След продължила шест години цялостна реставрация българската желязната църква Св.

...
След продължила шест години цялостна реставрация българската желязната църква Св.
Коментари Харесай

Желязната църква в Истанбул посреща Стефановден реставрирана

След траяла шест години цялостна реституция българската желязната черква „ Св. Стефан ” в Истанбул посреща днешния Стефановден изцяло актуализирана. За да запазят достоверния образ на храма, над 40 експерти са реставрирали всичко в него парче по парче. Официалното разкриване е планувано за седми януари. Тогава вселенският патриарх Вартоломей и българският патриарх Неофит ще служат дружно в църквата. През 2018 година храмът ще означи 120 години от основаването си.


Желязната черква „ Св. Стефан ” е измежду архитектурните бижута на Златния рог в Истанбул от 1898 година до през днешния ден. Никъде по света няма различен храм с такава структура.
Дениз Кахраман, строителен инспектор: Частите на църквата са пристигнали на части по вода и по-късно са сглобявани.
С годините обаче водата съществено е подкопала основите на храма и стоманените колони са обхванати от наслойка и разяждане. Това се оказва най-сложното и тежко тестване пред архитектите и реставраторите.
Халюк Йозгюдер, реставратор: Когато преди няколко години започнахме с реставрацията просто не знаехме от къде да тръгнем. Църквата беше в такова положение, че безусловно беше застрашена от разрушение.
Цяло знамение е, че камбанарията е оживяла, споделя ръководителят на архитектурния план Фикрие Булунмаз. Тя е експерт с 40-годишен опит и е измежду реставраторите и на византийския храм „ Св. София ” в Истанбул. С екипа ѝ са съумели да укрепят и обновят напълно желязната черква, само че да запазят изцяло истинската архитектура.
Фикрие Булунмаз, началник на архитектурния план за реставрацията на храма: За първи път се прави такива огромна реституция и замяна на колони. Използвали сме най-модерните технологии. Предишните поправки не са съдействали изключително за укрепването на храма. Даже в противен случай могли са да причинят още по-големи вреди.
По време на продължителната работа 72-годишният Халюк получава сърдечно заболяване. Губи и два от пръстите си, само че не се отхвърля от плана.
Халюк Йозгюдер, реставратор: Баща ми ми е казвал на времето – започнеш ли една работа, би трябвало да я довършиш до край. Това е черква единствена в света. Ако ние не я реставрираме, не и върнем първичния тип – кой ще го направи.
Българската общественост в Истанбул с неспокойствие чака формалното разкриване на храма на седми януари, тъй като към този момент ще могат да посещават постоянно служби и литургии, а освен по Коледа и Великден.
Кириако Лязе, представител на българската общонст в Истанбул: Моите детски години тук минаха. Служих в олтара аз, с одеждите.
Турският екип от реставратори и архитекти е уверен, че след огромното възобновяване българската черква „ Св. Стефан ” ще има най-малко още век и половина живот.
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР