„Джобно ръководство за СССР“ – наръчник на американския войник
С края на Втората международна война през 1944 година Военното министерство на Съединени американски щати разгласява брошура от 57 страници, озаглавена „ Джобно управление за Съюз на съветските социалистически републики “. Копия от тази къса книга са раздадени на бойци и военнослужещите, с цел да ги приготви за взаимоотношение с руснаци. Но в последна сметка американците в никакъв случай не са изпратени в Съюз на съветските социалистически републики.
Въведението осведоми читателя, че руснаците са претърпели тежки компликации по време на войната и им припомня, че Русия се бори с Германия от 1941 година Въпреки че Съюз на съветските социалистически републики губи няколко борби, брошурата изяснява, че те съумяват да преодолеят ранните неуспехи и в този момент се радват на „ поход към победа “.
Ключовата тематика във въведението е изразяването на угриженост към битките, които Съюз на съветските социалистически републики претърпява по време на войната, и подготовката на американските бойците за локалното популацията в раздраната от войната страна. В Съюз на съветските социалистически републики съвсем всеки жител губи другар, член на фамилията си или непосредствен в кървавия спор.
Кратката книга също разказва съветския народ като другарски, само че надълбоко предан на военните старания. Тя също по този начин дава резюме на държавната и правната система на Съюз на съветските социалистически републики, разказва социализма като основа на стопанската система в Съюз на съветските социалистически републики и изяснява какво включва общата благосъстоятелност и груповата благосъстоятелност.
Освен това учебникът преглежда антропологични тематики като съветските традиции, просвета и етикет. В него се споделя, че мъжете „ могат да се прегърнат и целунат при среща “ и предлага да се заобикаля да се смее или да се зяпа „ тяхната чудноватост “. Подсвиркването към дамите се смята за обидно.
Дава се и мнения за осакатената стопанска система на Съюз на съветските социалистически републики, като се споделя, че „ Не е толкоз елементарно за американците, които идват от страна, където съвсем всичко е налично, да схващат неналичието на потребителски артикули в Русия “. Съюз на съветските социалистически републики е изправен пред съществени стопански проблеми заради войната като да вземем за пример дефицит на храна.
Американски бойци във Владивосток, август 1918 година
Американците са предизвестени, че макар че храната на препоръките е нищожна, те имат задоволително, с цел да си обезпечат съответно хранене. По отношение на евентуалните опасности за здравето, текстът предизвиква бойците да „ съблюдават всички правила, свързани със секс хигиената “, и предизвестява, че „ в случай че не го извършите, венерическата болест може да бъде цената, която ще платите “. Някои други препоръки, свързани със здравето, включват отбягване на потреблението на сурови плодове и зеленчуци, в случай че обелката им не е отстранена или храната не е сварена.
Последната част на брошурата включва диаграма, очертаваща редиците на съветския боен личен състав, валутните курсове и главните съветски изречения и въпроси. Голяма част от изложените препоръки са съсредоточени върху това човек да бъде сензитивен и оправдателен към руснаците за тяхната работа и ангажираност да победят силите на Оста, и да предупредят американците, че изискванията на живот на тези хора са неприятни.
Интересното е, че книгата възприема разбиращ, дипломатически метод и предизвиква американците освен да зачитат съветската просвета, само че и да следват техните закони и традиции. Русия претърпява несъразмерни жертви по време на войната и стандартът на живот на междинния жител е доста намален. Въпреки че някои от препоръките в брошурата наподобяват безгрижни или даже комични, опустошението, нанесено на Съветския съюз по време на Втората международна война, е надълбоко и спазването им има значение.
Както и при американците, съветските дами способстват за военните старания, като работят дълги часове във фабриките. Рускините даже се причисляват към армията на Съюз на съветските социалистически републики. Храната става нищожна и непрекъснатите офанзиви на Германия изтощават съветската инфраструктура. Някои руснаци не са имали повече от два чифта облекла през целия интервал на войната, защото всички запаси са били ориентирани към военните старания. Безброй жители губят домовете си по време на безспирните борби, а пътищата, мостовете и земеделските земи са ударени грубо.
Книгата поучава американските бойци да бъдат „ великодушни в хваленето на руския народ и Червената войска, чиито подвизи са спечелили възхищението на света “, и да заобикалят политически или религиозни диспути и рецензии към руските водачи, защото „ жителите имат огромно почитание, съвсем респект към тях и ще бъдат афектирани, в случай че се отнесете с неуважение или недоумение “.
„ Въпреки че Съединени американски щати и Съюз на съветските социалистически републики имат разнообразни политически и стопански системи, това управление показва старания за помиряване и подпомагане в услуга на по-голямо положително. “