Работодателите гледат малко по-оптимистично на следващите месеци, но все пак

...
Работодателите гледат малко по-оптимистично на следващите месеци, но все пак
Коментари Харесай

Бизнесът гледа по-оптимистично на следващите месеци

Работодателите гледат малко по-оптимистично на идващите месеци, само че въпреки всичко настройките им да наемат чиновници остават надалеч под равнищата от предходната година. Това демонстрира обичайното проучване на " Менпауър ", ориентирано към упованията на бизнеса за заетостта. 426 работодатели са дали отговор на въпроса „ Как очаквате да се промени общата претовареност във вашата компания през трите месеца до края на декември 2020 година спрямо актуалното тримесечие? ”.

Плановете за наемане на чиновници се усъвършенстват с 9 процентни пункта по отношение на предходното тримесечие, само че понижават с 8 процентни пункта в съпоставяне със същия интервал на предходната година, означават създателите на проучването (сезонните съмнения са изключени от резултатите). 6% от интервюираните работодатели чакат да усилят заетостта, 8% плануват да я понижат, 79% не предвиждат смяна, а останалите не са сигурни в проектите си.

21% от компаниите чакат да се върнат към равнищата на наемане отпреди рецесията през идващите 12 месеца, до момента в който с такава настройка са били единствено 13% през юни. „ Въпреки че прогнозата за четвъртото тримесечие резервира бавното си движение в резултат на пандемията, виждаме някои окуражаващи сигнали, поради че увереността за наемане на нови чиновници се усъвършенства в пет индустриални бранша и два района, включени в проучването. Още е рано да приемем тези усъвършенствания като прелом на пазара на труда, само че откровено се надяваме, че най-лошото към този момент е зад нас, ” разяснява Иван Шербанов, действен управител на " Менпауър ".

В по-дългосрочен проект 64% от работодателите считат да предложат работа от разстояние и гъвкави работни часове, а 10% чакат да обезпечат на чиновниците си 100% отдалечена работа.

С най-оптимистични упования за идващите три месеца е бранш " Хотелиерство и ресторантьорство ", където чистата прогноза за заетостта е +7% и записва внезапно нарастване от 23 процентни пункта спрямо предходното тримесечие. Най-силни вероятности за наемане са регистрирани във Варна, където чистата прогноза за заетостта е +6%, до момента в който прогнозата на работодателите в Пловдив е +5%. Работодателите в Бургас и Русе плануват спад на заетостта, като регистрират прогнози от надлежно -5% и -4%, а работодателите в София чакат западнал пазар на труда с прогноза от 0%. В съпоставяне с предходното тримесечие желанията за наемане се ускоряват във всички пет района, като Бургас и Варна записват доста усъвършенстване от надлежно 16 и 14 процентни пункта. Работодателите в Пловдив регистрират нарастване от 9 процентни пункта, до момента в който прогнозата в Русе се усъвършенства с 3 процентни пункта.

СПОР

На фона на слабото усъвършенстване в настройките за пазара на труда, работодателите упорстват минималната работна заплата да бъде замразена. Правителството счита да я усили с още 40 лева на 650 лева от 1 януари. Ударното увеличение на най-ниското заплащане е приоритет на Обединени Патриоти и обичан ход на ръководещите в изборни времена. Работодателите обаче настояват, че рецесията връща продуктивността на равнищата от 2017-2018 година, а растежът на минималната заплата е плануван при предстоящ напредък.

" Според прогнозата на Европейската комисия България ще има спад на Брутният вътрешен продукт от към 7%, това е разлика от повече от 10 процентни пункта по отношение на прогнозата. При този спад е обикновено да не се чака нарастване на работните заплати ", акцентира ръководителят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев пред.

 
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР