Повечето големи платформи за електронна търговия разполагат с допълнителна система

...
Повечето големи платформи за електронна търговия разполагат с допълнителна система
Коментари Харесай

При пазар в интернет търсете защита "право на купувача"

Повечето огромни платформи за електронна търговия разполагат с спомагателна система за отбрана на клиентите си. Това не е тяхно законово обвързване, само че се прави за да притегля повече консуматори, изключително в случай че е-търговците са от по-далечни или известни като по-рискови страни.

Защитата „ право на купувача “ е тъкмо такава спомагателна гаранция, че парите ви ще бъдат върнати, в случай че стоката не бъде доставена или в случай че потребителят реши да я откаже, защото не е това, което е поръчал, показват от Комисията за отбрана на потребителите (КЗП). Подобна алтернатива би трябвало да е посочена в общите условия на търговеца, оповестени на уеб страницата на магазина.

В рамките на Европейски Съюз имаме право да върнем в 14-дневен период онлайн закупената стока, в случай че не ни харесва или наличието на пратката се окаже друго от поръчаното. " В тези случаи не е належащо да даваме каквото и да било пояснение на търговеца, само че разноските за куриера може да са за наша сметка ", припомнят от КЗП. Затова потребителите би трябвало да четат деликатно общите условия на търговеца и по-точно кой поема разхода по връщането на стоката при практикуване правото на отвод. 
От КЗП предлагат заявяването на желанието за отвод от покупката да става документално – по пощата или посредством имейл, с цел да има доказателство. След това потребителят разполага с 14 дни да изпрати стоката назад на търговеца, който пък на собствен ред разполага със същия период, с цел да възвърне на клиента си заплатената за покупката сума.

Ако определената стока се окаже дефектна, потребителят има право на претенция по този начин, както при покупка от физически магазин. Т.е. търговецът е задължен да извърши ремонт в едномесечен период.

„ В случай че стоката е дефектна, поръчката не бъде доставена или търговецът забави връщането на парите след упражнено право на отвод, първо се свържете с него ", поучават от КЗП. Ако няма адрес, а единствено една форма за противоположна връзка, е доста евентуално да сме попаднали на подозрителен уебсайт. Това свива и опциите за реакция. Една от тях е през банката, издала употребяваната кредитна или дебитна карта, да се направи оборване на заплащането, като се твърди, че стоката не е доставена и да се желае връщането на парите.

В случай че търговецът не дава отговор или отхвърля подпомагане, потребителите могат да се свържат с Комисията за отбрана на потребителите или с Европейския потребителски център, когато онлайн магазинът е основан в страна от Европейски Съюз.
 
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР