Публикуването на редовните доклади на ЕК по Европейския семестър предизвика

...
Публикуването на редовните доклади на ЕК по Европейския семестър предизвика
Коментари Харесай

Продължава ли ЕК наблюдението над България или да

Публикуването на постоянните отчети на Европейска комисия по Европейския учебен срок провокира сериозна стихия и стана мотив за искане на оставката на правосъдния министър Данаил Кирилов. Причината е, че в отчета за България се споделя сред всичко останало, че „ Комисията следи напредъка на България в областта на правосъдната промяна и битката с корупцията в подтекста на Механизма за съдействие и инспекция (МСП) “. Казва се още, че в границите на този механизъм Европейска комисия продължава да следи тези сфери. Ключовата дума тук е „ продължава “, защото съгласно искащите оставката на Кирилов това значи, че изказванията, че Европейска комисия приключва наблюдението не са правилни. Другата страна в разногласието пък твърди, че не е работа на отчетите по Европейския учебен срок и на изпълнителния заместник-председател на Европейска комисия Валдис Домбровскис да се занимават с МСП.
 

Кой е прав?

Ситуацията беше основана от някогашния ръководител на Европейска комисия Жан-Клод Юнкер (Люксембург, ЕНП), който разгласи в края на мандата си предходната година, че МСП би трябвало да отпадне, тъй като България е изпълнила всички рекомендации. В типичния си жанр обаче Юнкер не посегна към копчето за унищожаване, без значение че Европейска комисия има право да отстрани МСП, защото той беше основан, откакто Съветът делегира на Европейска комисия правото на решение. Та Юнкер разгласи, че това решение би трябвало да бъде взето след съвещания със Съвета и Европейския парламент. Типична юнкеровска маневра, направена с цялостното схващане, че няма късмет Съветът или Екологичен потенциал да одобрят повдигането на механизма. Така Юнкер удари с един патрон два заека. Най-напред можа (с неособено чиста съвест) да регистрира осъществяване на заричане, а точно при започване на ръководството си той даде обещание на Бойко Борисов, че до края на мандата си ще вдигне омразния, само че прекомерно импотентен механизъм. На второ място Юнкер резервира интереса на Европейски Съюз, който, най-малко по хипотеза, е да отстоява върховенството на закона. Така Юнкер евентуално си е мислел, че си избавя противоречивото завещание като началник на Европейска комисия. Това, че изигра Борисов, обаче не трансформира обстоятелството, че за петте години ръководство на Юнкер механизмът беше трансфорат в в действителност импотентен инструмент, който обаче даже и редуциран до незначителност към момента има силата, както се вижда тези дни, да клати, в случай че не цялата власт, то най-малко нечие кресло.

До момента Съветът не се е изказал по въпроса за отпадането на МСП, а в случай че се съди по настоящите проблеми пред Съюза можем да заложим на несъмнено, в случай че кажем, че е малко евентуално тематиката да влезе в дневния ред на Съвета скоро. Накратко това значи, че МСП е към момента в действие. Отделен е въпросът дали Европейска комисия ще приготви нов отчет или ще го остави да виси в изпълнителен вакуум.

Компетентен ли е Европейският учебен срок да се занимава с корупцията и правосъдните системи?

 

Да, изрично. Такава е волята на европейския законодател при основаването на европейското икономическо ръководство, от което Европейският учебен срок е значима част. За тези, които са не запомнили или не знаят семестърът беше основан като един от инструментите за попречване на рецесии, сходни на икономическата и финансова рецесия, атакувала Европейски Съюз и изключително еврозоната през 2009 година. Основната цел на семестъра е да сътвори най-малко някаква форма на икономическа съгласуваност, която е изцяло доброволна и протича под формата на наблюдаване и съответни рекомендации, които обаче страните-членки към този момент от дълго време не се трудят изключително да извършват. Доброто действие на правосъдните системи на страните-членки е един от фундаментите на Европейския учебен срок, защото с цел да може единният пазар да действа обикновено, е належащо да има господство на закона и функциониращи правосъдни системи във всички членки, които да вземат решение търговски и всевъзможни други разногласия, които може да зародят на обединен пазар, основан от национални страни. Комисията следи през Европейския учебен срок действието на правосъдните системи, корупцията и въобще институциите във всички членки благодарение на по този начин нареченото правосъдно табло. Случаят с Румъния и България е друг, поради съществуването на МСП. Именно през МСП Европейският учебен срок следи положението на правосъдните системи в България и Румъния.

За смут на министър Кирилов и проправителствените публицисти и жители

 

отчетът по Европейския учебен срок не твърди, че България е изпълнила всички бенчмаркове по МСП. Напротив. Докладът се състои от две елементи. Първата съдържа съответните рекомендации в България и точно в него, под точка 31 е цитатът, който използвах при започване на текста, че мониторингът продължава. По-интересна е обаче другата част от отчета, а точно задълбоченият стопански разбор. Това е пълен документ от десетки страници, в който без грам благосклонност за политическото бъдеще на правосъдния министър се споделя, че провокациите пред битката с корупцията са много упорити. В този отчет се споделя това, което беше спестено в отчета по МСП предходната година поради политическото жонглиране на Юнкер, а точно, че „ въпреки и да е нужно време преди промените да дадат резултати България към момента няма солидно досие с каузи за корупция по високите етажи, което би помогнало за построяването на обществено доверие “. По-конкретно отчетът се концентрира върху неналичието на ефикасни престъпни следствия, ребалансиране на натоварването на съдилищата и опростяване на работата на локалните офиси на прокуратурата.

Друг проблем, на който в предходни години МСП обръщаше съществено внимание, е качеството на институциите и бизнес средата, работата на обществената администрация и най-много публичните поръчки. Докладът споделя напълно ребром, че макар „ прочут “ прогрес, което е синоним на едвам видим, „ публичните поръчки остават обект на терзание “. Продължава да е предизвикателство подобряването на бизнес-средата и качеството на институциите. Реформите към е-управление напредват постепенно и не са довели до „ никакво доста усъвършенстване на бизнес-средата “. Ако живеехме в естествена страна, тези изводи са мотив за повече от една оставка.

Доколко способен е латвийският изпълнителен вице Домбровскис

 

да разяснява тези тематики? По документи може да се заключи, че е много способен, тъй като в комисията на Урсула фон дер Лайен той е един от тримата изпълнителни заместник-председатели (нова йерархична структура), който дава отговор с изключение на за Европейския учебен срок, от който доброто действие на правосъдните системи е значима част, също и за еврото. А както стана ясно по време на българското председателство на Съвета, проблемите с корупцията и действието на правосъдната система са сериозна спънка пред участието в зоната на общата валута. Факт е, че Валдис Домбровскис няма пълномощия да каже дали да бъде отстранен МСП или не, само че за сметка на това той е индивидът, който може да даде рекомендация за влизане във валутния механизъм, който приготвя страните-кандидатки за приемане на еврото. Това изяснява за какво неща, които е трябвало да прочетем в миналогодишния отчет по МСП ги намираме в отчета по Европейския учебен срок. Освен това измежду членовете на кабинета на Домбровскис има хора, които дават отговор за върховенството на закона, правораздаването и потребителите. Става дума за Рут Пасерман.

От всичко това можем да заключим, че колкото и да не се харесва на симпатизантите на ръководството на Бойко Борисов,

първо мониторингът все още е в действие, второ - се употребява напоително

 

в подготовката на отчетите по Европейския учебен срок, защото действието на правосъдните системи и равнището на корупцията са значими детайли от икономическото ръководство на Европейски Съюз, и трето, че и двата механизма са значими за участие в еврозоната. От това следва изводът, че още веднъж се фокусираме върху незначителни детайлности – има ли МСП и има ли право Домбровскис да се изрича – вместо върху това, което написа в формален отчет на Европейска комисия по семестъра. А в него има още нелицеприятни неща, които разкриват извънредно неприятното качество на ръководството на България в последните години. А това по всевъзможни демократични стандарти е мотив за искане на оставки.

Между другото не трябва да забравяме също, че въпреки и извънредните изявленията с членове на Европейска комисия да са значими за цялостния спор, въпреки всичко Валдис Домбровскис, както и Жан-Клод Юнкер са политически лица. Докладите се изготвят от цели дирекции на Европейска комисия, които от време на време си сътрудничат една с друга (както в тази ситуация на Европейския семестър), а в множеството случаи се съветват с представители на националните управляващи, съпротива, неправителствени организации и така нататък Политическите лица нормално са загрижени повече за персоналните си кариери, по тази причина и техните думи, даже и когато поддържат едната или другата страна, би трябвало да се възприемат със съответната доза сдържаност.

 
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР