Новодошъл френски дипломат ме покани преди години за запознанство на

...
Новодошъл френски дипломат ме покани преди години за запознанство на
Коментари Харесай

Чий е Крим? Не познахте!

Новодошъл френски посланик ме предложения преди години за запознанство на обяд и му препоръчах ресторант " Крим " (известен като Руския клуб), тъй като тогава редакцията на вестник " Сега " се намираше наоколо на улица " Славянска ".

- Крим?! Ужасно! - реагира непринудено той по телефона и осъзнах грешката си. Crime на френски е " закононарушение ", а черноморският полуостров е Crimée

- Криме - поправих се небрежно.

Тогава към момента нямаше интернационален проблем с Кримския полуостров, само че ми остана поуката да внимавам, когато употребявам българското му наименование пред чужденци. Днес българите би трябвало да бъдат още по-предпазливи, изключително ако заемат висок пост, тъй като след 2014 година, когато Русия си присвои полуострова от Украйна, тематиката е конфликтна. Без да е страна в разногласието чий е Крим,

България елементарно може да бъде забъркана в непознат спор

Там се сблъскват и остарели, и нови геополитически ползи, които от време на време избиват в неподозирана посока.

Докато Москва и Киев натрупат причини за своите права над Крим, Турция им даде да схванат, че са закъснели, тъй като нейните права са още по-стари. На 17 ноември лидерът на турската Партия на националистическото деяние (ПНД) Девлет Бахчели се похвали в обществената мрежа Туитър, че е подарил на турския президент Реджеп Ердоган, маркираща част от Европа и Азия оттатък рамките на Турция. Заради транспарантната цел да го поласкае като бащица на доста нации от два континента, бе оцветил техните земи в червено, оранжево и жълто. В алено бяха самостоятелните тюркски (демек, турски) страни. В оранжево - самостоятелните тюркски региони в нетюркски страни. В жълто - несамостоятелните тюркски територии в непознати страни. България попадна в оранжевата зона, където бе и Кримският полуостров, макар че нямат тюркски автономии. Но и двете места пораждат турски сантименти като незабравими някогашни османски владения.

Ние пък имаме сантименти към Русия като наша освободителка от османците. Но когато ѝ симпатизираме,

би трябвало да внимаваме да не се докараме до турски прегръдки

Ден откакто прародината (по думите на водача на Движение за права и свободи Мустафа Карадайъ) ни изненада с картата си, президентът Румен Радев стъпи на динена кора, която му подложи съперникът за поста Анастас Герджиков. На въпроса му " Чий е Крим? " отговори: " В момента е съветски - кой да е? " Усетил, че се отклонява от формалната позиция на страната, която и самият той е изразявал, Радев опита да се поправи на другия ден:  " Анексацията е в нарушаване на интернационалното право, само че както споделих и нощес, има действителности в политиката и сега Крим е съветски. " С това отново породи рецензии, които в София незабавно след втория тур на изборите. Затова направи трети опит посредством коментар от своята канцелария: " Държавният глава Румен Радев неведнъж е заявявал, че анексирането на Крим е в нарушаване на интернационалното право. От юридическа позиция Крим принадлежи на Украйна и страната ни е декларирала неведнъж поддръжката си за нейния суверенитет и териториална целокупност. Същевременно, както президентът Румен Радев акцентира в предизборния спор, „ сега “ Крим се управлява от Русия. "

Уловката във въпроса " Чий е Крим? "

е, че не допуска директен отговор, тъй като съдържа различен въпрос: " Признавате ли интернационалното право? " Руснаците не споделят " Крим е наш, тъй като го окупирахме ", а упорстват, че са спазили интернационалното право, тъй като популацията на полуострова е поискало да се причисли към тях посредством референдум. Разбира се, те пропущат да отбележат, че съгласно украинската конституция е трябвало да се произнесе цялото население на страната. Ако България одобри обяснението на Москва за основателно, ще предложения Турция да направи референдум в обитаемоте от етнически турци български земи, за да ги причисли към " тюркския свят ". Тогава и Русия няма да ни помогне, тъй като Анкара ще се позове на съветския казус. Международното право не е за еднократна приложимост и когато българин показва мнение чий е Крим, би трябвало да осъзнава, че дава отговор на въпроса " Чии са Лудогорието и Кърджали? "

Президентът Радев стартира да натрупа интернационален опит основно през последната година, тъй като по-рано външната политика се обсебваше от Бойко Борисов. След като загуби властта поради корумпираната си вътрешна политика, Борисов осъзна, че на нейния терен повече не може да мери сили с президента. Затова

новата му тактичност

е да го нападна за външната политика, като търси съдружници в Съединени американски щати и Европейски Съюз. Подхлъзването на Радев с Крим го извърши с екстаз, тъй като означаваше да отклони от себе си натиска на Съединени американски щати против корупцията в България и да го насочи против президента. Американците са геополитически играчи и демонстрират интерес към Балканите, и в частност към България, основно поради устрема си да понижат въздействието на Русия. Те обърнаха тил на Борисов, защото се убедиха, че българската корумпирана система следва съветския модел, заложен още при започване на прехода. Неслучайно съветското посолство реагира нервно на техните рецензии против българската клептокрация. Те се оказаха естествени съдружници на Радев в неговия поход против мутрите, само че без да не помнят геополитическите си цели. Евросъюзът също държи на своите цели и президентът не трябва да ги изпуска от внимание, тъй като всяка погрешна дума може да го лиши от доверие. 

В момента България е подложена на двоен напън от Съединени американски щати и Европейски Съюз поради ветото, оповестено от Борисов към края на мандата му над договарянията с районен съд Македония. Радев избра правилен метод, с цел да направи българската позиция по-чуваема в чужбина, само че неговите събеседници могат още веднъж да си запушат ушите. Те се застъпват за Скопие не толкоз от благосклонност към него, колкото от блян да го пернат по-далеч от Русия - и не изпитват стеснение да го. Недоброжелатели на Радев като Борисов и Корнелия Нинова не крият желанието си да го натикат в интернационална изолираност, като го предизвикат с неработещи концепции за външната политика на страната.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР