От 15:30 часа днес, 24 март 2024 г. в църквата

...
От 15:30 часа днес, 24 март 2024 г. в църквата
Коментари Харесай

Изпращаме Алек Попов в последния му път

От 15:30 часа през днешния ден, 24 март 2024 година в църквата на Централните софийски гробища ще бъде изпратен най-превеждания български публицист Алек Попов на неговото последно и необратимо странствуване.

Винаги правилен на убеждението си, че литературата би трябвало и може да бъде коректив на най-мрачните особености на едно общество, тънък откривател на българската народопсихология и правилен сателит на трезвия взор към света, Алек завеща на родната литературна сцена произведения като „ Мисия Лондон “, „ Мисия Туран “, дуалогията „ Сестри Палавееви “, „ Митология на прехода “, „ Черната кутия “ и други.

Неговите разкази, романи, есета, пиеси, сюжети сътвориха от време на време неуместен, само че постоянно прецизен калейдоскоп на родната реалност и на несъгласията, заложени в нашата душа.

Писател, ярък разум и странник в езика, той остава вечно в златната антология на българската литература.

Той беше един от най-оригиналните и надарени модерни български белетристи. До последния си мирис се опитваше да разгадае тайните на българското слово, дълбаеше в безкрайните тунели на отечественото езиково пространство и посредством творбите си показваше и разгръщаше многобагровата палитра на българската изящна книжовност, показват от Българска академия на науките.

Многократно в разнообразни свои изявленията и беседи той заявяваше, че е публицист, който цялостен живот се труди на „ равнищата на езика “. Затова и неговия главен инструмент е точно българският език.

Алек Попов се интересуваше доста от развиването на нашия език, от неговото обогатяване и магичната му дарба да показва и изобразява съответните пулсации на духа на времето. Творбите му доказваха по грациозен метод това и предизвикваха у четящия човек предпочитание за размисъл, за разговор, а от време на време и за дискусия. Но нали таман в полемиката и в разногласието се ражда истината?

Книгите на Алек Попов се радваха на забележителен читателски интерес. Неслучайно някои от тях имаха редица преиздания, какъвто да вземем за пример е казусът със сатиричния му разказ „ Мисия Лондон “. Но дано тук прибавим и други знакови негови белетристични произведения като „ Черната кутия “, „ Мисия Туран “, „ Митология на прехода “, „ Спътник на радикалния мъдрец “, „ Телесни бурени “ и така нататък

В тях създателят демонстрираше умеенето си за предпазлив психически разбор на своите герои, гения си да води живо и увлекателно повествованието, да владее фабулата и сюжета на описа, новелата или романа. И на първо място да реализира впечатляващо иронично самоотстранение, кодирано освен в сюжета, само че и в езиковата фактура на творбата.

Алек Попов е роден в София през 1966 година Завършил е Националната гимназия за антични езици и култури „ Константин Кирил Философ ” и българска лингвистика в софийския университет „ Св. Климент Охридски ”. Автор е на романите: „ Мисия Туран “, „ Мисия Лондон “, „ Черната Кутия “, „ Сестри Палавееви в бурята на историята “, „ Сестри Палавееви по пътя към новия свят “; на есеистичната книга „ Спътник на радикалния мъдрец “, както и на редица сборници с разкази, измежду които „ Ниво за напреднали “, „ Митология на Прехода “, „ Телесни бурени “.

Романът „ Мисия Лондон “ е преведен на 16 езика, а романът „ Черната кутия “ – на 10. Разказите и есетата му са издавани на множеството европейски езици и са включени в голям брой интернационалните антологии, измежду които Best European Fiction 2011.

По романите и разказите на Алек Попов са основани няколко кино лентата, радиопиеси и пиеси. Той е съсценарист на кино лентата „ Мисия Лондон “. През 2015 година Драматичен спектакъл Пловдив слага на сцената театралната акомодация по романа му „ Сестри Палавееви в бурята на историята “.

Попов е притежател на редица литературните оценки, измежду които: премията за нова българска прозаичност „ Хеликон “, националната премия за драматургия „ Иван Радоев “, премията „ Елиас Канети “, „ Цветето на Хеликон “ за най-продавана книга на 2007 и 2013 година, премиите „ Четящия човек “ и „ Чудомир “, премията на английския П.Е.Н. център за преводна литература, премията Pro-za-Balkan за принос към балканската литература и други Алек Попов бе член-кореспондент на Българска академия на науките в отдел създатели на изкуството.

Поклон пред светлата му памет!
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР