Рициновото масло е продукт, който се извлича от семената на

...
Рициновото масло е продукт, който се извлича от семената на
Коментари Харесай

Рициново масло

Рициновото масло е артикул, който се извлича от семената на растението Рицин (Ricinus communis), известно още като кърлеж поради латинското си название, което в превод значи тъкмо кърлеж. Рицинът е от семейство Млечкови, като той е главен представител на рода Рицин. Доста експерти са на мнение, че той е и единственият член на рода.

Наричат Рицина „ кърлеж “, тъй като сред формата на семената и формата на напил се с кръв кърлеж има огромна аналогия. Самото растение произлиза от Източна Африка, където се култивира от дълбока античност. Днес рицин се отглежда като техническа просвета във всички краища на света с сдържан климат поради потребното рициново масло. То има и много странични приложения, като в последно време навлиза и в производството на биодизел.

Култивирането на рицина стартира от незапомнени времена, а удостоверение за използването му е намерено още в древноегипетски гробове от към 4000 година пр.н.е. Тогава извличаното рициново масло се е употребило за осветяване. Дори Херодот загатва за рицина като „ кики “ и твърди, че негова татковина е точно Египет. Информация за това по какъв начин се е употребило рициновото масло за осветяване дава Страбон – слагало се в маслени лампи и смазки.

Подробно изложение на самото растение дават Теофраст и Диоскорид, последният от които дава изчерпателна информация за процеса за добиване на маслото и неговото приложение като слабително. Със славата си на мощно слабително средство рициновото масло си печели място и в трудовете на Плиний.

Хората в Древен Рим познавали дървото на Рицина под името Христова палма или Дланта на Христос, което се е запазило и до през днешния ден. Това растение било познато с потребните си свойства даже на индианците от племе паликури в Гвиана, които го употребявали за външно изплаване след дълготрайно боледуване с висока температура. Разбира се още тогава хората добре са познавали и отровната мощ на рицина.

Освен като техническа просвета рицинът се употребява постоянно и като декоративно растение, тъй като цветовете му са извънредно красиви, оцветени в разнообразни краски - виолетово-черни, червени, зелено, с цвят на бронз и така нататък Като растение за декорация Рицинът се употребява всеобщо в България доникъде на 30-те години на предишния век. След това стартира да се отглежда като маслодайна просвета, като насажденията доближават до 100 000 декара доникъде на 50-те години.

Състав на рициновото масло

Сам по себе си рицинът е отровно растение, което убива всички селскостопански животни, които са го консумирали. Отравянето с рицин протича доста тежко, като са изумени всички органи и системи на животните. Отровните субстанции в състава на растението са отровния белтък рицин и алкалоида рицинин. Ценните семенца на рицина обаче съдържат сред 45-60% рициново масло. На външен тип семената припомнят тези на боба, само че сред тях има основни разлики. Консумирането на семена от рицин води до тежко отравяне.

Съхранение на рициново масло

Съхранявайте рициновото масло на изсъхнало и студено място. Избягвайте директната слънчева светлина.

 Рициново масло потребно за очите

Употреба на рициново масло

С вътрешен банкет рициновото масло се употребява най-много като слабително средство. Употребата му би трябвало да е доста деликатна и съгласно напътствията на опаковката, тъй като в противоположен случай може да има нежелани странични резултати и реакции.

Начин на приложимост:

За възрастни вътрешният банкет е по 1-2 с.л. на ден (15-30 г), а за деца над 6-годишна възраст - 1-3 ч.л. на ден. За да се притъпи усета на рициновото масло, може да го консумирате с плодов сок или подсладени с малко мед или захар питиета, като кафе и чай. Комбинацията с мед би трябвало да е в съответствие 1:1. Може да третирате маслото непосредствено върху задната половина на езика. Разхлабващият резултат от рициновото масло настава след към 2-6 часа.

Ползи от рициново масло

Рициновото масло има потвърдено противовъзпалителни, болкоуспокояваши, противовирусни и противобактериални свойства. Като разхлабващо средство то оказва разхлабително деяние на организма, а по едно и също време с това ускорява и имунната система. С рициново масло може да се прогони запек. За деца целесъобразната доза е от няколко капки до 1 ч.л. на ден за интервал не по-дълъг от 3 дни. При мързеливи вътрешности лекуването може да се повтори едвам след няколко дни отмора. При приложимост на възрастни също би трябвало да има пауза от няколко дни преди още веднъж да се приема рициново масло след първата сесия.

За да прогоните грип и простуда, смесете 1 к.л. рициново масло с 10 капки масло от мента или лавандула. Капвайте по няколко капки върху езика и изчакайте да се разтворят в слюнката, след което може да преглътнете. Повторете процедурата няколко пъти за 1 ден. Дори сенната хрема може да се повлияе добре от рициновото масло, като всяка заран може да капвате по 1 капка във всяка ноздра и и 2-3 капки върху езика. Задръжте за 1 минута и преглътнете. По същата скица позитивно може да се повлияе и заразен ринофарингит.

Ако имате болки в ставите, изключително тези на ръцете и краката, третирайте засегнатите сектори по кожата със затоплено рициново масло заран и вечер с леко масажни придвижвания. Намазаните с рициново масло крайници вечер се обуват с топли чорапи от естествена материя и се спи с тях. Масажирайте с маслото и гръбначния дирек, след което си легнете, облечени с вълнена блуза.

Рициновото масло е потвърдено потребно и при конюнктивит (по една капка във всяко око вечер преди лягане и ечемик (компрес с рициново масло за цяла нощ. Ако мажете с лечебното масло брадавици, те също ще е повлияят добре. За задачата може да смесите рициново масло и прополис (по 1 к.л.) и се ползва превръзка. Оставя се до заличаването на брадавицата.

Рициновото масло може да ви помогне и в случай че имате отит (вкарват се няколко капки леко затоплено рициново масло в ушния канал и се запушва с тампон. Масажирайте леко врата по посока от долу на горе към ухото, което ще улесни оттичането на лимфата. По съшия метод рициново масло може да се приложи и при бумтене и звук в ушите. Маслото е потребно и против хемороиди, като с него се прави компрес върху образуванията, който се оставя да работи една нощ.

Разкрасяване с рициново масло

 Красива коса и мигли с рициново масло

Наред със здравословните изгоди рициновото масло може да помогне да запазите красивия външен тип на вашата кожа, коса и нокти. Както към този момент споменахме, втриването на рициново масло върху брадавици оказва помощ за заличаването им. Същото се отнася и за гнойни рани и разнообразни раздразнени сектори по кожата. Рициновото масло може да се третира и върху пъпчето на новородено, което не желае да се прибере бързо. За да предпазите кожата си от изсушаване през зимните месеци, смесете 10 капки рициново масло с един жълтък и нанесете на тъничък пласт върху лицето. Оставете да работи 15 минути и отстранете с запарка от лайка.

Ако включите рициново масло в маски за коса, то позитивният резултат е сигурен. Може да прилагате единствено маслото непосредствено върху кожата на главата като втривате вечерно време преди лягане 2 пъти за 1 седмица. Сутрин отмивайте маслото от главата и косата си с мек шампоан. Може да облекчите мазолите и разнообразни типове рани с рициново масло. Доказано рициновото масло отстранява старешки петна по кожата и ръцете. Доста добре работи и върху напукани пети, като още веднъж би трябвало да се ползва 2 пъти седмично преди лягане. Третирайте миглите и веждите си с малко количество рициново масло, в случай че желаете да ги извършите по-гъсти и да придадете здрав тип на косъмчетата.

Вреди от рициновото масло

Употребата на рициново масло би трябвало да е следена и умерена, изключително в случай че се употребява като разхлабващо средство. При нескончаем банкет маслото може да накара червата са изгубят естествената си перисталтика и да се стигне до приучване. Не приемайте рициново масло с мастноразтворими субстанции (бензол, фосфорорганични съединения и др.) и дестилат от мъжка папрат. Противопоказно е да прилагате маслото и при хемороидни кръвотечения, перитонит, апендицит, гноен ентероколит, изострен холецистит, запек в резултат на механични трудности, като илеус, инкарцерирана херния и др.

Не прилагайте масло от рицин по време на месечната ви менструация, при висока температура, при продължителен запек и жълтеница, при продължителен запек и остри и хронични бъбречни болести. Ако имате болки в стомаха или позиви за повръщане, не приемайте рициново масло, в случай че не е предписано от доктор. Рициновото масло задържа резорбцията в организма на мастноразтворимите витамини. Рициново масло е противопоказно за усвояване при бременност.

Странични реакции

При вътрешна приложимост на рициново масло може да се появят нежелани алергични реакции. Освен че продължителният банкет на продукта може да накара организма да привикне към него, рициновото масло може да провокира гадене, повръщане, коликообразни болки и много тежка диария. Ако по-голяма доза от маслото има контакт с очите, е доста евентуално това да провокира неспокойствие.

Източник: gotvach.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР