Отборите на Челси и Брайтън завършиха годината с равенство 1:1

...

Челси завърши историческата 2021 с несигурна игра и мъчен хикс

Отборите на Челси и Брайтън приключиха годината с тъждество 1:1 между тях. В дуела от 20-ия кръг на британската Висша лига "сините " поведоха с гол на Ромелу Лукаку, само че надълбоко в добавеното време Дани Уелбек вгорчи края на другояче сполучливата календарна година на Челси.

Момчетата на Томас Тухел записаха положително първо полувреме, само че след почивката напълно подариха самодейността на съперника. След появяването на №5 в класирането за "Златна топка " за 2021 - Н'Голо Канте, от аварийна пейка обаче отборът от Западен Лондон върна самочувствието си, само че не съумя да опази трите точки.

Домакините поеха самодейността през цялото време, само че гостите първи доближиха до рискова обстановка. След 10 минути игра Тарик Лампти пое дълго подаване зад тила на Рийс Джеймс и навлезе в наказателното поле, след което стреля, само че прекомерно неопределено.

Седем минути по-късно единствено гредата избави Брайтън от гол пасив. Сесар Аспиликуета овладя пас в наказателното поле, само че шутът му разтресе десния непряк дирек.

В средата на първата част Рийс Джеймс изпита болежка в левия си гален след единоборство с Тарик Лампти и бе наложително сменен от Маркос Алонсо, с което тормози Томас Тухел. Веднага след промяната Лукаку върна насладата в щаба на "сините ", пращайки топката във вратата на Брайтън. Белгийският национал засече центриране от корнер и със страховит изстрел с глава откри резултата. Попадението бе прегледано благодарение на ВАР поради подозрения за нарушаване на Лукаку, само че съдията призна редовността му.

В края на първата част гостите проведоха следващ нападателен взлом към наказателното поле на съперника, приключил с отразен удар на Лалана.

Играта бе възобновена с рискова опция за гостите, приключила с удар на Якоб Модер, който постави крайници си на пътя на центриране и прати топката на напречната греда на Менди. "Чайките " се възползваха от обърканата "синя " отбрана и продължиха с натиска си. В 53-ата минута Бисума стреля от далечна отдалеченост, само че Менди се оправи чудесно и мазета.

Челси опита да отвърне мигновено, само че Калъм Хъдсън-Одой пропиля страхотна опция, решавайки да подава към Лукаку, само че топката бе пресечена от неприятелски бранител.

След час игра Брайтън провежда нова рискова офанзива, а вратата на Челси остана суха като по знамение. Първо Менди отрази изстрела на МакАлистър, а след това Рюдигер самоотвержено блокира изстрел на Мопе.

Ситуациите за гостите просто валяха, а Тухел реагира, заменяйки Хъдсън-Одой с Н'Голо Канте. Смяната даде резултат и Челси съумя да изтласка играта в противниковата половина. В 72-ата минута Рюдигер засече центриране от свободен удар в опит да подаде към Лукаку, само че топката не стигна до белгиеца.

Дълбоко в добавеното време някогашният състезател на Арсенал Дани Уелбек наказа домакините и възвърне равенството.

Челси - Брайтън 1:1
1:0 Ромелу Лукаку 27'
1:1 Дани Уелбек 90+4'

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Челси: 16. Менди, 28. Аспиликуета, 4. Кристенсен, 2. Рюдигер, 24. Джеймс, 8. Ковачич, 5. Жоржиньо, 20. Хъдсън-Одой, 19. Маунт, 10. Пулишич, 9. Лукаку

Мениджър: Томас Тухел

Брайтън: 1. Санчес, 3. Кукурея, 33. Бърн, 34. Фелтман, 2. Лампти, 14. Лалана, 8. Бисума, 10. МакАлистър, 15. Модер, 20. Марч, 9. Мопе

Мениджър: Греъм Потър

Съдия: Майк Дийн