. Това е десетократна разлика съпоставено със столицата София, където слаби оценки на матурата са получили единствено 2% от учениците. По думите й се следи задълбочаване на разликите в оценките в другите райони през последните години. Областите с най-хубави резултати имат наклонност към възстановяване, а тези с най-слабите резултати не престават да се утежняват, посочи Славова. Като добър образец тя уточни област Смолян, която тази година изпреварва София по индикатори.

Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР