Сблъсъците, до които се стигна на големия антиправителствен протест на

...
Сблъсъците, до които се стигна на големия антиправителствен протест на
Коментари Харесай

7 неудобни въпроса към МВР за протестите

Сблъсъците, до които се стигна на огромния антиправителствен митинг на 2 септември, повдигнаха доста неуместни въпроси към дейностите на полицията. По традиция от Министерство на вътрешните работи и Столична дирекция на вътрешните работи хвалят работата на подчинените си и стоварват цялата виновност за станалото върху жителите. Макар че тъкмо униформените получават милиарди, с цел да не позволяват да се стига до кръвопролития на мирни демонстрации. Точно те би трябвало в точния момент да разпознават евентуалните провокатори и да ги отстраняват, с цел да не се заплаши животът и здравето на спокойно протестиращите. Както всички видяха, нищо сходно не се случи на 2 септември. Дори в противен случай - с доста от дейностите си полицията ескалира напрежението. Затова Министерство на вътрешните работи дължи отговори на обществото на няколко основни въпроса. Те бяха заложени от " Сега " на пресцентъра на ведомството, само че той към този момент пази безмълвие.

 

1. Колко чиновници на Министерство на вътрешните работи от цялата страна бяха командировани в София?

Ден преди всеобщия митинг, наименуван от уредниците " Велико национално въстание ", в столицата бяха съсредоточени сили на полицията от цялата страна. В обществените мрежи се разпространиха фотоси на стотици патрулни коли да влизат в стройна редица по бул. " Цариградско шосе " в София. Това остави усещане, че поради огромната готовност на униформени, редица обитаеми места останаха за няколко дни без съответно полицейско наличие и сигурност. Не е ясно какъв брой коства на Министерство на вътрешните работи въпросното командироване. Отделно в центъра беше разположено водно оръжие, което демонстрира, че полицията е очаквала съществени конфликти и била подготвена за отпор. Защо най-после се оказа " сюрпризирана ", е риторичен въпрос.

 

2. Единствено служители на реда ли участваха в защитата на митинга?

Сред младите мъже в полицейските кордони имаше такива, които нямаха тип на чиновници на реда - бяха с татуировки, бради и без отличителни полицейски знаци. Това слага въпроса дали в защитата на митинга не са се присъединили и частни охранители, дегизирани в полицейска униформа. В случая по-вероятното пояснение за съвпадението на лица, работещи като служители на реда и като гардове, е, че някои от полицаите в свободното си време да заработват във компании за персонални гардове. МВР нe може, няма време и не проверява дали негови чиновници работят и като частни охранители, стана ясно от изявление на зам.директора на Столична дирекция на вътрешните работи Антон Златанов по bTV. Звучи неуместно, само че е реалност. По тази логичност Министерство на вътрешните работи няма да има нито време, нито предпочитание да ревизира и дали негови чиновници не вършат услуги на престъпен контингент в свободното си време.

 

3. Защо по униформите на служителите на реда имаше непозволени стикери и значки?

Отново от снимков материал в медиите и обществените мрежи стана ясно, че редица чиновници на реда си разрешават да кичат униформата си с неприемливи послания. В първия ред, да вземем за пример, имаше служител на реда, който си беше залепил стикер на британски, който гласеше  " Обичам оръжия и женски гърди ". Друг служител на реда пък имаше значка с череп и послание: " Един изстрел, едно ликвидиране, аз вземам решение, без страдание ". Не е ясно прави ли Министерство на вътрешните работи инспекции какви са тези знаци и за какво служителите на реда си разрешават да ги носят на публични събития, които охраняват.

 

4. Ще има ли осъдени чиновници за употреба на непозволени помощни средства?

В снаражението на полиция сме привикнали да виждаме палка, белезници, щит, шлем, вероятно револвер. Изненадващо е обаче, когато органите на реда се засилят против протестиращите с бокс в ръка. Именно това се видя от излъчен репортаж от късните часове на митинга на 2 септември. Безспорно използването на сходно помощно средство не е регламентирано и служителят на реда прави нарушаване, в случай че го употребява. Всъщност предназначението на металния бокс не може да бъде друго с изключение на да нанесе повече болежка и по-жестока контузия. До момента професионалното управление на Министерство на вътрешните работи не желае да разяснява този проблем.

 

5. Адекватно ли беше употребен лютивият спрей против протестиращите?

Малко преди обед на 2 септември се стигна до ескалация на напрежението. По думи на полицията органите на реда са били принудени да употребяват така наречен пикантен спрей против протестиращите. Дали обаче го направиха по най-професионалния метод? Обективите на фоторепортерите запечатаха миг, в който чиновник на реда се е качил на капака на полицейски автомобил и пръскаше наред. Така дейностите му нанесоха повече щета, в сравнение с да бъдат в помощ на униформените. Освен протестиращи, от лютивата течност пострадаха тежко мнозина публицисти, а и самите служители на реда. 

Всъщност използването на този спрей може да бъде извънредно рискова, изяснява журналистът Борислав Кръстев. Малките флакончета, познати като пепър спрей, които се продават в магазините за самоотбрана, нямат нищо общо с тези на полицията. Докато спрейовете за всеобщо прилагане са с 2 000 000 сколвила (мерна единица за лютивост) и пръскат на разстояние към 1 метър, органите на реда употребяват спрей с над 3 млн. сколвил, който е под високо налягане и може да уцели човек на 8-10 метра. Ако с тях някой бъде напръскан от близко и то в очите, може да получи съществени увреждания на зрението и даже да ослепее. Подобни спрейове се употребяват от ловци против нападащи мечки.

 

6. Как полицията позволи провокатори с десетки мощни бомбички?

Димките и бомбичките на митинга на 2 семптември не бяха нещо случайно. Напротив, през целия ден полицията беше под канонада от пиратки, самоделки и бомбички със зноен газ. Как тези оръжия стигаха до неколцина мъже в първите редици на митинга? През цялото време периметърът на пл. " Независимост " беше охраняван от полицията, която претърсваше главно багажа на множеството искащи да се причислят към митинга. Освен това разполагаем на Министерство на вътрешните работи са десетки камери с огромна разграничителна дарба и лицево различаване. Но обратно на логиката, бомбичките освен бяха импортирани, само че и дълго време бяха гладко употребявани против служителите на реда. Същите провокатори, които можеха елементарно да бъдат разпознати по скритите лица, вечерта още веднъж бомбардираха полицията, която не посмя да ги задържи. 

 

7.   На какъв принцип се осъщестяваха арестите?

След като огромна част от провокаторите останаха на независимост до края на митинга, а редица други спокойно протестиращи жители бяха отведени с белезници, следва въпросът по какъв начин полицията взема решение кого да арестува. Пример за това е съпредседателят на " Зелено придвижване " Борислав Сандов, който малко след началото на митинга беше арестуван. Самият той твърди, че не е дал мотив за това, а по-късно фактически беше освободен без никакво обвиняване. 

По-страшно е случилото се с журналиста на свободна процедура Димитър Кенаров, който беше грубо пребит от полицията.  " Докато отразявах митингите в София, бях заловен от полицията, хвърлен на земята и брутално ритан в главата. Камерата ми беше отнета и ме накараха да заставам с часове с белезници на тротоара. Много пъти се идентифицирах като публицист без резултат ", свидетелства Кенаров. Той също досега няма придявено обвиняване. И се получава странна обстановка - задържат те, бият те, а след това те пускат на независимост без никакви искания към държанието ти на митинга.

За несправедливостта в отношението на органите на реда описа и някогашният водач на младежката конструкция на ГЕРБ в Русе Павел Цветков. " В един миг кордонът потегли към нас. Повечето побягнаха. Аз първоначално се затичах, понесен от тълпата, само че в един миг взех решение, че откакто не съм направил нищо неправилно, няма от какво да тичам и стопирах. За страдание съм сбъркал. Едно от момчетата ме събори на земята. Беше разгневен ", спомня си Цветков. " В трите килии бяхме общо към 15 момчета, измежду които имаше двама публицисти, млад доктор от Пирогов, притежател на мебелна компания, ИТ експерт, чиновник в Европейската централна банка и други сходни съмнителни фигури ", споделя още той.

Засега е прочут единствено един задържан за мятане на бомбички - той беше оставен в ареста за 72 часа. А останалите?
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР