Президентът Румен Радев изпрати вчера писмо до европейските лидери и

...
Президентът Румен Радев изпрати вчера писмо до европейските лидери и
Коментари Харесай

Радев за писмото за РСМ: Целта е да не се допусне в ЕС идеология на омразата

Президентът Румен Радев изпрати през вчерашния ден писмо до европейските водачи и институции, в което приканва присъединението на РСМ към Европейски Съюз да се гради на осъществяването на критериите за участие, а не на лобистка политика.


Целта на това писмо е да не се допусне проникването в Европейски Съюз на идеология на омразата, на дискриминация на етнически симптом. Не можем да си позволим някой да гради своята модерна еднаквост върху антибългарска основа, сподели президентът Радев, който е на посещаване в Черна гора.

" Целта на писмото е да помогне на Европейски Съюз да разбере по-добре нашите проблеми и да не се отклонява от своите правила, решения и демократични полезности, тъй като в дълготраен проект това не води до резистентност на Съюза. подкопава нашето единение. Другата значима цел е да помогнем на РСМ по пътя на евроинтеграцията ѝ, когато виждаме, че се отклонява от този път ", сподели Радев.

" За нас е от изключителна значимост ускорената интеграция в Европейски Съюз на РСМ, само че България е виновен член на Европейски Съюз и като такива не можем да останем безразлични към бъдещето и устойчивото развиване на Съюза. Ако някои са подготвени да създадат компромис с европейските правила полезности в името на постигането на мимолетни политически цели, ние не сме ", сподели Радев.

Той акцентира, че вписването на българите в конституцията на РСМ и гарантирането на тяхната равнопоставеност е единствено встъпление за започване на началото на договарянията. Има други значими условия - Договорът за другарство, добросъседство и съдействие, и двата значими протокола от съвещанията на Междуправителствената комисия. Там има поети задължения - отвод от езика на омразата към България, преустановяване на дискриминирането на тези, които се дефинират като българи, преправяне на учебниците, откриване на архивите на някогашните югославски служби, където е разказан погрома на българите в РСМ. Към тези неща сега няма развиване и ние не можем с взаимни отстъпки да си позволим страна да влиза в Европейски Съюз по този метод, сподели президентът.

Независимо дали страните от Югоизточна Европа са държави-членки на Европейския съюз или са декларирали своята упоритост да се причислят към Обединена Европа, гарантирането на стабилността, сигурността и просперитета на района са общи цели за всички нас. Това съобщи още Радев, който взе участие по покана на своя сътрудник президентът Яков Милатович в Срещата на върха на държавните и държавни ръководители на страните участници в Процеса за съдействие в Югоизточна Европа (ПСЮИЕ). Срещата на върха в Подгорица отбелязва края на ротационното черногорско председателство на формата. България е основател на основаването на ПСЮИЕ, чието начало е сложено през 1996 година в София.


В изявлението си на форума президентът Радев акцентира, че постоянното развиване на Европейския съюз зависи и от стабилността и сигурността на Балканите. Затова и страните от района се нуждаят от повече принадлежности в поддръжка на районното съдействие. Като най-ефективен инструмент в тази тенденция президентът открои процеса на разширение на Европейски Съюз, който има голям принос за одобряване на демократичните правила, върховенството на правото, спазването на човешките права, свързаността, основаването на нов капиталов климат в целия район и на стопански вероятности. „ Дали ще успеем да се възползваме като район от тези благоприятни условия зависи единствено от нас ", акцентира Румен Радев.

Държавният глава подсети, че енергийната рецесия в резултат на войната на Русия против Украйна е засегнала тежко Югоизточна Европа и е трансформирала в нужда обединяването на напъните, както и на ресурсите на обособените страни. Постигнатото от България от началото на рецесията – въведеният в употреба интерконектор с Гърция и предстоящото довеждане докрай на интерконектора със Сърбия до края на т.г., достъпът до терминалите за полутечен газ и газопреносните мрежи на Гърция и Турция, както и самодейността „ Solidarity ring " за повишен транспорт на природен газ от Азербайджан към Европа, е действителна стъпка към енергийната диверсификация освен за страната ни, а за целия район. Президентът означи и приноса на страната ни за превъзмогването на енергийната рецесия в прилежаща РСМ посредством експорт на електрическа енергия, както и за изработването на финансов механизъм от Европейската комисия в поддръжка на страните от Западните Балкани.

„ Затова свързаността е ключът към стабилността и икономическия разцвет на Югоизточна Европа ", акцентира Румен Радев. Държавният глава уточни също по този начин, че свързаността е и опция за свободно другарство, за схващане на културния код на народите на Балканите, за взаимното им приемане. Във връзка с това президентът прикани и за ускореното създаване на транспортните коридори, които свързват обособените страни в Югоизточна Европа и които от дълго време чакат своята реализация, като транспортен кулоар №8.

Голямото значение на разширението на районната цифрова инфраструктура, която придвижва „ стоката на бъдещето " - информацията, също беше посочено от президента. Румен Радев акцентира, че е извънредно време страните от района, които имат стратегическо разположение и свързват Европа и Азия, да употребяват оптимално изгодите, в това число и в региона на информацията.

В изявлението си на срещата на върха президентът изрази и готовността на страната ни да бъде хазаин на районната самодейност през 2025-2026 година, тъй че в София да бъде маркирана и 30-годишнината на формата за политически разговор и съдействие, сътвори по самодейност на България./БГНЕС

Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР