София. България е изправена пред необходимостта спешно да търси устойчиви

...
София. България е изправена пред необходимостта спешно да търси устойчиви
Коментари Харесай

Президентът Румен Радев: България е изправена пред необходимостта спешно да търси устойчиви решения на замитаните години наред проблеми в енергетиката

София. България е изправена пред нуждата незабавно да търси устойчиви решения на замитани години наред проблеми в енергетиката. Това съобщи президентът Румен Радев по време на среща на „ Дондуков “ 2 с управленията на синдикалните организации КНСБ и КТ „ Подкрепа “, оповестиха от прессекретариата на президента . Приетото решение на съвещанието на Европейския съвет от декември 2020 година за ограничение на парниковите излъчвания с минимум 55% до 2030 година по отношение на равнищата им от 1990 година, без съответни ограничения за поддръжка на процеса на промяна на българската енергетика, изправя страната ни пред съществено тестване, бе общата позиция на участниците в срещата.

„ Това решение към този момент има правнообвързващ темперамент и опциите за маневриране са мощно лимитирани “, акцентира президентът. Въпреки това, на идното на 24-25 юни съвещание на Европейския съвет, на което България ще бъде представлявана от президента, ще бъде направено всичко допустимо да се отчетат националните специфики в енергетиката на България, както и другите стартови позиции на обособените страни. Президентът напомни, че на изключителното съвещание на Европейския съвет през месец май 2021 година е съумял да отсрочи вземането на дефинитивно решение по тази тематика, само че то не може да бъде блокирано до безспир.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров прикани за повече неприкритост и предвидимост в процесите, които ще дефинират бъдещето на българската енергетика и в частност на въглищните електроцентрали. Той посочи, че отговорност за насъбраните нерешени досега проблеми няма по какъв начин да се търси от служебното държавно управление, защото „ това е несвършена работа в годините обратно. „ От три години настояваме за приемане на 5-годишен проект за комплекса „ Марица Изток “. Такъв няма. Липсата на решение ни е довело в тази извънредно сериозна обстановка “, уточни Димитров.

От чист експортьор на сила, при затварянето на 4-те блока на АЕЦ „ Козлодуй “, България се трансформира в чист консуматор. А в този момент наклонността е да стане чист вносител на електрическа енергия, означи президентът на КТ „ Подкрепа “ Димитър Манолов. По думите му, има заплаха България да стане подвластна от импорт на скъпи съоръжения за климатично неутрално произвеждане на електрическа енергия. По време на срещата представители на синдикалните организации показаха страдание за неналичието на задоволително информация и предвидимост от досегашните ръководещи за бъдещето на въглищните електроцентрали и заетите в тях.

Обща бе позицията, че в кратковременен проект са нужни ограничения за гарантиране на стабилността на енергетиката, в това число в обществено отношение. На следващ стадий е нужно и приемането национална тактика, с която да се реализиран устойчиви решения в бранша, тъй че да се подсигуряват националните ползи, конкурентоспособна стопанска система, самостоятелност на бранша и правата на хората, които работят в него.

„ Хората желаят най-много изясненост. Трябва да има отмереност, промяна, би трябвало да има обезпечаване на работните места и най-много те би трябвало да бъдат в нашия фокус “, акцентира президентът Радев.

Предстои служебният министър на енергетиката да предложи краткосрочни решения, тъй че централата Топлоелектрическа централа „ Марица-Изток 2 “ да продължи да работи след 1 юли, в композиция с дълготрайни ограничения, стана ясно по време на срещата. В Плана за възобновяване и резистентност, по който работи служебният кабинет, също ще бъдат включени планове, които да поддържат автономността в региона на енергетиката.

Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР