Оставената възможност на мобилните оператори да индексират (повишават) всяка година

...
Оставената възможност на мобилните оператори да индексират (повишават) всяка година
Коментари Харесай

Пак ли ни чака вдигате на месечните такси от мобилните оператори?

Оставената опция на мобилните оператори да индексират (повишават) всяка година месечните такси на абонаментните проекти съгласно средногодишната инфлация за миналата година, без да е планувана никаква опция за ответна реакция от страна на потребителите, на процедура слага двете страни в неравни позиции.

Това сподели Габриела Руменова от онлайн платформата " Ние, потребителите " за БНР в отговор на подложен въпрос имат ли право и ще вдигнат ли и през тази година цените на услугите си мобилните оператори. Поводът бе изказаното съмнение от неправителствената организация Асоциация за отбрана на потребителите, че поради високата инфлация през 2022 година телекомуникационните сдружения ще подхващат такива дейности, откакто Национален статистически институт разгласи формалната статистика за инфлацията в България за предходната година.

" В общите условия на мобилните оператори попада уговорка, която им дава такава опция. Тук е моментът още веднъж да бъде подложен въпросът по какъв начин са предпазени правата на потребителите точно по линия на възможното съществуване на неравноправни клаузи, каквато съгласно нас е да вземем за пример тази – мобилният оператор да има право един път годишно да трансформира изискванията на настоящ контракт и в това време да не е оставена на потребителя никаква опция да реагира, като да вземем за пример на това съображение даже да приключи контракта, без да дължи неустойки ", разяснява Габриела Руменова.

Ако един консуматор има приблизително от един до три контракта – за телефон, интернет и телевизия, то тогава и с по един лев да се вдигне всяка една от месечните сметки, може да се окаже даже непостижимо за огромна част от клиентите.

Този проблем може да бъде решен с отстраняването или коригирането на въпросната уговорка, защото той произтича от несправедливите договорни практики. Премахването от пазара на сходни практики е в прерогативите на Комисията за отбрана на потребителите. " Надяваме се контролният орган да обърне внимание на тази уговорка, да я прегледа за вероятно съществуване на неравноправност, да оформи претекстовете и да изпрати писма до сдруженията с искане за нейното премахване или редактиране по този начин, че да се реализира равновесие сред правата и отговорностите на двете страни. Дружествата ще имат 14-дневен период да подхващат дейности. Ако не го създадат, КЗП има опция за последваща стъпка – завеждането на групов иск в съда за прогласяването на клаузата за недействителна. Това значи, че даже и да попада в общите условия, тя няма да поражда отговорности и няма да носи правни последствия за потребителите ", изясни Габриела Руменова.

Клаузата е неравноправна освен тъй като няма взаимност в правата и отговорностите на двете страни по контракта, а тъй като би трябвало постоянно да се преглежда в цялост с тази за неустойките. Не може търговецът да има право да подвига цената на услугата, а в случай че за потребителя тази нова цена се окаже непостижима и се откаже, да му се постанова и наказателна клауза. Затова може би Комисия за защита на конкуренцията също би трябвало да изследва въпросът, с цел да откри има ли координация, тъй като тази процедура е при трите телекома.

Ефективни ограничения за решаването на този въпрос можеше да бъдат взети още преди година, когато мобилните оператори оповестиха, че имат намерение да усилят сметките със средногодишната инфлация вкупом за 2020 година (с 1.7%) и за 2021 година (с към 3%). Тогава обаче единствено се подвигна доста звук и на процедура покачването на цените се състоя. Освен това, от началото на 2022 година телекомите оповестиха напълно нови абонаментни проекти – с разнообразни комбинации като тип и размер от предлаганите от тях остарели, а и към този момент нови услуги, като по подобен метод никой не разбра в реалност с какъв брой са се повишили цените. Но пък новите абонаментни проекти скочиха със приблизително от 3 до 7-8 лева според от пакета. Това ни кара да се замислим дали пък не е било и по-изгодно за потребителите да не се подвига толкоз звук, защото даже и 5% нарастване след сумиране на процентите за 2020 година и 2021 година, е можело да се окаже по-благоприятно от последвалото.
Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР