Назначеното преди ден служебно правителство веднага е сформирало междуведомствен денонощен

...
Назначеното преди ден служебно правителство веднага е сформирало междуведомствен денонощен
Коментари Харесай

Денонощен щаб ще овладява хаоса и разрухата с газа

Назначеното преди ден служебно държавно управление незабавно е образувало междуведомствен денонощен спешен щаб за " преодоляване на хаоса и разрухата " в енергетиката и по-специално за обезпечаване на газовите доставки за зимата. Освен това този щаб би трябвало да предложи механизъм намаление на цената освен на природния газ, само че и на електрическата енергия. Това разгласи служебният министър председател Гълъб Донев на свикана в сряда вечерта конференция, която се оказа изказване, след което публицистите не можеха да задават въпроси.

" За късото време е оценено голямо количество информация и обстановката е сериозна, да не кажа сериозна ", съобщи служебният енергиен министър Росен Христов . Той взе участие в спешния щаб, управителен от вицепремиера и транспортен министър Христо Алексиев , в който влизат още финансовият министър Росица Велкова , ръководителят на енергийния регулатор Иван Иванов и представители на ДАНС, работодателите, браншови организации и синдикати. Държавният газов снабдител " Булгаргаз " не бе посочен категорично като част от спешния щаб, само че едва ли може да бъде изключен от решенията. Контролът над работата на щаба се поема от премиера Донев.

Росен Христов сподели, че газ е обезпечен до края на септември, а дефицитът е за по-късно. От думите му се подразбра, че държавното управление работи по под изискване за седем танкера с полутечен американски гази от октомври 2022 до края на април 2023 година Офертата е разграничена на две – три танкера до края на годината при едни условия, а останалите четири са по нови търговски условия, изясни предходната седмица някогашният енергиен министър Александър Николов и това бе доказано от наследника му в сряда.

Газ има, слотове може да се купят, само че няма пари

Христов също уточни, че
слот за разтоварване на газа е обезпечен единствено за октомври, само че не и за по-късно. " Ще би трябвало да закупуваме в допълнение слотове, което обаче ще оскъпи цената ", сподели министърът.

От изказването му се разбра, че даже слотовете не са толкоз сериозен проблем, колкото парите, с които би трябвало да се заплати за тях, както и за гаранциите по контракта за газовите доставки. " Търсят се способи за рефинансиране на " Булгаргаз " за обезпечаване на финансови средства за бъдещите доставки ", сподели той. По думите му газовият снабдител е в " сериозна финансова рецесия ".

С актуализацията на бюджета " Булгаргаз " от Европейската банка за възобновяване и развиване за 150 млн. евро целево за закупуване на различни на съветските газови доставки. Дали това ще е механизмът за обезпечаване на пресен финансов запас или посредством заем от компанията майка на " Булгаргаз " – " Българския енергиен холдинг " (БЕХ), следва да се види.

За финансиране от БЕХ обаче ще би трябвало позволение от Европейската комисия, тъй като всъщност е държавна помощ. При тези форсмажорни условия обаче Брюксел евентуално би показал схващане и експедитивност.

Служебният енергиен министър даде обещание денонощна работа по въпроса и съответни решения на казуса с газа през идната седмица.

Готви се търг за полутечен газ

Той осведоми също, че се приготвя търг за доставката на полутечен газ за облекчаване на потребностите на България до края на тази година и даже до края на идната, само че не влезе в никакви елементи, а и нямаше опция за въпроси.

Според неофициална информация обаче и за този търг главният проблем са парите.

Енергийният министър съобщи още, че от дни цената на две трети от азерския газ е в пъти по-висока, само че не даде пояснения какви са аргументите за това.

И Христов, и министър председателят Донев оповестиха, че се търсят способи за понижаване на цената на природния газ за битовите консуматори, каквато поръчка направи по-рано денем и шефът на енергийния регулатор Иван Иванов.

Преди изказването в Министерския съвет от енергийното ведомство оповестиха, че по самодейност на новия началник на КЕВР Иван Иванов се е състояла незабавна среща с отрасловия министър Росен Христов, на която са били разисквани проблемите с обезпечаването на газовите доставки.

В диалога е взела участие началничката на кабинета на енергийния министър Любомира Ганчева, до момента съветничка на президента Румен Радев и позната на необятната аудитория с изявени проруски позиции и енергиен специалист на партията на Румен Петков АБВ. Ганчева, в чийто фейсбук профил могат да се видят възторжени мнения за извършения от Русия референдум в Крим, беше и претендент за началник на " Българския енергиен холдинг " през април предходната година. В диалога са взели участие и трима от останалите четирима членове на КЕВР - Александър Йорданов, Благой Голубарев и Димитър Кочков.

Министър Росен Христов е обяснил на Иван Иванов, че към този момент са почнали симулации и калкулации на другите благоприятни условия за намиране на най-хубавото решение за предвидимо обезпечаване на газ, осведомиха от пресцентъра на енергийното ведомство. Иванов благодарил за бързата реакция на министъра, който показал, че е изключително значимо каква ще е цената на газа през септември. Регулаторният началник е отбелязал, че нормативната уредба не дава отговор на динамичната обстановка, в която се постанова да работят институциите.

" Продължаваме промяната " отхвърли обвиняванията

Както стана ясно още предходната седмица, държавното управление на Кирил Петков контракти нови количества полутечен газ на цени на към 30$ по-ниски от европейските. За да не сложи служебния кабинет пред приключен факт с последна договорка, то обезпечи опция за потвърждаване или отменяне на офертата за втечнения газ до 19 август, ако наследниците му в ръководството не съумеят да обезпечат нужната инфраструктура, или съумеят да намерят по-надежден и по-евтин източник на газ. Така “Продължаваме промяната” отговори на служебното държавно управление за изказванията за безпорядък и съсипия в енергетиката.

“За октомври към този момент имаме контрактуван
слот, за ноември също имаме две варианти – служебният кабинет може да ги прегледа. През април държавното управление на Кирил Петков за две седмици обезпечи терминал за полутечен газ в Турция – служебният кабинет може да се възползва от този опит”, прибавят оттова.

“Апелираме да не се всява боязън измежду популацията и оставаме разполагаем да окажем подпомагане. Приоритет на служебното държавно управление би трябвало да е да обезпечи надеждни доставки, като сътрудниците не би трябвало да не помнят, че най-големият проблем на съветския газ, е, че може да бъде спрян по всяко време”, прецизира “Продължаваме промяната”.

Припомняме на българското общество, че не Кирил Петков и Александър Николов стопираха доставките по газовия контракт, а " Газпром " - едностранно и в нарушаване на контракта с България, заключава групировката.

Търсят се способи за поевтиняване на газа за бита

Иванов преди този момент разгласи пред Българска национална телевизия, че ще се търси метод по какъв начин синьото гориво да се продава от публичния снабдител " Булгаргаз " на топлофикационните и газоразпределителните сдружения с минимални разноски, с цел да не са толкоз високи сметките на битовите консуматори за парно и газ.

Иванов сподели, че до дни се чака да станат ясни концепциите и взетите решения за природния газ.

" Но се изисква подготвеност, реактивност, експедитивност и особена упоритост при провеждането на съответните договаряния. Колкото по-бързо стане това, толкоз по-добре, тъй като за ноември и декември няма
слотове и казусът би трябвало да се реши до десетина дни ", сподели той.

КЕВР обаче не е получила офертата под изискване за седемте танкера. Иванов също разяснява, че по-лесното е да се обезпечи газът, комплицираното са слотовете за регазификация.

" Затова държавното управление (на Петков) не се обвърза с запазване на потенциал от терминал – било Ревитуса, било двата терминала в Турция. Пропусната е опцията този въпрос да бъде решен. Сега ние прекупуваме
слотове и потенциал за транспорт и плащаме по-висока цена – изключително за Ревитуса ", разяснява регулаторният началник.

По думите му КЕВР е мощно стимулирана да работи за решение на проблемите с газа, само че е единствено една от институциите, ангажирани с това. " Комисията има лимитирани пълномощия, тъй като не дефинира цената на природния газ, а единствено я утвърждава, само че все пак ние при препоръчана цена от близо 300 лева./МВтч за август ще търсим нормативна смяна за извършване функционалностите на " Булгаргаз " като публичен снабдител за контролирания пазар и за тях доставките би трябвало да са на правилото на минималния разход. Ще се търсят решения и за цената на топлинната е електрическата сила ", съобщи Иван Иванов.

Според него повдигане на цената на парното е допустима, само че от 1 януари 2023 г ., при фрапантно повишаване на природния газ. Големият проблем, съгласно него е това, че " Топлофикация София " използва близо 30 % от годишната консумация на газ, а заложените в цената разноски за газ са 120 лева./МВтч, а за август цената ще е съвсем 300 лв/МВтч. При това състояние сдружението би трябвало да получи финансова помощ, защоот другояче ще продължи да натрупа задължения към " Булгаргаз ", който пък няма да има финансов запас да заплаща авансово бъдещите газови доставки.

Критики към управлението на " Булгаргаз "

Иванов разкритикува управлението на " Булгаргаз ", което бе заменено от " Продължаваме промяната ", че не е реагирало съответно на рецесията със спрените газови доставки от Русия.

" Трябваше още от 31 март (когато излезе декретът за заплащане на съветския газ в рубли – б. ред.) " Булгаргаз " или държавното управление да стартират диалози за търсене на опция за дълготраен контракт за доставка на газ, с цел да има непоклатимост за потребителите. Втората мярка, която се надявам да бъде осъществена до края на септември е стартирането на интерконектора с Гърция – цените там са доста по-атрактивни по отношение на спот пазара, в това число на полутечен газ. Ако това се случи, още пред октомври цената на газа ще падне. До 2023 година като се приключи терминалът в Александруполис няма да се споделя, че България няма
слотове за регазификация, България ще има такива ", уточни още той, имайки поради, че " Булгаргаз " е резервирал още през 2020 година потенциал за регазификация на този терминал от 500 млн. куб. м годишно да 10 години.

" Необяснимо е по какъв начин " Булгаргаз " от 60 млн. лева облага при започване на февруари натрупа 500 млн. лева загуба и отговор за това няма ", разяснява Иванов. " Вместо " Булгаргаз " още след 31 март да се провежда да купи потенциал и да излезе на борсата, се наложи посредством други търговци, които се явяват медиатори сред борсата и " Булгаргаз ", да купува, което мощно увеличи цената на газа за страната. При инспекция по документи може да се окаже, че " Булгаргаз " още веднъж е закупил съветски газ през медиатор, само че с към 20 евро по-скъпо, което е в тежък ущърб на българските консуматори ", разяснява регулаторният началник.

" Булгаргаз ": Вратата към " Газпром " остава отворена

Междувременно ръководителят на Съвета на шефовете на " Булгаргаз " Иван Топчийски разяснява пред Нова тв, че има възможност за възобновяване на доставките от " Газпром ". Още предходната седмица някогашният към този момент енергиен министър Александър Николов, сподели пред публицисти, че за доставките.

Според Топчийски вратата на " Газпром " не е дефинитивно затворена и хипотетично е допустимо руснаците да трансформират изискванията си. " Ние не затваряме страницата, стига да има гаранции, че няма да има опасности за " Булгаргаз " при смяна на изискванията ", сподели той.

Според него сега е в ход втората вълна на газовата рецесия. Топчийски разяснява, че за по-ниски цени на втечнения природен газ може да се приказва при дълготрайни покупко-продажби и контракти.

" Предложението за увеличение на цената на газа с 60 % за месец август към този момент е импортирано. Цифрата е фрапираща и висока. Единствената може би добра вест е, че това се случва в месец август, който исторически е с най-ниско ползване преди отоплителния сезон ", сподели шефът на " Булгаргаз ".

" В момента сме във втора вълна на газовата рецесия след февруари-март, когато избухна войната. Миналия месец имаше леко утешение на пазарите. За съжаления поради по-ниските доставки по " Северен поток " цените се подвигнаха. Надяваме се малко да се успокои обстановката и са подхванати стъпки – тъй че фокусът в действителност е в отоплителния сезон ", изясни той.

За цената на втечнения газ Топчийски изясни, че тя се дефинира от котировките в Европа. Доставчиците са частни компании, които също гледат своя интерес и се реферират към пазарните цени.

" Не може да се вземат доста елементарно доставки, даже по дълготрайни контракти, на прекомерно ниски цени. Това, което от доста време се върти в медиите, за 3-4 пъти по-ниска цена на втечнения газ, в действителност е презумпцията за дълготраен контракт, който влиза в действие след 1, 2 или 3 години на база на моделите, които фирмите за полутечен газ употребяват ", сподели Топчийски.

Той уточни също по този начин, че сдружението работи по обезпечаване на
слотове за оферирания американски полутечен газ за ноември и декември, само че те са " ъгъл ", тъй като са резервирани още преди година и към този момент са разпродадени от държателите им.

Иван Иванов разяснява още, че България несъмнено е пострадала от въвеждането от Путин в спора с Европейски Съюз, поради войната в Украйна, на най-силното му оръжие – доставките на природен газ.

Регулаторният началник дефинира като неточност на Народното събрание налагането на мораториум върху повишаването на тока от 1 януари 2022 година, което е повлияло на свободния пазар.

Според него обезщетенията за бизнеса при цени на борсата над 250 лева./МВтч са оръжие за избавяне на бизнеса, само че и имат демотивиращ резултат върху предприятията да вкарват ограничения за енергийна успеваемост и да пестят сила, тъй като са сигурни, че бюджетът ще им покрива разликата. Иванов също по този начин счита,че помощта за скъпия ток би трябвало да се уточни и да има критерии за приемането ѝ. Причината е, че доста бизнеси, които са отразили повишаването на тока в продуктите си, са получили и отплата от страната, а други, които не са повишили цените на стоките и услугите си, не са.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР