Новите огнища на птичи грип представляват риск не само за

...
Новите огнища на птичи грип представляват риск не само за
Коментари Харесай

Птичият грип се превръща в опасност за хората, предупреждават световни организации

Новите огнища на птичи грип съставляват риск освен за пернатите животни, само че и за хората, предизвестяват от Световната здравна организация (СЗО), Организацията на Организация на обединените нации по издръжка и земеделие (ФАО) и Световната организация за опазване на здравето на животните (OIE) в взаимно прессъобщение, представено от международните информационни организации.

Заразата докара до заличаване на домашни птици, диви птици и някои бозайници, нанасяйки вреди на фермерите и на търговията с храни. „ Въпреки че тези огнища засягат най-вече животните, те съставляват непрекъснат риск за хората “, се споделя в известието.

Трите организации обръщат внимание на възходящия брой случаи на заболяването при бозайници, които са „ биологично по-близки до хората, в сравнение с птиците “. Това „ поражда опасения, че вирусът може да се приспособява по-лесно, с цел да болести хората “, се споделя в взаимното известие на СЗО, ФАО и OIE. Някои бозайници могат да обезпечат среда за смесването на грипни вируси, което да докара до появяването на нови, по-вредни за животните и хората.

През 2022 година 67 страни са докладвали на OIE за огнища на високопатогенния птичи грип H5N1 при домашни и диви птици. В същото време повече от 131 милиона домашни пернати са умряли или са унищожени във ферми поради болестта.

През 2023 година още 14 страни оповестиха за огнища – главно в Северна и Южна Америка. От 2022 година насам 10 страни на три континента са съобщили на OIE за случаи на инфекцията при бозайници. Сред тях има както сухоземни, по този начин и морски жители, в това число норки, отглеждани във ферми в Испания, тюлени в Съединени американски щати и морски лъвове в Перу и Чили. Засегнати са най-малко 26 типа. H5N1 е открит и при домашни любимци, измежду които котки и кучета, в няколко страни.

Случаите на заразяване на хора с птичи грип са доста редки, като от декември 2021 година насам са регистрирани едвам осем.

При хората инфекцията може да „ аргументи тежко заболяване с висок % на смъртност “. Установените досега случаи са свързани основно с непосредствен контакт с инфектирани птици и инфектирана среда.

„ Въз основа на наличната досега информация вирусът не наподобява да се предава елементарно от един на различен човек, само че е належащо внимание, с цел да се открие всяка еволюция на вируса, която би могла да промени това “, декларират от СЗО.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР