Смяна на върха в едно от управляващите седем кралски семейства

...
Смяна на върха в едно от управляващите седем кралски семейства
Коментари Харесай

Да живее кралят: всяка пета държава в света е монархия

Смяна на върха в едно от ръководещите седем кралски фамилии в Европа - след 52 години на трона, 83-годишната датска кралица Маргрете II преотстъпи трона на своя наследник Фредерик. Това към този момент става наклонност в европейските кралски семейства (с изключение на Великобритания) - монарсите да предават поста на наследниците си още приживе.

Новият датски крал Фредерик X е на 55 години и се е подготвял цялостен живот за поста - въпреки неведнъж да е казвал, че не желае да става крал. Заедно със брачната половинка си - австралийката Мери - двамата са се погрижили да обезпечат поколение на най-старата кралска династия в Европа. Доверието в Дания към кралското семейство е високо - цели 80 %.

Своя ред чакат и шведската принцеса Виктория и норвежкият принц Хаакон. Те също са подготвени да заемат местата на бащите си - крал Карл XVI Густав е на трона в Швеция от 50 години, а 86-годишният крал на Норвегия Харалд V не е в най-хубаво здраве.

Почти всички европейски монарси са демократи

Всички европейски монарси имат единствено представителни функционалности и съвсем никаква политическа власт, в това число що се отнася до княжествата Люксембург и Лихтенщайн. Относително по-силни позиции има княз Алберт в Монако, а пък в Андора (която е дребна страна също като Монако) има двама съкнязе: единият е испанският свещеник на Урхел, другият е настоящият френски президент - в тази ситуация Еманюел Макрон.

В една-единствена от монархиите в Европа тронът не се наследява, а се получава посредством избори - Ватикана. Папа Франциск е освен глава на Римокатолическата черква, само че и безспорен монарх в най-малката страна в света.
 Готов е дизайнът на първите банкноти с лика на крал Чарлз III
Готов е дизайнът на първите банкноти с лика на крал Чарлз III

Предишните банкноти остават в обращение

Живот като в сапунена опера

" Мисля, че множеството хора, които живеят в кралства, се радват същински на своите монархии ", споделя за DW историчката Моника Винфорт, визирайки седемте европейски монархии и петте княжества. В нито една от тези страни няма съществени желания за смяна на държавното устройство, акцентира тя.

Винфорт изяснява, че монархиите са се запазили на всички места в Европа, където не е имало гражданско-революционни промени както във Франция, Италия, Австрия или Германия. Династиите живеят от традициите, от клюките към тях, от свадите и от идиличния фамилен живот, който по-малко или повече се акцентира на показ. " Нашият живот е сапунена опера ", бе споделил преди време днешният английски крал Чарлз Трети.

Една пета от страните в света са монархии

Монархически режими има в 22 % от страните по света. 43 от 194 приети страни се ръководят от суверенни монарси - от Карибите през Европа до Африка, Близкия изток и Азия. В 14 страни отвън Европа към момента държавен глава е британският крал - като да вземем за пример в Канада и Австралия. Единствената империя в света е Япония - където монархът има чисто церемониални функционалности в демократичната страна.

Абсолютни владетели без никакъв парламентарен или юридически надзор са монарсите в Бруней, Оман, Катар, Саудитска Арабия, Есватини и Ватикана. В някои страни като Йордания или Мароко кралят има избрана политическа власт, регламентирана в конституцията. В Малайзия пък тронът не се наследява - султаните на деветте провинции дефинират кой да стане крал. По подобен метод стоят нещата и в Обединените арабски емирства.

Бизнесът с традициите върви добре

За разлика от Европа, в Близкия и в Средния изток няма жълта преса, която да изкарва нескрито драмите в кралските фамилии. Но в Европа ползата към клюките, свързани с благородници и монарси, е огромен. В класацията води английското кралско семейство - неговите членове с техните безредици от години трайно притеглят любознанието на публиката. Принципно биографиите им са естествени - те се женят, отглеждат деца и умират, показва Моника Винфорт, само че защото всичко това става на първокласен декор и е помпозно, изкушава елементарните хора.

Има и още нещо - монарсите са богати, съвсем като в приказките. Най-богатият крал в света - Рама X в Тайланд, има сред 30 и 43 милиарда $. В Европа най-богат е князът на Лихтенщайн Адам II с 3,5 милиарда $. Личното положение на крал Чарлз Трети е 1,8 милиарда $. Кралските фамилии на Дания и Испания въобще не могат да се мерят с тях - кралица Маргрете ще съобщи на сина си едвам 30 милиона $, а испанският крал с неговите 10 милиона $ е на последно място в Европа.
 Колко ще заплати Англия за новите пари с лика на крал Чарлз III
Колко ще заплати Англия за новите пари с лика на крал Чарлз III

Във Англия има над 4,7 милиона банкноти в обращение на обща стойност £82 милиарда
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР