Ноември 2023 г. е поредният най-топъл месец в света, показват

...
Ноември 2023 г. е поредният най-топъл месец в света, показват
Коментари Харесай

2023 г. е най-топлата откакто се извършват измервания на температурите

Ноември 2023 година е следващият най-топъл месец в света, демонстрират данните, написа Dnes.bg. Всичко това не оставя подозрение, че актуалната година ще бъде най-топлата, откогато се правят измервания. Това излиза наяве от публикация в Климатека, направена от Симеон Матев - лекар по климатология, защитил е докторат на тематика „ Съвременни промени на климата в България “. В момента той е помощник по климатология в катедра „ Климатология, хидрология и геоморфология “ на Софийския университет „ Св. Климент Охридски “, като главните му научни ползи са в региона на изменението на климата, дълготрайните прогнози и климатичните фактори за геоморфоложки процеси.

През ноември Бразилия записа нов топлинен връх, като имаше и горещи талази в Африка и Южна Америка. Дневната особеност на междинната световна температура, въпреки и за малко, надвиши 2 °C. В Европа месецът беше топъл, само че с огромни контрасти – с температури от минус 33 °C до плюс 35°C. Топлата есен в България докара до форсмажорни условия, като във втората половина на месеца, единствено в границите на седмица, през страната минаха два извънредно мощни циклона, които провокираха изобилен снеговалеж, бурни ветрове, предизвикаха доста материални вреди и лишиха човешки животи. По света ноември се подрежда в поредицата от рекордно топли месеци, които започнаха от юни тази година и с изключение на, че 2023 година ще е най-топлата, има огромна възможност да бъде и първата година с особеност над 1,5 °C от доиндустриалните равнища.

Средната температура на въздуха през ноември 2023 година в световен проект беше с 0,85 °C по-висока по отношение на новия климатологичен интервал 1991 – 2020 година и с 1,09 °C месецът е бил по-топъл от предходния климатологичен интервал 1981 – 2010 година, съгласно систематизираната информация от Европейската работа за изменение на климата Коперник (C3S). Досегашният ноемврийски отличник от 2020 година е детрониран с превишение от 0,32 °C. Тези стойности прибавят и ноември към поредицата от рекордно топли месеци, които започнаха от юни тази година.

При разбор на данните от архива на NOAA, в който има данни от 1850 година, наклонността на покачване на междинната световна температура за ноември от 1979 година насам е 0,20 °C на десетилетие, а аномалията на тазгодишния ноември, по отношение на междинната от до индустриалната ера (1850 – 1900 г.), е почти 1,75 °C и превъзхожда доста заложените в Парижкото съглашение 1,5 °C. В тази връзка за първи път през ноември, въпреки и единствено за два дни, имаше превишение от тези равнища с цели 2 °C.

От началото на годината до края на ноември няма ден, през който междинната температура да е била с особеност под 1 °C, по отношение на междинната за интервала 1850 – 1900 година, което в записа от данни също няма аналог. Ако до края на годината се резервира сходна особеност на дните, има огромна възможност да се окаже, че 2023 година ще бъде първата година с особеност над 1,5 °C над доиндустриалната ера. Трябва да се има поради, че приказваме към момента за единични превишения на тази стойност, а не за междинни многогодишни стойности, прецизира Симеон Матев.

През ноември 2023 година междинните температури бяха доста над норма в огромни елементи от света, като се открояват регионите на централноазиатските републики, северните елементи на Сибир, Северна Америка. Почти цяла Африка също е с наднормени температури, като в южните елементи на континента няколко горещи талази доведоха, до рекордно високи температури в няколко страни, като ЮАР, Зимбабве и Ботсвана.

Температурите бяха доста по-високи от междинните и в северните и централните елементи на Южна Америка, изключително в елементи от Бразилия, Боливия и Парагвай. Високите температури съответстват с извънредно сухи условия в басейна на Амазонка. Бразилия има към този момент нова най-висока измерена температура – 44,8 °C, регистрирана в град Арасуаи. Предишният връх на страната беше от 2005 година

За разлика от „ горещите “ места, тези с негативна особеност са с доста по-малка повърхност и са основно в Антарктика, Южно Чили, Аржентина, Африканския рог, Югоизточна Канада, Монголия и Северен Китай.

В Европа този ноември не е най-топлият, само че скоростта на покачване на междинната ноемврийска температура на континента е доста по-голяма от тази за света.

В Европа ноември 2023 година беше със междинна температура с 0,48 °C по-висока от нормата за интервала 1991 – 2020 година Тази стойност е доста по-ниска от най-топлия ноември на континента през 2015 година Също по този начин за последните 30 години е имало 14 случая на по-топъл ноември от тазгодишния. Въпреки това от 1979 година до момента, скоростта на покачване на междинната ноемврийска температура в Европа е доста по-голяма от тази за света и възлиза на 0,58 °C на десетилетие.

В районен проект тази година се следят огромни разлики сред поднормената северна част на Европа и наднормената южна. Скандинавският полуостров, Прибалтика и Шотландия са с негативни аномалии, като тук-там в Швеция и Норвегия междинните температури са с до 7 °C по-ниски от естествените. В централните и северните елементи на Швеция са измерени температури под -30 °C, като шведската работа за времето е записала температура от –33,4 °C в Никалуокта, градче в планините на Северна Лапландия. В Южна Европа продължителни интервали на извънредно високи температури доведоха до измерването на типично летни стойности – 32 °C в Испания, и 35,1 °C в Гърция, на о. Крит.

В нашата страна ноември 2023 година беше по-топъл, по отношение на нормата за интервала 1991 – 2020 година Според данни от някои станции на Национален институт по метеорология и хидрология, както и от общоприетоо ситуирани автоматизирани станции, месечната особеност приблизително за страната е била с към 2 °C. По-голямо отклоняване от нормите има в Източните Родопи, и тук-там в източните и северозападните региони на страната. Около и даже поднормени междинни температури са регистрирани в планините, изключително по високите елементи над 2000 м. н. височина

Според тези данни, тазгодишният ноември у нас е отвън топ 5 на най-топлите месец ноември. Само за този век има повече от шест по-топли месеци. Водачи в тази ранглиста са месеците ноември през 2010 година, следван от 2019 година, които имат позитивна месечна особеност над 4 °C. За последните 30 години месец ноември се е затоплил минимум от всички есенни месеци – покачването на месечната температура приблизително за страната е към половин градус. В крайните южни и северозападни региони от страната не е настъпила основна смяна в междинните температури, до момента в който в планинските региони на Западна България се следи стопляне с 0,7 °C до 1 °C. В множеството равнини и низини новата 30 годишна норма е с 0,3 до 0,6 °C по-висока от остарялата.

Ноември тази година стартира с съвсем лятно време с високи за сезона температури. На доста места първите слани и мразове закъсняха по отношение на междинните дати на случване. Към края на месеца настъпи нормализиране на температурите. В края на второто и през последните дни на третото десетдневие междинните температури бяха под нормите, като това в известна степен компенсира рисково топлите дни от началото на месеца и по тази причина месечната особеност е към 2 °C.

У нас обаче отбелязахме рискови прояви на времето

При двете съществени захлаждания към 18 и 25 ноември през страната минаха извънредно дълбоки циклони – добре развити, с доста ниско налягане в центъра. Нетипичното за обстановката беше, че циклоните се появиха и разпростряха единствено с една седмица разстояние. И при двата се стигна до снеговалежи в равнините, които изключително в Добруджа, Лудогорието и Предбалкана, доведоха до затворени пътища, откъснати села и проблеми с електрозахранването.

При първата конюнктура, вятърът във Варна доближи ураганни стойности, а при втората – по-големият проблем беше обвързван с множеството прекършени клони и дървета, както и с накъсани проводници. Разбира се, главната причина беше дебелият сняг, който беше тежък и влажен. Но мощният и разрушителен вятър (горолом), който се получи е в резултат на топлата есен, която имахме. Връзката е, че топлото и слънчево време през септември и октомври, както и неналичието на съществени мразове, забави листопада на дърветата, а огромната листна маса стана причина изобилният снеговалеж да аргументи доста вреди и да има доста счупени клони и повалени дървета. Ето по какъв начин климатичните промени, под формата на високи есенни температури, доведоха до вреди, както върху инфраструктурата, по този начин и върху природата. Неведнъж в нашите гори сме имали горолом, в резултат на значителни снеговалежи, само че това се е случвало при ранни снегове, протичащи се през октомври, когато все е още е обикновено множеството дървесни типове да бъдат с листа. Тази година в това отношение имахме казус, като още веднъж ще повторим повода – топлата и слънчева есен през септември и октомври.

Ноември 2023 година сподели на света, че всичко е допустимо и обори упованията за понижаване на позитивната температурна особеност. По този метод към този момент е съвсем изцяло несъмнено, че календарната 2023 година ще бъде най-топлата в историята, като предстоящата особеност за годината приближава 1,5 °C – стойност, която се смята за „ преломна “ във връзка с стоплянето на климата.

Очакванията на климатолозите бяха, че ще достигнем до тази стойност след няколко години, само че не щеш ли скоростта, с която се развиват климатичните промени, е по-висока от плануваната, приключва публикацията си лекар Матев.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР