Проф. Пламен Киров смята, че две са възможностите за бъдещ

...
Проф. Пламен Киров смята, че две са възможностите за бъдещ
Коментари Харесай

Проф. Пламен Киров: Две са възможностите за служебен премиер

Проф. Пламен Киров счита, че две са опциите за предстоящ длъжностен министър председател. По думите му, по метода на изключването, най-вероятно президентът ще се спре на един от двамата заместник-председатели на Сметната палата - Горица Грънчарова-Кожарева и Тошко Тодоров. Проф. Киров беше безапелационен, че президентът може да откаже да назначи препоръчаното му държавно управление, без да нарушава Конституцията.

Потенциална опция да се стигне до конституционна рецесия съществува и това всички анализатори го регистрират, само че аз съм оптимист, че ще излезем от тази обстановка. Струва ми се, че в съответния случай ще прескочим, което не значи, че в идващ сходен това ще се случи. Това разяснява в предаването " Денят стартира "  на Българска национална телевизия някогашният парламентарен арбитър и учител по конституционно право проф. Пламен Киров.

" Ще надделее някакъв разсъдък, защото явно е, че има разнообразни отзиви по един парламентарен текст, това значи, че има проблем с конституционния текст. За Конституцията - тя би трябвало да бъде ясна и точна, с цел да може да бъде прилагана еднопосочно. И самия факт, че има толкоз разнообразни отзиви, демонстрира, че има проблеми с конституционния текст. Кой може да ги позволи - само Конституционният съд, само че следва да чуем неговото решение, когато се произнесе по делата, свързани с възможна противоконституционност на наредбите, на промените ", разясни проф. Киров.

Според него, когато не се стигне единодушие да се образува държавно управление от Народното събрание, президента организира съвещания с парламентарните групи и по-късно стартира процедура по назначение на служебно държавно управление и дружно с това насрочва нови избори.

" Последователността е тази - не първо се насрочват предварителни избори, а първо се схваща кои ще влязат в един длъжностен кабинет и по-късно се насрочват предварителни избори. Така е като се чете текстът, до подобен извод може да се стигне. Не единствено политиците, само че и гласоподавателите, които се интервюират, избират избори 2 в 1 ", сподели проф. Пламен Киров. 

По думите му, в един миг може да се окаже, че ще имаме два Народното събрание в мандат, защото в този момент настоящия ще продължи да работи по време на предизборната акция. 

" Според решение на Конституционния съд, мандатът на новоизбраното Народно заседание стартира от деня на изборите, а не стартира от полагането на клетва от народните представители. От полагането на клетва на новите народни представители се приключва мандата на остарелия парламент ", разясни той. 

Инфо: Българска национална телевизия

Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР