Служебният министър на енергетиката Росен Христов съобщи в интервю за

...
Служебният министър на енергетиката Росен Христов съобщи в интервю за
Коментари Харесай

Росен Христов: През 2020 г. е имало авария в АЕЦ “Козлодуй”, която не е обявена

Служебният министър на енергетиката Росен Христов заяви в изявление за Би Ти Ви, че страната е укривала повреди в АЕЦ " Козлодуй ". Повод за коментара му стана прекъсването по време на Великденските празници на работата на шести блок в атомната централа. Това се наложи поради индикации за пропуск на топлоносител.

" Този парогенератор има проблеми още през цялото време, още при инсталацията му. Може би поради това има по-често проблеми с него, само че те са били скривани ", съобщи Христов, като посочи, че информация за такива повреди би трябвало да се подава от АЕЦ " Козлодуй ", само че страната може да забрани разпространението ѝ.

Христов добави, че от встъпването на власт на служебното държавно управление тези проблеми са били съобщавани. Последната, по думите му, укрита повреда с парогенератора е от 2020 година Проверка на " Дневник " откри, че на уеб страницата на АЕЦ " Козлодуй " няма оповестена информация за сходна повреда през 2020 година

" Липсва ни съоръжение за обстойното му проучване. Вече сме задвижили поръчката, само че срокът на доставка е година и половина. Оборудването не е от Русия. Парогенераторът се нуждае от огромна рехабилитация, която може да се извърши дружно с плановия ремонт на шести реактор. Дано дотогава да получим нужното съоръжение ", сподели още Христов.

Росен Христов разгласи още, че Министерски съвет е разрешил дерогацията глобите на Европа, които не разрешават импорт от Русия, с цел да може да поръчаме нужните материали и аварийни елементи за естественото действие на АЕЦ “Козлодуй ”. “Осигурили сме употребата на блока. Няма заплаха от разтърсвания и спирания. Имаме площадка за 4 нови реактора - два в “Козлодуй ” и два в “Белене ”, уточни още той.

По думите му има късмет към този момент закупените от България реактори да работят. “Оборудването е консервирано. Тук въпросът е механически, финансово, откъм периоди кое би било по-добре, а това ще покажат анализите ”, разяснява Христов.

Той разяснява и договорката сред България и турската БОТАШ. “1 милиард кубични метра за година, това е една трета от общата консумация на страната. Това е газ, който “Булгаргаз ” е закупил от търговци. Не купуваме газа от Турция, а единствено използваме тяхната инфраструктура. От нас зависи с кого да сключим контракта. Цената е идентична с тази, която използваме за гръцките терминали, само че в Турция имаме по-голяма сигурност ”, изясни министърът на енергетиката.

Той увери, че доставките на газ за България са безусловно подсигурени. “В момента сме фактор за доставка и на други страни. Имаме инфраструктурата за това ”, добави Христов.


Източници: Дневник, epicenter.bg

 

 

 

Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР