По отношение на връчването на първия и на втория проучвателни

...
По отношение на връчването на първия и на втория проучвателни
Коментари Харесай

Доц. Наталия Киселова:Партиите да започнат да бъдат по-пестеливи с обещанията и нападките

" По отношение на връчването на първия и на втория проучвателни мандати президентът няма категорично избран период. Има период, откакто към този момент е връчен мандат. Кандидатът има седемдневен период, в който да показа конструкция и състав на държавно управление. Не е спънка президентът да организира още един рунд от съвещания с партиите. Конституцията дава опция на президента да бъде - от една страна основател, от друга - да даде време на парламентарните групи да осъзнаят ситуацията, в което се намираме ".

Това сподели пред БНР конституционалистът доцент Наталия Киселова, учител по конституционно право.

И уточни, че от декларираното от Румен Радев - няма да бъде нито проектант, нито акушер на държавно управление, може да се направи извод, че сме очевидци на старания двете първи парламентарни групи да търсят поддръжка независимо.

" Времевият небосвод на държавното управление зависи от темпа, с който ще бъдат връчвани мандатите. Ако през идната седмица станем очевидци на връчен изследователски мандат, то сред 1 май и Гергьовден ще можем да забележим дали ще има опция за образуване на кабинет към ГЕРБ. Ако не съумеят, допустимо е президентът да направи още един кръг съвещания и по-късно да връчи мандат на Политическа партия - Демократична България. След това часовникът ще стартира да цъка по-бързо, тъй като процедурата се форсира. Теоретично процедурите е допустимо да приключат до края на май - началото на юни. Възможно е и да има закъснение, тъй като и от първата, и от втората парламентарни групи чухме разнообразни периоди ".

В предаването " Неделя 150 " доцент Киселова предложи партиите да стартират да бъдат по-пестеливи с обещанията и нападките:

" Защото се чуват все по-крайни изявления. Част от обещанията не могат да бъдат изпълнени ".

По мотив една от основните промени, които се възнамеряват в правосъдната система - приемането на проектозакон, с който да бъде регламентирано по какъв начин да се търси отговорност от основния прокурор, тя разяснява:

" Този проблем виси повече от 15 години и през днешния ден берем отрицателни плодове. Усилията да се откри допустима формула при предходни основни прокурори посочваха, че те по-скоро безмълвно са се съпротивлявали. Най-гръмогласен от позиция на рецензиите е сегашният основен прокурор... Съдебната власт би трябвало да е по-тиха и да приказва през своите актове... Какъвто и да бъде текстът, който ще одобри Народното събрание, настоящият основен прокурор ще го оспори ".

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР