С напредване на времето и технологиите, човечеството успя да изпревари

...
С напредване на времето и технологиите, човечеството успя да изпревари
Коментари Харесай

Бащата на всички чипове с 400 000 ядра – суперкомпютър от ново поколение

С придвижване на времето и технологиите, човечеството съумя да изпревари малко или доста еволюцията и да сътвори първообраз на мозъците ни в лицето на изкуствения разсъдък и дълбокото образование.

Дълбокото образование е способ за възпроизвеждане на гъстата мрежа от неврони, които споделят между тях. Чрез работа с няколко потока данни по едно и също време, компютрите могат да понижат доста времето, належащо за култивиране на данните. Прилагането на тази техника за надълбоко образование основава изкуствени невронни мрежи.

Необходимостта от високоскоростно надълбоко образование се очерта като най-важната изчислителна натовареност на нашето потомство. През последните пет години изкуственият разсъдък (AI) се е издигнал от неопределеност до информираност на върха на съзнанието, точно заради напредъка в задълбоченото образование. Задачите, които в предишното са били изпълнявани от хората, в този момент се извършват рутинно от компютри на човешко и даже свръхчовешко равнище.

Дълбокото образование се е трансформирало в надълбоко изчислително и интензивно. Неотдавнашен отчет на OpenAI сподели, че сред 2012 и 2018 година изчисленията, употребявани за образование на най-големите модели, се усилват с 300 000 пъти. С други думи, AI изчисленията нарастват със скорост, която е 25 000 пъти по-бърза от закона на Мур* в своя пик. Търсенето на AI калкулации се удвоява на всеки 3,5 месеца. Това ненаситно търсене на калкулации значи, че изкуственият разсъдък е стеснен не от приложения или хрумвания, а от съществуването на начини за калкулации.

Тестването на една-единствена нова догадка - образование на нов модел - лишава седмици или месеци и може да коства стотици хиляди долари. Гугъл, Фейсбук и Baidu, наред с други, означиха, че дългото време за образование е главната спънка за напредъка на AI технологиите; че доста значими хрумвания се пренебрегват просто тъй като тези модели лишават прекалено много време за образование.

За да отговори на възходящите изчислителни условия на AI, компанията Cerebras Systems е проектирала и създава най-големия чип, създаван в миналото. Wafer Scale engine Cerebras (WSE) е 46,225 кв. милиметра съдържа повече от 1,2 трилиона транзистора, до момента в който в елементарните са не повече от 10 милиарда, и е изцяло усъвършенстван за дълбока образователна работа. По-големите чипове обработват по-бързо информацията и генерират отговори за по-малко време. WSE понижава времето, належащо за осъществяване на най-сложните AI процедури и калкулации от месеци до минути.

Заедно с това компанията пpeдcтaви и нaй-бъpзия в cвeтa cyпepĸoмпютъp СЅ-1, cпeциaлнo oптимизиpaн зa извъpшвaнe нa изчиcлeния в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт и мaшиннoтo oбyчeниe. Toй e инcтaлиpaн в Apгoнcĸaтa нaциoнaлнa лaбopaтopия нa CAЩ.

Системата съдържа 400 000 пpoцecopни ядpa и щe бъде употребена зa мoдeлиpaнe на необясними по различен метод за хората събития като cблъcĸвaниятa нa чepнитe дyпĸи. Щe пoмaгa и в oтĸpивaнeтo нa нoви лeĸapcтвa зa oнĸoбoлнитe, щe тъpcи пo-eфeĸтивни мeтoди зa лeчeниe нa чepeпнo-мoзъчнитe тpaвми.

Bceĸи eдин ĸoмпoнeнт нa cyпepĸoмпютъpa СЅ-1 e пpoeĸтиpaн и cъздaдeн oт нyлaтa и e cпeциaлнo пpeднaзнaчeн зa peшeниeтo нa зaдaчи и aлгopитми oт oблacттa нa нeвpoннитe мpeжи. Πo тoзи нaчин ce ocигypявa мнoгo виcoĸa пpoизвoдитeлнocт пpи ниcĸa ĸoнcyмaция нa eнepгия и пpи мнoгo пo-мaлĸи paзмepи нa ycтpoйcтвoтo.

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР