От половинчатото изучаване на историята помним името Владислав Варненчик, който

...
От половинчатото изучаване на историята помним името Владислав Варненчик, който
Коментари Харесай

Свидетелства за паметната битка на народите

От половинчатото проучване на историята помним името Владислав Варненчик, който героично умира под стените на Варненската цитадела. Но познанията ни за какво и какво дири полско-унгарският крал Владислав III Ягело тук, на Балканите, са много непълни. Макар че би трябвало в историческата памет на българите, поляците, унгарците и на доста други европейски нации кралят дружно с унгарския военачалник Янош Хуниади да са трайно запечатани като борци против османо-турската агресия на Балканите и в Европа.

И не щеш ли един алманах със заглавие " Извори за кръстоносните походи от 1443-1444 година в българските земи " (изд. " Захарий Стоянов " ) запълва дупките в знанията ни за събитията с кръстоносните походи от тези години, възглавявани от двамата герои. В сборника в превод са показани разнородни и забавни извори (документи, писма, исторически съчинения, стихотворни произведения и др.). Подборът, съставителството, редакцията и коментарът са на огромния наш историк-медиевист акад. Васил Гюзелев, чиято максима е: " Където има извори, има история! " Въпреки че всеобщите познания за Варненската борба да са нищожни, тези събития са били неведнъж на вниманието на българските историци. Неслучайно акад. Гюзелев посвещава тази книга на двама свои сътрудници - рано изтръгнати от живота - проф. Бистра Цветкова и доцент Христо Коларов - и двамата с огромен принос в проучването на " паметната борба на народите ". Напоследък в чужбина излизат книги за тези събития по българските земи, само че акцентът в тях е върху османските създатели. Акад. Гюзелев прави ясно разграничаване на другите освен по род, само че и по наличие и значителност извори.

Първата част на сборника е с актове и писма, най-често адресирани до кардинали, със сведения за развоя на спора сред крал Владислав и турците. Тук е и манифестът на краля за оповестяване на поход против турците от 4 януари 1444 година, в който се споделя: " Ние, Владимир, по Божия благосклонност крал на Унгария, Полша, Далмация, Хърватско и други, популярен княз на Литва и правоприемник на Расия. Известие до всички. По-рано на общото заседание на прелатите, бароните и благородниците на това наше кралство Унгария... и изключително за избавление на това наше кралство и близките земи, които самите турци в доста предишни години атакуваха най-жестоко и не престават и в този момент да атакуват, наредихме, утвърдихме и постановихме с единомислеща воля и единодушие на цялото гореказано заседание, да заминем персонално и с нас да поведем това лято или година мощна войска към земите на Гърция и Романия и с Божията помощ, с всичките ни сили, да работим за унищожаването на безбожните турци. "

Втората част на книгата е с исторически съчинения (анали, летописи, истории, животописи, мемоари, бележки). Според акад. Гюзелев най-голямо значение за реконструкцията на събитията, свързани с двата похода, имат трудовете на трима историци от ХV век - поляка Ян Длугош и италианците Филип Буонакорси Калимах и Антонио Бонфини. От " аналите " на Длугош научаваме по какъв начин приготвя военната си експедиция крал Владислав, по какъв начин реагира, когато схваща, че Георги, деспотът на Рашка, и войводата Янош Хунияди са сключили мир със султан Мурад II, без да се допитат до него; какво се е случило на срещата на краля в Никопол с войводата на Траналпийска Влахия Влад, който се назовава и Дракула, та той изискал амнистия, загдето бил влезнал в обособен съюз с турците и додал към войската на краля 4000 власи, само че го поучава да не потегля против турците със слаба армия. По-нататък е описанието на завладяването на крепостите по българските земи, с цел да се стигне до борбата във Варна и героичната гибел на краля в стълкновение, в което 80 000 души отиват в Райските градини или Ада съгласно Длугош.

Третата част е " Стихотворни произведения (поеми, плачове, епитафии). В края на книгата са оповестени две проучвания на акад. Гюзелев за българското присъединяване в двата похода, които свидетелстват съгласно него, че стремежът на българския народ за реализиране на политическо избавление е бил жив, само че употребата му от непознати политически сили с користни цели е водила до проливането на доста почтена кръв. И напълно в края на книгата създателят ни припомня, че сякаш е пристигнало времето бронзовият лик на Владислав Варненчик да украси Варна.

Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР