От днес започва Страстната седмица или седмицата на страданията -

...
От днес започва Страстната седмица или седмицата на страданията -
Коментари Харесай

Започва Страстната седмица

От през днешния ден стартира Страстната седмица или седмицата на страданията - последната от живота на Исус Христос. Според православния календар всеки ден от тази седмица е Велик.

След Лазаровден и Цветница, дните до Великден носят в себе си бездънен смисъл и напомнят последната седмица от дните на Христос, написа женското списание Hera.bg. Дни на терзания - каквото в действителност от старобългарски и значи думата пристрастеност.

В националната визия природата се възражда за нов живот - Възкръсва - нещо, което се е преплело с християнството. С тази седмица завършват и едни от най-строгите пости - великденските, като Великата събота е единствената събота в календара по време на пости, в която е неразрешено олиото и виното.

Смята, се че по време на буйната седмица, когато свещите ни не угасват, душите на нашите близки се ориентират по пламъка с цел да слязат при нас за 40 дни, тъй като това е време, когато вратата сред нашия и техния свят е отворена. През всеки от дните на Великата седмица в църквата, в избрани часове, се прави четене на Евангелието и се споделя за разнообразни персони, събития, притчи. През първите три дни се съблюдава още веднъж непоколебим пост.

Всеки ден от Страстната седмица християните назовават Велик. По традиция в първия ден от седмицата в българския дом стартира огромно Великденско разчистване - на дома, на градинките, с цел да се посрещне идния празник уместно.

На Велики понеделник Христос влезнал в храма в Йерусалим и разгонил хората, които търгуват в него.

В църквата в този ден се споделя за положителния патриарх Йосиф, който бил продаден от братята си е Египет. Това е ден, в който можем да се замислим за лицемерието и користолюбието.

На Велики вторник Христос споделя разнообразни нравствени поуки на своите възпитаници. В църквата научаваме за 10-те девици - 5 мъдри и 5 неразумни. Едните били милостиви към по-слабите духом хора, а другите високомерно се надсмивали, забравяйки съчувствието и прошката, презирайки тези, които не могат да бъдат като тях, а по този метод пренебрегвайки многото дребни други неща. На този ден е добре да се замислим за добродетелите. Защото умен е този човек, който осъзнава, че е добър не в случай че има единствено една добродетел, а доста такива.

На Велика сряда литургията споделя за една развратница счупила алабастрен съд с миро, с което поляла Христос, за която той споделя, че го е помазала за заравяне. На Велика сряда Иуда /Юда/ уговаря да съобщи Исус за 30 сребърника. Това е ден в, който можем да се замислим за хората към нас, някои даже и неверни желаят да изкупят греховете си, само че ние не им даваме опция, други наши другари вършат покупко-продажби с любовта ни.

Велики четвъртък крие доста символика. На този ден предците ни не работели и правили доста обреди, най-важния от който боядисването на яйцата. Първото постоянно е алено, като знак на Христовата кръв.

В четвъртък вечер в църквата се служи утреня на Велики Петък. Свещениците изнасят кръста от олтара. Извършва се помазване на болните с елей, който лекува душата, а от там и тялото.

По време на литургията се четат 12 избрани фрагмента от Евангелието, сред който и тези за Тайната вечеря и предателската целувка на Иуда /Юда/. Това е денят в който можем да се замислим за безрезервната обич на околните ни или цената на нечия целувка.

Велики, Разпети Петък е денят в който Исус е разпънат и положен в гроба. Това е ден, в който не се работи, а се съпреживява страданието. Българинът споделя, че на този ден и пиле не е пее. (В Гърция това е формален неработен ден, а за първи път от 2010 г и в България). Сутринта на Разпети петък се изнася Плащаницата върху, която е изобразено погребението на Христос. Самата тя се слага върху украсена маса. През целия ден и вечерта се може да се мине под Плащаницата, символизирайки нашата съпричастност и религия. Вечерта Плащаницата се изнася за вечерно свещенодействие и с нея се обикаля храма като алегорично заравяне на Христос. Поклонението на Плащаницата продължава до събота вечер, минути преди Възкресението.

Велика Събота . Това е последния ден от буйната седмица, в която се споделя по какъв начин Христос слезнал в Ада. Обикновено на този ден се пече великденския самун - знак на христовата плът /днес най-често козунак/, а който не е съумял да боядиса яйца в четвъртък може да го направи в този момент. На този ден се върви на гробищата, прекадява се и се раздава от боядисаните яйца и самун с цел да споменем душите на околните. На вечерната литургия, вярващите носят самун и яйца, които се освещават. Свещеникът носи Плащаницата и Евангелието и дружно със събралите се вярващи, носещи запалена свещ обикалят храма. В среднощ свещеника известява трикратно възкресението с думите " Христос Воскресе ", а хората му дават отговор три пъти " во истина воскресе ".
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР