Работодателите имат много критики към проектите на правителството за бюджетни

...
Работодателите имат много критики към проектите на правителството за бюджетни
Коментари Харесай

Бизнесът не иска да плаща първите три дни на болничния

Работодателите имат доста рецензии към плановете на държавното управление за бюджетни закони, излиза наяве от мненията им по тях. В момента националният съвет за тристранно съдействие разисква трите законопроекта, които следва да влязат в действие от 1 април. Част от рецензиите са известни " болки " от години, друга част са свързани с неясноти защо тъкмо ще се харчат парите, а трета част отхвърлят желанията за нарастване на осигурителната тежест без съответното нарастване на осигурителните заплащания.

 

Болничните

В позицията си по бюджета на държавното публично обезпечаване Българската стопанска камара припомня, че години наред бизнесът носи тежестта на " краткотрайната " мярка да заплаща първите три дни от болничния, а Национален осигурителен институт да се включва чак от четвъртия ден. През годините е имало редица опити да се понижи това обезщетение, като през 2019 година едвам не се прокара решение първият ден да е неплатен, т.е. за сметка на обезпечения чиновник.

В последна сметка нормативната уредба е без смяна, само че пандемията породи нови проблеми с болничните, като всеобщо сега хората губят дни, защото болничен за COVID-19 се издава дни най-малко два дни след разболяването (в нормалния случай става на идващия ден след позитивния резултат).

 

По-високи осигуровки, само че не и по-високи компенсации

Очаквано, бизнесът е забелязал и нежеланието на ръководещите да отразят нарастването в оптималния застрахователен приход върху съответните заплащания от обезпечаването. Въпреки че оптималният застрахователен приход се подвига с над 13,3%, таванът на пенсиите се резервира на 1500 лева, а оптималното на ден обезщетение за безработица е замразено на 74,29 лева при нарастване на минималното от 12 на 15 лева Така на процедура хората, обезпечавани на повече от 3000 лева, губят от действителните си приходи, а против това не получават по-големи осигурителни права.

С предлагания план на бюджет не престават да се „ санкционират “ лицата с високи приходи, които са вложили време и средства, с цел да се квалифицират и да престират труд с висока довабена стойност, за който получават по-високо заплащане, разясняват от стопанската камара.

 

Без промени в опазването на здравето

Работодателската организация излиза с тежки и добре известни констатации и във връзка с здравния бюджет. Запазването на относително невисок дял на обществените средства за опазване на здравето освен не разрешава развиване на здравната система, само че е и фактор за непрекъснато утежняване на качеството на обслужване и за понижаване на опциите за оказване на съответна здравна помощ, считат оттова.

БСК напомня и огромната диспропорционалност сред здравните вноски, плащани от страната за обезпечаваните от нея лица, по отношение на останалите. Размерът на осигурителните  вноски, които прави действителният бизнес, е  приблизително 101 лева, а тези за обезпечаваните от страната лица е към 34 лева

Делът на средствата за болнична помощ се резервира към 49.8%, при междинни нива в Европейски Съюз от към 30%. Въпреки заявените планове, относителният дял на средствата за извънболнична активност се резервира към 13.5 % при междинни нива за Европейски Съюз от 26-28%, установяват от камарата. Същите несъответствия има и при разноските за медикаменти - те доближават до 30% от бюджета на Касата, при приблизително ниво за страните от Европейски Съюз 15-18%. БСК не вижда в законопроекта нито промени, нито механизми за понижаване на доплащането, което е най-високото за Европейски Съюз равнище.

 

 
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР