Служебните министри Кирил Петков и Асен Василев са преговаряли за

...
Служебните министри Кирил Петков и Асен Василев са преговаряли за
Коментари Харесай

Кирил Петков: Преговаряхме лично с Николай Василев за кабинета

Служебните министри Кирил Петков и Асен Василев са преговаряли за присъединяване в държавно управление на Има Такъв Народ персонално с оферти за министър председател Николай Василев. Именно с неговите визии за ръководството на бюджета и финансите на страната не са били съгласни двамата служебни министри.

Както стана известно двамата харвардски ученици отказаха на Слави Трифонов да влязат в предложеното от него държавно управление. Николай Василев обаче е бил индивидът, който е разпределял постовете в кабинета, стана ясно от обясненията на Кирил Петков пред бТВ.

" За Николай Василев големият приоритет е бюджетът да бъде уравновесен (без дефицит). Докато ние считаме, че би трябвало да се подходи по-практично, а не идеологически. Най-важното, което би трябвало да се направи, е да се спрат кражбите и приключването на обществени запаси, а по-късно да се мисли за орязване на разноски. Например при 42% пенсионери с пенсии под прага на беднотия, считаме, че помощта от 50 лева би трябвало да продължи под някаква форма ", изясни Кирил Петков пред бТВ.

Според него разновидността с уравновесен бюджет не е подобаващ в миг, в който се води битка с корупцията и сивия бранш. Защото орязването на редица разноски ще сътвори напрежение измежду разнообразни обществени групи и това ще отклони фокуса на ръководещите от главната цел.

Петков не е склонен и с вижданията на Николай Василев за бъдещето на Българската банка за развиване. Приватизацията на държавната банка е точно концепция на Николай Василев, който неведнъж е заявявал, че България няма потребност от държавна банка.

  " Ако в действителност тази банка се занимава с несвойствени задания, по-добре да я няма. Но 8 месеца по-късно, откакто назначихме професионален мениджмънт и променихме устава, тъй че да не са раздават заеми по-големи от 5 млн. лева, считам, че ББР има роля и тя е да финансира проекти на дребните и новаторски компании, които не могат да получат заеми от комерсиалните банки ", съобщи Кирил Петков.  " Не би трябвало да смесваме неверното потребление на един инструмент с неговата ненужност. Ако нещо работи, е добре да го оставим ", сподели още той.

Кирил Петков е уверен, че България като дребна отворена стопанска система има единствено веднъж на развиване - фокусиране върху нововъведенията и експорта. Той описа, че има концепция да се сътвори ръб от сполучливи международни учени и експерти, който да подкрепя двете министерства - на стопанската система и на образованието, в привличането и подпомагането на новаторски бизнеси. " Министерството на стопанската система би трябвало да преименува на Министерство на стопанската система и иновациите и да работи по-активно в тази посока, вместо да се занимава с язовири и рекултивация ", съобщи Петков.

Служебният министър на стопанската система описа, че в министерството се е срещнал с доста " свестни " специалисти и че единствените " гнили ябълки " са политическите кабинети и някои " единични хора, които са били на основни места да разпределят пари ".  " Ако тези гнили ябълки се сменят, този уред ще работи. Аз съм доста по-голям оптимист, в сравнение с преди да вляза в министерството ", сподели Петков.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР