>Радостта от споразумението вероятно ще бъде краткотрайна. То ще попречи

...
>Радостта от споразумението вероятно ще бъде краткотрайна. То ще попречи
Коментари Харесай

Защо сделката между Северна Македония и България носи проблеми

> Радостта от съглашението евентуално ще бъде краткотрайна. То ще попречи на кандидатурата на Скопие за участие в Европейски Съюз и ще натрупа проблеми за други страни, които се надяват да се причислят. Сделката също по този начин основава обезпокоителен казус.
Изглеждаше като страхотна вест от Западните Балкани. На 19 юли Северна Македония, която потегли към Европейски Съюз през 2001 година, най-сетне стартира договаряния за присъединение. Две години пътят ѝ към участие беше блокиран от България. През юни Франция, която тогава заемаше ротационното председателство на Съвета на Европейски Съюз, измисли предложение за излизане от задънената улица. То беше признато от парламентите и на двете страни. Но насладата евентуално ще бъде краткотрайна. Споразумението ще попречи на кандидатурата на Северна Македония за участие в Европейски Съюз и ще натрупа проблеми за други страни, които се надяват да се причислят. Какво включва договорката и за какво има възможност да се провали?

Типично за Балканите, корените на казуса са сложни. След като османците биват прогонения от района през 1912 година, територията, известна в този момент като Северна Македония, е превзета от Сърбия. Чувствайки се излъгани, българите я окупират през двете международни войни. Но през 1944 година тя става Македонска република, част от новосъздадената комунистическа страна Югославия. Когато Югославия се разпадна през 1991 година, Гърция оспори правото на новата страна да се назовава Македония, потвърждавайки, че има изключителни права върху името (което се споделя от район в Северна Гърция). За да постави завършек на кавгата, през 2018 година страната се съгласи да се назовава Северна Македония. Гърция се отхвърли от съпротивата си против присъединението на Северна Македония към Европейски Съюз и НАТО; тя се причисли към военния съюз през 2020 година Но същата година България пое щафетата в Европейски Съюз. Нейните водачи настояват, че македонският език е просто акцент на българския, че македонската " нация " в действителност се състои от хора, които в началото са били българи, и че републиката е подправена конфекция, основана от комунистическите водачи на Югославия. Днешните македонци, настояват те, крадат българската история.
Реклама
Компромисът, препоръчан от Франция, наподобява отвори задънената улица. Но външността може да бъде подвеждаща. От една страна, договорката публично внася историческите разногласия сред страните в преговорната рамка на Европейски Съюз. За разрешаването им към този момент работеше комисия от български и македонски историци. Но в този момент, съгласно договорката, в случай че македонците не се съгласят с тълкуването на българските си сътрудници, процесът на присъединение - върху който всяка страна-членка на Европейски Съюз, в това число България има право на несъгласие на всеки стадий - няма да продължи напред. Една огромна спънка е личността на Гоце Делчев, революционен анти-османски водач, прославян и от двете страни като народен воин.

Съгласно договорката Северна Македония също по този начин би трябвало да промени конституцията си, с цел да отговори на българските претенции: публично признание на съществуването на (малобройно) българско малцинство в страната, както и други хипотетични отбрани на правата на малцинствата. Така след символичното разкриване на договарянията с Европейски Съюз предишния месец, процесът неотложно спря и няма да бъде обновен, до момента в който не бъдат направени конституционните промени. Въпреки че македонският парламент се съгласи, конституционните ремонти изискват болшинство от две трети и обезпечаването на такова наподобява извънредно мъчно. Проучванията на публичното мнение в Северна Македония демонстрират, че френската договорка е извънредно непопулярна и опозицията предлага референдум за нея.

Споразумението също по този начин основава обезпокоителен казус. Процесът на присъединение към Европейски Съюз нормално включва оценка на силата на стопанската система на претендента и неговите политически, правосъдни и бюрократични институции. Но в този момент, в тази ситуация със Северна Македония, в процеса са включени тайнствени исторически разногласия, датиращи от 10 век. Хърватия, която е членка на Европейски Съюз, може да се окаже също толкоз грубо настроена към балканските страни, които не са членки. През май Хърватската академия на науките и изкуствата показа лист с отстъпки, които упорства държавното управление да изисква от Сърбия, Черна гора и Босна и Херцеговина, в случай че те желаят да се причислят към блока. След време Полша може да насочи сходни претенции към Украйна.

Спорът сред България и Северна Македония беше объркващ за водачите на Европейски Съюз. Руската инвазия в Украйна внесе нова неотложност в геополитиката на района: Украйна получи формален статут на претендент за Европейски Съюз без всички условия, които страните от Западните Балкани трябваше да изпълнят. Това усили желанието на блока да откри решение. Правителството на Северна Македония одобри френската договорка, тъй като обезверено се нуждаеше от положителни вести, с цел да поддържа намаляващите си запаси. За това какво цели българската политика, Никола Димитров, някогашен външен министър на Северна Македония, споделя, че задачата ѝ е " втора българска страна ". След като не съумява да завладее страната в предишното, България употребява участието си в Европейски Съюз като " лост, с цел да се опита да реализира това ", споделя той. Европейски Съюз беше основан, с цел да позволява разногласия сред своите членове. Сега рискува да ги задълбочи.
Реклама
2022, The Economist Newspaper Limited. All rights reserved
Свързани публикации Какви задължения пое Северна Македония към България 19 юли 2022, 16:08 Македония утвърди френското предложение, външните министри подписаха двустранния протокол 17 юли 2022, 09:40 Българско-македонският протокол: какво има в него 24 юни 2022, 06:00 Как се появи българското несъгласие против Северна Македония и за какво най-сетне може да падне 24 юни 2022, 06:00 Въпросът с ветото против Северна Македония блокира страната 22 юни 2022, 19:00 Вижте още публикации Етикети Персонализация
Ако обявата Ви е харесала, можете да последвате тематиката или създателя. Статиите можете да откриете в секцията Моите публикации
Автор The Economist
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР