Сърфирайки из нета, наскоро попаднахме на едно доста интригуващо интервю

...
Сърфирайки из нета, наскоро попаднахме на едно доста интригуващо интервю
Коментари Харесай

10 важни извода години след 10 ноември 1989 г.

Сърфирайки из нета, неотдавна попаднахме на едно много завладяващо изявление на Зорница Стоилова от вестник „ Капитал “ с преподавателя по история в Американския университет проф. Евелина Келбечева, засягащо въпроси като романтизирането на комунизма, митологемите на прехода и какво би трябвало да знаят днешните възпитаници за близкото минало.

Според проф. Келбечева ние, тук в България, би трябвало да сменим фундаментално метода, по който описваме, проучваме и интерпретираме историята за младежите в учебно заведение. И защото през днешния ден означаваме годишнината от „ оня “ 10 ноември, селектирахме от изявлението най-ярките и значими заключения. Ето 10 от тях.

1. Днес, „ когато имаме независимост, колкото и да е препъната, ние останахме в коловозите на ужасно доста фалшификации на близкото ни минало “. Липсва политическа воля и съответни дейности по този въпрос. „ Изпускаме опцията да създадем промяна на образователните проекти и на учебниците, които са измежду огромните генератори на познание. “

2. У нас „ няма публичен консенсус, тъй като средите, които охраняват предишното на БКП/БСП и знаят, че посредством това минало тя се легитимира, не разрешават да се каже истината за това какво е представлявала. “

3. В момента у нас има доста малко хора и медии, „ които желаят коренен публичен спор освен върху историята на комунизма, а върху наследството от комунизма. “

4. За тези години България не съумя да сътвори мощна и работеща тактика за смяната на статуквото, както и да превърнем знанието за близкото минало в интелектуален прорез на публичните процеси.

5. Най-неизкоренимият мит, обвързван с комунизма, през последните години е, че „ опазването на здравето и образованието са били безвъзмездни. Естествено, че са платени от бюджета и от нашите налози, които са отивали за безкрайния партиен и наказателен уред, както и за необикновено удобния живот на номенклатурата. “

6. Освен това – „ никой нямаше същински еднакъв старт, да не приказваме за неналичието на каквато и да била независимост. “

 10 значими извода години след 10 ноември 1989 година

7. Според проф. Келбечева нашата независимост и народна власт е в голяма степен предопределено от силата и мимикриите на комунизма в днешно време. Т.е. от „ това, че нямахме квалифициран политически хайлайф, който да смени тези, които откакто се прекръстиха в църква, приготвиха и трето потомство във властта. “

8. Според проучване на Институт „ Отворено общество “ огромен % от хората през днешния ден са подготвени да се откажат от своите права и свободи в името на икономическата сигурност.

9. „ За 25 години (до 2014 г.) имаме ръководство на демократичните сили единствено 4 години и 9 месеца. “

10. „ Когато приказваме за цялостната оценка за комунизма освен в народен мащаб, припомням си какво споделяше Збигнев Бжежински с една дума за наследството на комунизма: безнравственост. “

Източник: 10te.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР