Патриотите внасят предложение за законодателни промени за Комисията по енергийно

...
Патриотите внасят предложение за законодателни промени за Комисията по енергийно
Коментари Харесай

Патриотите със законодателни промени за КЕВР

Патриотите внасят предложение за законодателни промени за Комисията по енергийно и водно контролиране (КЕВР). В законодателния орган пристигна и вицепремиерът Красимир Каракачанов, който не желае оставката на енергийния министър Теменужка Петкова.

Не виждам никакви учредения оставката на Теменужка Петкова да бъде призната, безапелационен е воеводата. " Тя направи припрян акт да подаде оставка в символ да поеме отговорност за нещо, за което не носи такава ", разяснява Каракачанов. Не виждам за какво Теменужка Петкова би трябвало да бъде жертвана, посочи военният министър.

Иначе патриотите вкарват ново пълномощие за КЕВР - да утвърждава всички покупко-продажби по предписание с дялове и акции на търговски сдружения, които са носители на лиценз за транспорт или разпространяване на електрическа, топлинна и газова сила.

" КЕВР ще желае мнение и от ДАНС, и от други институции. На база на тях и на преценка до какъв брой новият притежател е кадърен да обезпечи съществуването на сдружението, неговото устойчиво развиване и вложенията, които изисква, ще се взема решение дали да утвърди прехвърлянето на дяловете ", изясни Искрен Веселинов.

Ще се търси поддръжката на герберите за тези законодателни оферти.

Повод за тези оферти е абсурдът с продажбата на енергоразпределителното сдружение ЧЕЗ на " Инерком ".

Припомняме, министър председателят Бойко Борисов е разговарял с чешкия си сътрудник за опцията за придобиване на електроразпределителното сдружение на ЧЕЗ от страната. Това излиза наяве от изказване на чешкия министър председател Андрей Бабиш, препратено до БНР от чешката държавна пресслужба.

Като " напълно общ " дефинираха интереса на българския министър председател Бойко Борисов при диалога с чешкия му сътрудник Андрей Бабиш. Чешкият министър председател го е препратил към управлението на ЧЕЗ, откакто е подчертал, че договорката с " Инерком " е завършена.

В четвъртък министър председателят Бойко Борисов и купувачът на ЧЕЗ Гинка Върбакова се срещнаха в постройката на Министерския съвет. На срещата Борисов декларирал желанието да има цялостен надзор над договорката. На брифинг след срещата Върбакова, изясни, че е склонна да допусне страната в договорката за ЧЕЗ. Тя отхвърли да даде информация за банките, които финансират договорката, базирайки се на конфиденциална информация.

По-късно по време на взаимно съвещание на комисиите за енергетика и за надзор на спецслужбите притежателят на сдружението " Инерком " Гинка Върбакова, което има утвърждение за покупка на активите на ЧЕЗ в България упрекна политиците в интриги и се закани да съди всеки, който уронва престижа й.

По време на съвещанието ръководителят на Българската банка за развиване отхвърли неговата банка да има интерес към договорката. Това е второто отказване, въпреки че съгласно чешки медии ББР има присъединяване в договорката.

В известие до медиите от 25 февруари, неделя, управлението на ББР удостовери публично, че банката не е одобрявала кредитиране и не е издавала банкова гаранция в договорката по продажбата на активите на ЧЕЗ и покупката им от страна на българската компания " Инерком ".

Според информация от чешки медии обаче банката има присъединяване в договорката.

По време на съвещанието на Комисията по енергетика и комисията по надзор на службите водачът на Българска социалистическа партия Корнелия Нинова също изрази подозрение, че банката е ангажирана по договорката. Тя загатна, че съгласно документа от чешката страна, който министър председателят Бойко Борисов завел в секретното деловодство на Народното събрание, се посочвало нещо друго по отношение на ББР.

Министърът на финансите Владислав Горанов съобщи готовността на страната да взе участие в договорката за ЧЕЗ. България има и пари, и воля, с цел да се включи в пазаруването на ЕРП-то.

Паралелно с това водачът на социалистите Корнелия Нинова разгласи, че Българска социалистическа партия стартира да събира подписи от клиенти на ЧЕЗ за внасяне на групов иск в български или чешки съд.

На 22 февруари 2018 година стана ясно, че чешката ЧЕЗ е одобрила договорката за продажба на активите в България и купувача " Инерком Груп ". Последва скандал, който провокира министърът на енергетиката Теменужка Петкова да подаде оставка, тъй като познава притежателят на компанията Гинка Върбакова. Делян Добрев, народен представител от ГЕРБ и някогашен енергиен министър, изрече подозрения във връзка с договорката и по-точно по отношение на това дали купувачът има опит и може да обезпечи поддръжката на ЕРП на една трета от България.

От изявление на Гинка Върбакова стана ясно, че договорката за активите на ЧЕЗ може и да не минава за утвърждение от Комисията за енергийно и водно контролиране (КЕВР). Това беше доказано от шефа на Комисията Иван Иванов.

Едновременно с това абсурдът доближи и в Чехия, като изданието Lidové noviny стартира лично следствие. То излезе с информацията, че две банки са дали обещание финансиране на договорката, макар че съгласно предходна обява половината от договорката се финансира от офшорки.

Лично министър председателят на Чехия Бабиш се е заел пред Борисов да съобщи документите от инспекцията на ЧЕЗ. Самият чешки министър председател обаче разяснява пред родното издание, че е шокиран от протичащото се. Впоследствие от държавния пресцентър оповестиха, че чешкият министър председател е заречен подпомагане, в случай че България прояви предпочитание да взе участие в договорката. /news.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР