Орехите, освен че са много вкусни, са и много полезни

...
Орехите, освен че са много вкусни, са и много полезни
Коментари Харесай

Защо да включим орехи в менюто си?

Орехите, като се изключи че са доста вкусни, са и доста потребни и точно за това си заслужава да бъдат включени в ежедневното ни меню. В предишното ореховото дърво е считано за знак на дълголетието и мъдростта.

В състава си орехите съдържат 65 % мазнини и към 15 % протеини. Те са с ниско наличие на въглехидрати. В огромна степен са формирани от фибри. Орехите са извънредно богати на мазнини, белтъчини, витамини (B6, B9 и други от В групата), минерали (манган, мед, желязо, фосфор) и други Ядките съдържат още омега- 3 мастни киселини и то в огромни количества, а в листата им са богати на йод. Съставът на орехите се характеризира с обилие от биоактивни съединения с растителен генезис, само че също така имат и други жизненоважни детайли: елагинова киселина, катехини, фитинова киселина (фитат).

Хапването на половин чаша ядки дневно оказва помощ да се преборим с „ неприятния холестерол “.

Орехите са богат източник на Омега-3мастни киселини (алфа-линоленова киселина) и е потвърдено, че имат удобен резултат върху холестерола, прочут като липопротеин или „ неприятен холестерол “ с ниска компактност (LDL), като понижава броя на общите частици на LDL при възрастните хора. Проучвания демонстрират, че орехите са свързани с по-ниски равнища на сърдечни болести. Консумацията им спомага освен да се намаляват равнищата на „ лошия  холестерол “, а и да подобрят качеството на LDL частиците. За хора с високи равнища на холестерол в кръвта, намаляването на LDL холестерола след диета, обогатена с ядки, може да бъде доста по-голяма. Яденето на шепа ядки всеки ден е елементарен метод за поощряване на сърдечно-съдовото здраве.

Съдържанието на Омега-3 в ядките въздейства ползотворно на ставите, очите, мозъка и е от изгода по време на намаляване. “Правилните ” мазнини няма в действителност да навредят на фигурата ви, за разлика от тези, открити в рафинираните масла. Омега-3 имат позитивен резултат върху умственото показване, заради което всички ядки способстват за положителната мозъчна функционалност. Главният лидер, несъмнено, е орехът, защото той съдържа повече полиненаситени мастни киселини от другите типове ядки. Неслучайно формата на ореховата ядка прилича тази на човешкия мозък. Приемът на орехи, обезпечава големи преимущества на мозъчната работа и спомага концентрацията и паметта.

Ореховите ядки имат позитивен резултат върху нервната система. Те са потребни при хронична отмалялост, стрес, меланхолия и са сателит в битката с безсънието. Съдържанието на йод е от изгода пък за хора, които имат проблеми с щитовидната жлеза.

Хапването на орехи е извънредно потребно и за стомашно-чревния тракт. Има доказателства, че спомагат на потребните чревни бактерии и усъвършенстват храносмилателната работа. Орехите, сходно и на други ядки се характеризират с висока калоричност, което се подразбира от техния състав, само че с помощта на високото наличие на фибри те бързо понижават възприятието на апетит.

Диетолозите предлагат потреблението на пресни (сурови) орехови ядки, с цел да се извлече оптималната изгода от тях, защото по време на термичната обработка по-голямата част от потребните свойства и субстанции се губят. Изчистени от черупките и престояващи в торби, те бързо се окисляват и получават усет на гранясало масло. Ядките би трябвало да се ядат сурови, с цел да се запазят здравословните мастни киселини и витамини.

Невъзможно е да се разделят ядките на нездравословни и здравословни. Всички те могат да създадат тялото ви по-здраво, в случай че ги ядете всеки ден в рационални количества, само че в случай че потреблението им бъде несъразмерна, е допустимо да станат нездравословни. Благоприятният им резултат се демонстрира, в случай че хапвате по половин чаша орехи дневно . Това количество няма да навреди на вашата фигура или да аргументи тежест в стомаха.

 

Източник: mediata.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР