Съмнителна разпродажба на частна общинска собственост в Луковит е причината

...
Съмнителна разпродажба на частна общинска собственост в Луковит е причината
Коментари Харесай

В Луковит предизборно уреждат имоти

Съмнителна ликвидация на частна общинска благосъстоятелност в Луковит е повода локалните поданици да подозират, че ГЕРБ предизборно са си уредили гласове. Съмненията са подбудени от покупко-продажби с имоти в местността Голия връх, където има преобладаващо ромски постройки, множеството от които противозаконни. Справка от вота на секционните комисии в региона на предишни избори също демонстрира положителните връзки сред живущите и ГЕРБ.

През юли и септември тази година общинските съветници в Луковит са приели предложение от кмета Иван Грънчаров (в момента претендент за нов мандат от ГЕРБ) общински земи да бъдат продадени на цени надалеч под пазарната им оценка. Представителите на Българска социалистическа партия в Общински съвет не са подкрепили покупко-продажбите. Две от продажбите са позволени през юли, една - през септември.

Де факто общината узаконява жилищни постройки, изникнали върху личните й парцели. Аспарух Господинов и Антонио Асенов са подали до общината искане да закупят имоти, върху които са построили здания. Едната къща е 73 кв.м, а другата - 84 кв.м. Парцелите надлежно са по 285 и 465 квадрата. Гербаджийският кмет предлага на общинарите да продадат земята, само че обратно на пазарните правила договорката е на цена, доста по-ниска от пазарната, само че въпреки всичко надвишава данъчната оценка. 21-годишният Аспарух Господинов е изискал да купи парцел на ул. " Лале " в Луковит. Адресът, който е показал за връзка, е ул. " Лале " 39. Въпреки че пазарната оценка е 2995 лева, кметът Грънчаров дефинира тръжна цена от 1934,04 лева За близо половин декар с пазарна цена от 4885 лева на ул. " Теменуга " гербаджията желае близо 2000 лева по-малко - 2865,24 лева, като обосновава настояванията, че сумата е 120% от данъчната оценка.

Подобна е обстановката с третия имот, който е позволен за продажба през септември. Искането на Надка Минчева е от края на юли. За 257 кв.м, оценени на 2700 лева, Грънчаров желае 2005 лева

Местни поданици сигнализираха ДУМА, че по този метод, като се изключи че се узаконяват противозаконни здания, кметът си урежда гласове от махалата. Традиционно жителите там избират да гласоподават за ГЕРБ, на парламентарните избори през 2017 година Българска социалистическа партия са взели от двете СИК в региона 43 гласа, Движение за права и свободи - 103, а ГЕРБ - 520. Тази пролет, на еровота, левицата получава 34 гласа, Движение за права и свободи - 88, а ГЕРБ събират съвсем 500. Любопитното е, че махалата всеобщо припознава за собствен любимец Лиляна Павлова, която обира преференциалния избор. В десета секция тя е събрала 40 гласа, а в осма - 38. Почти няма други преференции.
Източник: duma.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР