Оставката на председателя на ЦИК е достатъчно симптоматична. Тя е

...
Оставката на председателя на ЦИК е достатъчно симптоматична. Тя е
Коментари Харесай

Социолог: Изборният закон създава съществени пречки

" Оставката на ръководителя на ЦИК е задоволително симптоматична. Тя е явен знак, че има основни проблеми в изборното законодателство, има основни проблеми в метода, по който се обрисува да се проведат изборите, има основни проблеми във функционалностите на самата ЦИК и в метода, по който извършва функционалностите си ". Така Боряна Димитрова от " Алфа Рисърч " разяснява пред БНР подадената

Според Димитрова отводът на Стоева, която е избор на ГЕРБ за поста, да управлява изборната комисия, демонстрира доста насъбрани проблеми. " Дали тя ще бъде катализатор, с цел да стартират партиите - и в Народното събрание, и отвън него - тръгнат да мислят за решение на проблемите. Трябва на масата да бъдат сложени поредицата от проблеми, които съществуват в изборното законодателство, в Изборния кодекс, както и огромните опасности, които се обрисуват преди изборите, каквито и да са те - предварителни или постоянни. Има и още една неизясненост, която доста умножава проблемите, това е дали изборите ще са за Велико национално заседание, или за нормално ".

По думите на Димитрова има доста процедурни проблеми в метода, по който се прави структурата на изборния " скелет ". " Включването на няколко села към един район или различен може да промени изхода от изборите ".

Тя разяснява още, че са нужни промени в изборното законодателство. " Не могат да се проведат изборите, без да се създадат някои промени, тъй като има огромно съмнение в изборното законодателство. Голямата неопределеност е какъв ще бъде резултатът от тези промени.... Би трябвало оптимално бързо да бъде изчистен разнобоят във вижданията, с цел да може най-малко 6 месеца преди изборите да е закрепено законодателството и да се върви към инструкции за регионалните и секционните комисии. "

Боряна Димитрова разяснява и закритото съвещание за разискване на ситуацията в България на Групата за наблюдаване на демокрацията, върховенството на закона и главните права към комисията на Европейския парламент по цивилен свободи, правораздаване и вътрешни работи. " Не можем и не трябва да чакаме да имаме размахан пръст или пък точни инструкции какво да се направи. Това е въпрос на самочувствие и престиж на една страна и Брюксел е доста внимателен за това, че общите правила на Европейски Съюз би трябвало да се съблюдават, само че всяка една от страните да има вътрешните правила, тъй че общите правила, които важат в Европейски Съюз, да се съблюдават във всяка една от страните ", сподели Димитрова.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР