Парадоксален казус с лежащи месеци наред в болницата пациенти съобщават

...
Парадоксален казус с лежащи месеци наред в болницата пациенти съобщават
Коментари Харесай

Парадокс: 3 месеца не изписват пациенти в Пловдив, никой не ги иска

Парадоксален проблем с лежащи месеци наред в болничното заведение пациенти оповестяват от УМБАЛ „ Св. Георги “ – Пловдив.
Двама пациенти на Клиниката по нервни заболявания на УМБАЛ „ Св. Георги “ не престават болничния си престой няколко месеца, тъй като нямат близки и родственици, които да ги одобряват. Няма и места в обществени институции, където да бъдат настанени. За единия пациент изключителният престой след приключване на клиничната пътека е 3 месеца, а за другия – 2.
Първият пациент е постъпил за лекуване на исхемичен инсулт на 21 август т.г., има мнение от ТЕЛК през 2010 година, а от 20 септември 2018 година има и психиатрична експертиза. От клиниката са създали питане за настаняване в Дом за обществено подкрепяне в Карлово. До момента за неговото лекуване УМБАЛ „ Свети Георги “ е изразходвала 1 196,60 лева, а цената на клиничната пътека е 730 лева
Доста по-фрапираща е сумата, изразходвана за престоя на втория пациент, който е признат на 23 септември: 10 877,35 лева, като цената на клиничната пътека е 600 лева
До момента лечебното заведение е подхванало всички нужни законови ограничения за случаите, когато при изписване на пациент не може да се реализира връзка с негови близки или те откажат да го одобряват. Тъй като сега са налице и двете разказани обстановки, УМБАЛ „ Свети Георги “ е потърсила подпомагане от Дирекция „ Социално подкрепяне “ за извеждане на пациентите и тяхното настаняване в подобаваща институция.
С член 26, алинея 3 от Наредба № 49 от 18 октомври 2010 година (за главните условия, на които би трябвало да дават отговор устройството, активността и вътрешният ред на лечебните заведения за болнична помощ и домовете за медико-социални грижи) се регламентират дейностите на лечебните заведения.
През 2017 година адвокати и обществени служащи от УМБАЛ „ Свети Георги “ са организирали срещи със чиновници от Дирекция „ Социално подкрепяне ", неколкократно са изпращали писма до Министерство на здравеопазването и Министерство на труда и обществената политика с искане да бъде препоръчан вид за справяне с сходни обстановки. До този миг не е препоръчано решение на казуса откакто се оказва, че член 26, алинея 3 от наредбата на процедура е неупотребим заради липса на свободни места в институциите за настаняване на тази категория пациенти.
Заради залежаването общото здравословно положение на двамата пациенти се утежнява, тъй като Клиниката по нервни заболявания, сходно на всички други звена на УМБАЛ " Свети Георги ", предлага интензивно лекуване, само че не и следболнично възобновяване или палиативни грижи, които са предмет на осъществяване от различен тип заведения. Вследствие на утежняването се постанова лекуване по други клинични пътеки, само че въпреки всичко тези пациенти не могат да останат безусловно да живеят в болничното заведение, тъй като и за самите тях това не е потребно, разясниха от клиниката.
Болницата ще продължи да написа писма до институциите и да провежда срещи с техни представители с вярата, че казусът все в миналото ще се реши. Има случаи, когато пациенти от невръстна до напреднала възраст са оставали в разнообразни клинични звена на УМБАЛ „ Свети Георги “ за доста нескончаем интервал от време.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР