Ненапразно казват - Опознай Родината, за да я обикнеш! През

...
Ненапразно казват - Опознай Родината, за да я обикнеш! През
Коментари Харесай

5 факта за България, които всеки от нас трябва да знае

Ненапразно споделят - " Опознай Родината, с цел да я обикнеш! " През последните години ние сякаш обръщаме взор по-често на открито, в сравнение с във вътрешността. Затова през днешния ден сме решили да си напомним 5 любопитни обстоятелството, свързани с родната география.

Най-дългата река в България е Искър

Със своите 368 километра Искър е най-дългата река в България. Тя извира от Рила, тече през Софийското поле, преодолява Стара планина през живописния Искърски пролом, пресича Дунавската низина и се влива в Дунав покрай село Гиген.
                             

Колхина дупка е най-дълбоката пещера в България

Колхина дупка е ситуирана в Стара планина, по-конкретно в Понор планина. Изходна точка е село Зимевица, до което се доближава по асфалтиран път. До самата пещера има черен път, подобаващ за по-високи коли, както и подобаващ за изминаване пешком. Дължината ѝ също не е дребна – съвсем 16 000 метра. Пещерата е картирана в края на 70-те и началото на 80-те години, като принос за това имат софийски клубове.
                             

Мусала е най-високият връх

Със своите 2925 м първенецът на величествената Рила гордо извисява връх като че ли с цел да реализира връзката на Земята с Бога, с цел да показа с Него най-съкровените фантазии и стремежи на индивида, който го е покорил. Мусала е най-високият връх както в България, по този начин и на целия Балкански полуостров. Името му от турски език значи " покрай Бог " или " място за молебствия ".
                             

Езерото Вая е най-голямото естествено езеро у нас

Дължината му е 9,6 км, а най-широката му част е 4,5 км. Площта на водната повърхнина 2760 ха. Дълбочината му доближава до 1,3 м. От морето го отделят пясъчна коса, в която е построен индустриалния квартал на Бургас. В южния си край езерото образува плитък залив, който в предишното е имал връзка с Мандренското езеро. Бургаското езеро има богат растителен и скотски свят, с което притегля от ден на ден наблюдаващи. Безгръбначните животни са над 60 типа. Рибите са 23, а от птиците до този миг са следени 254 типа. Много от тях са редки за България, Европа, а 9 от тях и за света.

Кой е " градът на липите "?

Стара Загора е градът на липите и на вършиме улици. Най-ранните следи от цивилизация в района се отнасят към края на 7-ото хилядолетие прочие Хр. Някои учени смятат, че там се е намирал древнотракийският Берое. Освен липи в Стара Загора виреят и доста екзотични дървесни типове, които рядко се срещат в България – магнолия, кипарис, райска ябълка. Стара Загора се гордее и с Аязмото – прелестен парк, един от най-големите у нас, в който също може да се насладите на неповторими растителни типове.
Източник: woman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР