Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE /* Style

...
Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE /* Style
Коментари Харесай

Фейсбук блокира компания, работила за избирането на Тръмп

Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name: " Table Normal " ; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent: " " ; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family: " Calibri ",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family: " Times New Roman " ; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
Според следствие на вестниците " Ню Йорк таймс " и " Обзървър " Кембридж Аналитика е събрала данните на 50 милиона консуматори на Facebook и ги употребила, с цел да създаде програмен продукт, допускащ да се предсказват гласуванията и да се въздейства на вота.

Главният прокурор на щата Масачузетс е почнал следствие на изказванията за компанията.

Преди няколко години Facebook сподели, че Кембридж Аналитика е получил данни за консуматори от приложение в обществената мрежа. То предложило възнаграждение на потребителите, с цел да попълнят личностни проби. Приложението било свалено от 270 000 души. Благодарение на него разработчикът на приложението можел да стигне до разнообразни информации за потребителите, които са го свалили, като да вземем за пример наличие, което те са харесали, и даже да получи информации за техните другари. Така посредством приложението били събрани данни за милиони хора.

През 2015 година Кембридж Аналитика споделила, че е унищожила информацията, която е получила посредством приложението. Но преди няколко дни Facebook получил сведения, че не всички данни са били заличени. Докато проверява тези сведения, Facebook е блокирал достъпа и на партньорска компания на Кембридж Аналитика - Лаборатории за стратегическа връзка, както и достъпа на откривателя, основал гореспоменатото приложение - преподавателя по логика на психиката от Университета в Кембридж Александър Коган, а също и достъпа на Кристофър Уили от компанията Еуноия текнолъджис, за която се твърди, че е получила данните от приложението.

Компанията Кембридж Аналитика твърди, че не е направила нищо неправилно. Тя твърди, че партньорската компания Лаборатории за стратегическа връзка е наела Коган да реализира широкомащабен проучвателен план в Съединени американски щати. После обаче научила, че Коган е получил персонални данни в нарушаване на политиката на Facebook и изтрила всички данни, получени от компанията, която го е наела.

Компанията Кембридж Аналитика е подкрепяна от фамилията на милиардера и донор Робърт Мърсър, който е шеф на хедж фонд и който поддържаше акцията на Тръмп, както и акциите на други консервативни претенденти и дела.

Кампанията на Тръмп е наела Кембридж Аналитика през юни 2016 година и й е платила над 6,2 милиона $, съгласно данни на Федералната изборна комисия. Компанията твърди, че комбинира разбор на личността с демографски индикатори, с цел да предскаже и повлияе на всеобщото държание. Компанията твърди, че разполага данни за 220 милиона американци, или две трети от популацията на Съединени американски щати.

Миналия ноември президентът и общоприет шеф на Кембридж Аналитика Александър Никс разкри, че компанията му се е свързала с създателя на Уикилийкс Джулиан Асандж по време на кандидат-президентската акция и е поискала имейли, свързани с акцията на Хилари Клинтън. Асандж е отказал. Имейли, свързани с акцията на Клинтън, откраднати от съветски сътрудници, са във фокуса на следствията за интервенция в американските избори. Никс отхвърли компанията му да е била забъркана в съветската интервенция в изборите.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР