Замразените атоми на МКС разкриват тайните на гравитацията и времето
Новите технологии на НАСА надвишават познатите до момента теории.
Учени от Лабораторията за студени атоми (CAL) на НАСА на борда на Международната галактическа станция (МКС) за първи път сполучливо направиха високоточни измервания благодарение на квантов датчик, основан на свръхстудени атоми на рубидия. Това е доста достижение, което може да докара до пробив в области като GPS технологиите и телекомуникациите, защото новите датчици могат да надминат обичайните датчици във връзка с чувствителността и точността.
Тези датчици разкриват нови благоприятни условия за научни открития посредством проучване на квантовите феномени и тестване на границите на фундаменталната физика. Това може да помогне за преразглеждане на теории като общата доктрина на относителността и общоприетия модел на физиката на обикновените частици, което от своя страна ще докара до гражданска война в проучването на космоса.
Изследователите от CAL съумяха да измерят фините трептения на самата МКС благодарение на инструмент, наименуван атомен интерферометър. Тази технология, която е една от най-съвременните за високоточни измервания, се основава на правилата на оптичната интерферометрия, само че вместо светлина употребява атоми, охладени до температура, близка до безспорната нула (-273 °C). Благодарение на квантовите резултати атомите могат да се намират в голям брой позиции и положения на придвижване по едно и също време, което разрешава да се вършат измервания с невиждана акуратност.
На Земята атомните интерферометри към този момент дадоха опция на учените да реализират изключителни резултати, като да вземем за пример основаването на безспорни гравиметри и измерването на фундаменталните естествени константи с невероятна акуратност. В Космоса обаче, където микрогравитацията отстрани доста разстройства, могат да се реализиран още по-голяма сензитивност и по-дълги измервания, което доста усъвършенства точността на инструментите.
Успехът на опитите на CAL стана вероятен с помощта на дистанционното управление от Земята, което разрешава измерванията да се правят без директна интервенция в инструментите. В бъдеще тези технологии могат да дадат опция за още по-прецизни гравитационни измервания, което ще направи допустимо проучването на състава на планетите и спътниците в Слънчевата система, както и по-доброто схващане на структурата и състава на Вселената.
Освен това тези датчици биха могли да оказват помощ за откриването на тъмната материя – мистериозно вещество, което остава една от главните галактически загадки заради слабото си взаимоотношение с частиците и гравитационните полета. Също по този начин тези технологии биха могли да се употребяват за нови проби на общата доктрина на относителността на Айнщайн, което може да докара до по-пълно схващане на структурата на нашия свят.
Перспективите за атомна интерферометрия в космоса дават обещание вълнуващи нови открития и фантастични квантови технологии, които биха могли да трансформират всекидневието ни и да доведат до същинска квантова гражданска война.