Продължава да има сериозен глад за кадриБраншовите организации обявиха намеренията

...
Продължава да има сериозен глад за кадриБраншовите организации обявиха намеренията
Коментари Харесай

Средната заплата в IT сектора надхвърли 5400 лева

Продължава да има сериозен апетит за фрагменти

Браншовите организации оповестиха желанията за скок на тавана за обезпечаване до 4200 лева за удар върху междинната класа

Възнагражденията в IT бранша са нарастнали през тази година с към 25%, като за някои висши позиции, изключително в София, се стига и до растеж от 50%. Това демонстрира изследване измежду над 3800 експерти в бранша, направено през октомври от платформата за търсене на работа Noble Hire, профилирана за пазара на IT бранша, написа Според него междинната заплата в фирмите от IT бранша към този момент е 5411 лева при 4120 лева през предходната година.

" Продължава да има сериозен апетит за фрагменти, само че поради скока в заплатите много от фирмите прибягват до наемане на по-неопитни хора, които да образоват в лични академии. Допреди две-три години всички търсеха опитни хора, а в този момент пазарът стартира доста да развива гении и да дава късмет за реализация посредством стажантски стратегии ", разяснява Георги Иванов, създател и изпълнителен шеф на Noble Hire.

Стартовата заплата за младши чиновници в IT бранша е към 1200-1500 лв., като почти на всеки шест месеца тя може да се повишава с към 500-600 лв. в процеса на набиране на опит. За висококвалифицираните експерти междинното възнаграждение доближава 8000 лв., а за мениджърите на екипи и софтуерните инженери - 9000-10 000 лева Най-високи заплати получават експертите на позиция Ехесuіtіvе/С-Lеvеl - приблизително 10 757 лева, следвани от Ѕоftwаrе Аrсhіtесt - 10 064 лева и Теаm Lеаd - 7526 лева, а най-ниска фрагментите за техническа поддръжка - 2980 лева

При всички тези позиции се регистрира растеж по отношение на предходната година, само изключение е при хардуерните експерти, където има спад в заплатите - от 5167 лева преди година на 4170 лева в този момент.

Освен от опита възнагражденията зависят и от употребяваната технология - най-скъпо заплатени са експертите, които работят със Ѕсаlа (13 500 лева.), Gо (11 667 лева.) и Wіndоwѕ (11 100 лева.), а много по-ниски - със НТМL/СЅЅ (4000 лева.).

Изследването демонстрира и по какъв начин при една от известните технологии Јаvа годините опит оказват въздействие върху заплащането - стартовата заплата е приблизително 1978 лева, опит сред до 2 години се прави оценка приблизително на 3068 лева заплата, а експерти с над 15 година опит получават над 8200 лева месечно.

Локацията също играе роля - с към 30% са по-високи заплатите в фирмите в столицата спрямо Пловдив и Варна. Също с към 30% по-високи са заплатите на експертите, които работят напълно отдалечено, без офис.

БРОЖЕНИЕ

Тези високи равнища на възнагражденията - повече от три пъти над междинната работна заплата за страна (1670 лева.) - изясняват и мощното неодобрение на IT бранша от желанията на Народното събрание да завиши оптималния застрахователен приход до 4200 лева от Нова година. В момента таванът за обезпечаване е 3600 лева и бе признат в този размер от 1 април, а преди този момент през месеците януари-март таванът бе 3000 лева

" Намираме за неприемливо въобще тематиката да се слага в общественото пространство, изключително на фона на отсъстващ повсеместен план за народен бюджет - без никаква ясна политическа визия за справяне със комплицираната икономическа обстановка и без ограничения за стимулиране на високотехнологичната промишленост като мотор на изваждането от икономическата рецесия на страната ". Това написаха в свое мнение тези дни няколко браншови сдружения във високите технологии, измежду които Българска асоциация по осведомителни технологии (БАИТ), Българска асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), Българска работодателска асоциация новаторски технологии (БРАИТ).

Според тях увеличението на оптималния застрахователен приход е удар върху междинната класа в България и " тежестта на тази мярка ще бъде понесена от изобретателните хора, заети във високотехнологичната промишленост, които с доста старания и без никаква поддръжка от страната, съумяват да ги задържат в български компании и да заплащат налозите и осигуровките си у нас ".

От бранша припомнят, че всеки ангажиран във високотехнологичните промишлености основава висока добавена стойност и способства за държавния бюджет три пъти повече от междинното за страната под формата на налози и осигуровки. Техните чиновници " движат потреблението в редица други браншове като търговия, туризъм, бизнес с парцели, забавление, просвета ". Тази промишленост обаче работи най-вече за експорт и е мощно повлияна от международните трендове, а през 2023 година се чака международна криза.

Браншовите организации показват, че в прилежащи на България страни са подхванати ограничения за поддръжка на високотехнологичните си промишлености да запазят темпото на своето развиване посредством стимулиране на развойната активност и намалявате или унищожаване на данъчно-осигурителната тежест за фирмите и чиновниците. " На този декор в България единственото " решение ", което хрумва на политиците, е да усилят МОД, задоволявайки само тяснопартийните си цели без оглед на националния интерес ", недоволстват от бранша.
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР