По-важни от свободата на словото през тази година бяха свободата

...
По-важни от свободата на словото през тази година бяха свободата
Коментари Харесай

Жана Попова: Когато журналистът и гостът са на една позиция, има проблем

По-важни от свободата на словото през тази година бяха свободата на изразяването и свободата на мнението . Това сподели пред БНР доцент Жана Попова, учител по телевизионна публицистика във Факултета по публицистика и всеобщи връзки (ФЖМК).
Във времето на Интернет връзката няма дребни и огромни медии . От една незначителна медия могат да се породят доста последствия, разяснява Попова.

Тя посочи, че огромният проблем за тази година са били не толкоз изборите, колкото неводенето на разговор за имунизацията .

„ Много постоянно се цитира Закона за радиото и малкия екран. В него написа, че има доста и разнообразни отзиви, т.е. може освен „ за “ и „ срещу “ имунизацията, само че още над 10 отзиви да има по въпроса за имунизациите. “

„ Когато се показват отзиви, би трябвало да има кой да показва мнението против тази позиция. Когато журналистът и гостът са на една позиция – това към този момент е проблем . Там някъде би трябвало да остава и подозрението , въпросът, задаването на всички тези въпроси. Журналистът постоянно би трябвало да си дава сметка, че има и другомислещи хора и те не са отговорни, че мислят по по-различен метод. “

Важно е да разбираме страховете на другите хора . Проблемът на българските медии сега с цялата тази поляризация е тъкмо този – за какво допуснахме да има единствено две отзиви по тази тематика , къде са другите отзиви “, добави преподавателят.

Вестниците остават аналитичната медия, означи още доцент Жана Попова.

„ Аз не пострадвам за гибелта на вестниците, тя е естествена и това трябваше да се случи. Въпросът е какво се появи на тяхно място. В момента се появиха доста „ букети “ от медии, които просто популяризират едно и също наличие . “

Според Попова огромният проблем сега е кое назоваваме опозиционен вестник.

Като позитив за изминаващата година преподавателят уточни плановете на външни публицисти. 

„ Единият е на Антикорупционния фонд . Мисля, че това, което прави предаването „ Въпросите “ , би трябвало да бъде подкрепяно, би трябвало да насърчаваме търсенията на тези хора, защото това не е доста елементарно да се прави – да се прави публицистика отвън медията. “

Цялото изявление слушайте в звуковия файл. 
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР