Символите на съветската армия все още присъстват в много от

...
Символите на съветската армия все още присъстват в много от
Коментари Харесай

Камен Рикев: Съветските паметници се използват като мека сила, нямат общо с русофилството

Символите на руската войска към момента участват в доста от огромните български градове. Периодично се чуват гласове за тяхното унищожаване, само че към момента няма единно мнение на обществото каква би трябвало да е ориста им.
Разговор за Паметника на Альоша в Русе стартира преподавателят в университета " Мария Склодовска-Кюри " в полския град Люблин Камен Рикев, който е русенец. Той е учител по история на балканските литератури и култури, създател е на изявления в региона на полско-българските културни връзки, балканистиката и българската литературна класика, преводач е на десетки полски създатели.

Преди време районният вестник " Утро " разгласява негов текст, в който създателят задава въпрос към публиката - " Кога ще сложим Альоша на мястото му? " , визирайки Паметника на Альоша в дунавския град, с който приключва основната улица " Александровска " и стартира Паркът на младежта.

На това основно за Русе място се издига фигурата на руски боец, който държи шмайзер в дясната си ръка и руско знаме в лявата. Голям, възвишен и  незаобиколим. Паметникът е по-голям от монументите на Васил Левски, Стефан Караджа, Любен Каравелов, Захари Стоянов, Ангел Кънчев, Елиас Канети.

Според Рикев " Альоша боде очите освен като русенски градски ориентир " и е " израстък в центъра на града ". В изявление за БНР той показва гледната си точка на жител, че паметникът от позиция на историческата правдивост е " грандиозно неразбирателство и неговото място не е в центъра на града ". Преподавателят счита, че смесваме памет и респект .

" Неща, които заслужават памет, само че никога не заслужават възхвала, респект, могат да намерят собствен комфортен дом . Дали това ще бъде обособено място в парк или междуквартална зона, дали ще бъдат покрайнините на града, постоянно с усет може да се аранжира едно пространство на остарели знаци, на изоставени причудливи паметници, парчета, останки от гербове, куриозни табели, които да образуват различен ъгъл, който да помогне на хората да видят парченце от своята история . Това е памет, това е история, само че аз негодувам против една операция, която безочливо ни се постанова. "

 Снимка: БГНЕС

Не бива да забравяме и унищожаваме това завещание, само че не трябва тази памет да я свързваме с подправена респект, акцентира Камен Рикев.

Фронтално на паметника е изписан следният текст : " На братските руски войни-освободители. Вечна благодарност от русенските трудещи се ", а откъм гърба е ситуирана фразата на Георги Димитров : " Дружбата със Съюз на съветските социалистически републики е нужна на България по този начин, както въздухът и слънцето за всяко живо създание. "

" Тези монументи се употребяват като " мека мощ ", " мек " инструмент за влияние от страна на съветската страна ", посочи преподавателят в полския университет.

Рикев е безапелационен, че сходни монументи " нямат нищо общо нито с българското русофилство, нито с историческата истина ".

Засега диспути за премахването на Альоша от централната част на града няма.

Монументите на Ленин и Георги Димитров в Русе бяха отстранени съвсем незабавно след рухването на комунистическия режим. Альоша остана, макар че неведнъж е заливан с багра и са му добавяни надписи с разнообразни послания в символ на митинг против политиката на Русия.

В региона към Русе се намира и единственият монумент на Ленин в България - този в село Новград. Бил атракция за селото, чието Трудово-кооперативно земеделско стопанство носело името на вожда. 
Повече по тематиката чуйте в звуковия файл. По обявата работи: Яна Боянова
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР