Ограничаване разкриването на нетипични за университетите специалности и постепенно намаляване

...
Ограничаване разкриването на нетипични за университетите специалности и постепенно намаляване
Коментари Харесай

Ректори искат гласят голяма промяна в университетите

Ограничаване разкриването на нетипични за университетите специалности и последователно понижаване на съществуващите професионални посоки, които не подхождат на профила на висшето учебно заведение. За това упорстват ръководителите на ВУЗ-ове у нас, стана ясно след съвещание на Съвета на ректорите, провело се във Варна.

Премахването на нетипичните за университетите специалности ще стане със законови промени, а предлагането ще бъде импортирано до министерството на образованието и науката и Народното събрание, изясни проф. Любен Тотев, ректор на Минно-геоложкия университет и ръководител на Съвета на ректорите. Той разкри, че единствено четирима ректори са се въздържали при гласоподаване на предлагането.

„ Нашите университети – 52-а на брой, не са доста, само че на доста места има обучаване по нетрадиционни за профила на даден университет специалности. И за това взехме решение да урегулираме тези процеси”, разяснява проф. Тотев.

„ Всичко би трябвало да си бъде на място. Минно-геоложкият университет да образова по минно инженерство и геология, икономическите университети да си образоват икономисти, а там, където се учат механически науки, да не се учи стопанска система и право и по този метод да се създават доста безработни специалисти”, добави ръководителят на Съвета на ректорите.

Ръководителите на ВУЗ-ове упорстват още със закон да бъде спряно разкриването на териториални звена там, където това е изцяло ненужно. На това мнение е министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, съгласно който би трябвало да има самобитен мораториум върху разрастването на мрежата на висшите учебни заведения.

„ На ректорите им желаят да откриват филиали и в Чирпан, и в Раднево, Кнежа и Червен бряг. Това значи да принизим висшето обучение до гимназиалното. Студентите са пълнолетни и могат да пътуват и живеят и в други обитаеми места, това ги отличава от учениците”, разяснява министър Вълчев.

Той посочи и различен проблем – масовизирането на приема във висшите учебни заведения. Към 1990 година 30 % от завършващите възпитаници са влизали в системата на висшето обучение, а през днешния ден – близо 80 на 100. Това води до намаление на междинния резултат на кандидат-висшистите, посочи просветният министър.

Ректорът на Икономическия университет във Варна проф. Пламен Илиев пък изрази мнение, че би трябвало да се вкара минимална долна граница на студентската такса и тя да бъде обвързана с минималната работна заплата. „ Считаме за заслужено това, защото промяна на този ангажимент не е имало от няколко години. а въпреки всичко минималната заплата от 220 ще стане скоро 510 лева”, съобщи проф. Илиев.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР