Проектът на ГЕРБ за Конституция е писан от експерти, които

...
Проектът на ГЕРБ за Конституция е писан от експерти, които
Коментари Харесай

Нарушава се разделението на властите, ако прокурорите имат законодателна инициатива

Проектът на ГЕРБ за Конституция е писан от специалисти, които не са конституционалисти и в него има подобен вид неточности, в които се вижда, че не се познават съществени положения на конституционното право. Недоволството към несъмнено ръководство не е фактор, който да предопределя напълно нова Конституция, счита докторът по конституционно право Симона Велева.

Сегашната Конституция имаше увод, определящ страната ни като демократична, правова и обществена. Такъв към този момент няма да има съгласно предложенията, изясни специалистът във връзка предложенията на ГЕРБ за конституционни промени и възможните опасности, които се крият в новите текстове.

Велева означи, че преамбюлът е значим и беше безапелационна, че всеки един план би трябвало да има главните постулати, въз основата, на които ще бъде признат. "Това, че България е демократична, обществена и правова страна не са пожелателни характерности. Всяка една дума в Конституцията тежи доста “, счита тя.

Велева изясни, че не е инцидентно събитието, че главните права са постоянно при започване на Конституцията. В новите текстове обаче главите са разместени. „ Посланието не е позитивно, тъй като демонстрира пренебрежение към правата, въпреки че те в своята същност не са изменени “, акцентира Велева пред bTV.

Сред предложенията попада и правото на съдии и прокурори да имат законодателна самодейност.

„ България е парламентарна република, в което държавното управление ръководи с поддръжката на Народното събрание. При прокурорите и съдиите, които са на експертен принцип, това те да могат да дефинират политиката на страната в областта на медиите, опазването на здравето и образованието е въпрос, който автоматизирано анулира независимостта им. По този метод се нарушава разделянето на управляващите. Никъде по света не съм виждала съдът да има право на законодателна самодейност “, акцентира тя.

Според нея прокуратурата няма място в политиката.

По думите ѝ фигурата на президента като обединител на нацията и като еднообразно далечен от всички управляващи е такава, че той би трябвало да бъде съдия и да участва правилото „ властта да възпира властта “. Това при президента се случва през налагането на несъгласие.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР