С гласовете на управляващата коалиция в София – групите на

...
С гласовете на управляващата коалиция в София – групите на
Коментари Харесай

Властта в София пак поиска от кабинета пари за градския транспорт

С гласовете на ръководещата коалиция в София – групите на ГЕРБ-СДС и на ВМРО-„ Атака “, Столичният общински съвет одобри декларация, с която прикани бюджетът на страната да отпусне повече пари на градския превоз в столицата. Аргументът за това бе познатият – скокът на цените на тока и горивата, рецесията с ковид и намалелият брой пасажери в публичния транспорт. Представителите на болшинството в СОС изрекоха мнение, че държавното управление е длъжно да поддържа обществения транспорт в София, защото той е пред колапс. Както " Сега " писа, преди към месец от ГЕРБ и Вътрешна македонска революционна организация пресметнаха, че сумата, която страната би трябвало да отпусне на транспортния бранш в столицата за 2022 година, е 178 млн. лева, като към нея би трябвало да се прибавят и към 50 млн. лева за погасяване на отговорности за м.г.

Против приемането на декларацията гласоподаваха групите на Българска социалистическа партия, „ Демократична България “ и представителят на „ Спаси София “ Борис Бонев. Мотивите бяха, че управленията на транспортните сдружения в Столична община – Центърът за градска подвижност, „ Метрополитен “, „ Столичен автотранспорт “ и „ Столичен електротранспорт “, не са провели никакви промени във компаниите си и не са създали опит да усъвършенстват разноските си, преди да желаят помощ от държавния бюджет. Борис Бонев напомни на властимащите в София, че още по времето, когато страната се управляваше от ГЕРБ, тогавашното министерство на финансите също отхвърли парична помощ на София за градския превоз с мотив, че в него има голям брой течове и не са направени нужните промени.

 

Текстът на признатата от СОС декларация:

Ние, членовете на Столичния общински съвет, обединени от разбирането, че общественият превоз в градовете е от определящо значение за качеството на живот, устойчивото развиване на градската среда и икономическото развиване, молим за междуинституционален разговор в ограниченията за поддръжка на столичния градски превоз, който понася големи вреди от пандемията и растежа на цените на горивата, фактори отвън контрола на транспортните оператори.

До началото на пандемията, пътуванията и приходите на транспортните ни сдружения бележеха годишен растеж. Ограниченията, наложени от КОВИД, доведоха до внезапен спад на пасажерите – приблизително с 1/3 на годишна база. Този спад се отрази значително на приходите от продажба на транспортни документи –  през 2020 година приходите понижиха с 60 млн. лева, а през 2021 година – с 51 млн. лева.   

Следвайки рекомендациите на здравните управляващи и разбирането за качество на транспортната услуга, Столичната община съумя да избегне понижаване на размера й като не позволи увеличение на интервалите сред транспортните средства,  съкращаване на направления, заради съществено намалелия брой пътуващи по тях или сензитивно редуциране на работещите в бранша. Вместо това се започнаха ограничения за усъвършенстване на разноските, увеличение на личните доходи и доста увеличение на средствата за прехрана от общинския бюджет – като от 117 млн. лева в предпандемичната 2019 година, те доближиха до 177.8 млн. лева през 2021г.

Влошените от пандемията финансови резултати, доведоха до това транспортните сдружения да не могат да поемат натиска от нарастването на цените на горивата в края на предходната година. За съпоставяне към последно счетоводно завършила финансова година 2020 година разноските за енергоносители (горива и електроенергия) е в размер на 39,5 млн. лева, а по планирани планове за 2022 година тази сума ще бъде в размер на 112 млн. лева Предприетите от сдруженията ограничения за понижаване на потреблението на сила, където това е допустимо, не могат да компенсират забележителния растеж на цените.

Случващото се в транспортния бранш в София и България е съотносимо с трендовете, които се следят в международен мащаб. Отчитайки, че това е един от най-тежко засегнатите от рецесията браншове, редица държавни управления предоставиха запас в нужния размер, с цел да покрият настъпилите загуби и да подсигуряват непрекъсване на транспортното обслужване.

Ние, представителите на Столичния общински съвет, продължаваме напъните си за следене на извършената оптимизация на разноските на транспортните сдружения, работата си по новата тарифна политика – ценово насочена към привличане на нови пасажери, което да докара до нарастване на личните доходи в системата на градския превоз. Ще вземем под внимание общото положение на общинските транспортни сдружения при разискването на бюджета на Столична община за 2022 година и обективните благоприятни условия за финансиране на превоза, което той разрешава, без да се подлагат на риск останалите функционалности, услуги и планове, предстоящи от жителите на Столична община.

Поради значимостта на услугата, предоставяна от транспортните сдружения, както и тяхната роля в стопанската система и живота на града и страната, се сплотяваме към необходимостта  от градивен  диалог сред представителите на другите институции, с цел да бъдат открити навременни решения, които съответно да адресират растящия  финансов дефицит в бранша. Настояваме за потребление на съществуващите механизми за държавно присъединяване във финансирането на превоза за обезпечаване на дефицита от 178 млн. лева за 2022 г.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР