От КНСБ смятат, че са необходими мерки за връщане на

...
От КНСБ смятат, че са необходими мерки за връщане на
Коментари Харесай

КНСБ е против лесното наемане на работници от чужбина

От КНСБ считат, че са нужни ограничения за връщане на квалифицираните българи у нас, а не са нужни промени за облекчение на вноса на служащи от трети страни.

Президентът на синдиката Пламен Димитров разяснява последните оферти за промени в Закона за трудовата миграция и трудовата подвижност, импортирани от народни представители, които по думите му пазят настояванията на част от бизнеса.

Достъп до българския пазар на труда хора от трети страни през предходната година са получили 5 156 от 52 страни отвън Европейски Съюз. От тях близо 4000 са за сезонна претовареност до 90 дни, останалите са в режим на другите механизми за приемане на достъп - " синя карта " и единното позволение за престояване и работа, сподели Пламен Димитров.

Това демонстрира, съгласно него, за какви " трагични " размери идва тирада и какъв брой чужденци желаят да дойдат у нас. По думите на синдикалния водач неналичието на напор на чужденци се удостоверява и от отношението на бизнеса и държавните управления на две страни, които се сочат като донори за нашия пазар - Молдова и Украйна. Вече осми месец двете проектоспогодби не могат да бъдат финализирани, тъй като няма интерес, единствената финализирана е с Армения, уточни той.

Според Пламен Димитров няма причина да отпада както пазарния тест, по този начин и описът на специалностите, който върви с него за висококвалифицираните експерти, които употребяват режима на " синя карта ".

От КНСБ не виждат причина и да се усилва общият % от броя на работещите в даденото предприятия жители на трети страна на 20 %, от сегашните 10 на 100, както се предлага. Тези проценти не се отнасят за сезонната заетост- няма ограничавания за туризма - колкото искаш украинци, можеш да внесеш, посочи Пламен Димитров.

По думите му остава неразбираемо и за какво общественият министър е внесъл предложение единствено да има опция, само че не и обвързване, за измененията към трудовата подвижност да се изисква мнението на обществените сътрудници. С предложенията, които вършат народните представители, се предлага разрешението за работа на чужденци да нарасне от три до пет години, сподели Пламен Димитров и добави, че това значи автоматизирано на петата година чужденецът да стане непрекъснато пребиваващ, и български жител.

Законодателят не би трябвало да бърза, двата синдиката ще изискат тези оферти да бъдат разисквани на тристранен съвет, съобщи Димитров.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР