Настоящите събития от отношенията между България и Северна Македония показват

...
Настоящите събития от отношенията между България и Северна Македония показват
Коментари Харесай

Радев към европейските лидери: РСМ не изпълнява поетите ангажименти

Настоящите събития от връзките сред България и Северна Македония демонстрират осезаемо оттегляне от трасирания път. Намирането на допустим за двете страни компромис, постигнат от Европейския съвет през юли 2022 година, досега не е довело до решение на проблемите. Това написа президентът Румен Радев в писмо до европейските водачи и институции. В него той призовава присъединяването на РСМ към ЕС да се гради на осъществяването на критериите за участие, а не на лобистка политика.

В писмото си Радев акцентира, че постоянно е изразявал и отстоявал кардиналната позиция на България за последователна подкрепа на европейската интеграция на Северна Македония – близка за нас страна, с която ни свързва обща история, обичаи, културно завещание.

В същото време българската страна постоянно е подчертавала главните правила, на които се основава процесът на разширението на Европейски Съюз – тези на личните заслуги и осъществяването на критериите за участие посредством всеобхватни обществено-политически промени.

Затова поради комплицираната историческа обремененост на нашия район, по думите на президента, въпросът за съблюдаване на правилата на добросъседството и на правата на индивида има необикновен фокус в този развой.

Държавният глава акцентира, че събитията, които следим през днешния ден, показват осезаемо оттегляне от трасирания път. Намирането на допустим за двете страни компромис, реализиран от Европейския съвет през юли м.г., досега не е довело до решение на проблемите.

„ Вместо да работи за осъществяването на изискванията, Скопие залага още веднъж на интензивно лобиране, с цел да прикрие неналичието на политическа воля за реализиране на критериите за участие. Изострят се нападките и езикът на омразата против България, вкарват се „ черни описи “ за възбрана на български жители да влизат в страната, потъпкват се правата на българската общественост – зачестяват случаите на физическо принуждение, на административен и правосъден тормоз над хората с българско съзнание, на палежи и стрелби против културните им клубове, на непрестанна опасност за работните им места единствено тъй като са българи.

Тази атмосфера мощно затруднява развиването на търговски, стопански и културни връзки сред двете страни “, се споделя в писмото на българския президент.

Държавният глава откроява резолюцията на немския Бундестаг като образец за налагане на главния разказ на политическите среди и медии в РСМ за връзките с България, в който господства тезата, че страната ни не приема актуалната еднаквост на Северна Македония.

„ Факт е обаче, че България в никакъв случай не е оспорвала правото на жителите на Северна Македония да дефинират своята модерна идентичност и да назовават формалния си език както желаят. България реагира само на опитите за създаване на еднаквост на страната на антибългарска основа и посредством заграбване на българската история, сходно на обсебеността на Скопие към античния интервал до подписването на контракта с Гърция през 2018 година “, показва Румен Радев.

Същевременно, резолюцията приканва България да не слага спомагателни условия за присъединението на РСМ към Европейски Съюз. Във връзка с това президентът акцентира, че вписването на българите в конституцията на страната е единствено авансово изискване за започване на договарянията за участие. То обаче не изчерпва изискванията, които Северна Македония следва да извърши.

Показателен е и казусът с подготвяния отчет на Европейския парламент по отношение на отчета на Европейска комисия за РСМ за 2022 година В свое изявление от 23 май външният министър на РСМ обществено декларира, че е провел контакти с евродепутати от Комисията на Европейския парламент по външна политика и е повлиял на текста на плана на отчета, непосредствено включвайки се в процеса на правене на плана с писмени оферти. „ Никога до момента страна претендент за участие не е била допускана да има такова въздействие върху работата на европейските институции. Още един образец за лобистката политика на Скопие е оповестеното от външния министър на страната, че и други страни членки имат желание да излязат с заявления, сходни на резолюцията на немския Бундестаг “, акцентира президентът Румен Радев.

Следването на подобен метод не е в интерес на европейската вероятност на РСМ, е позицията на президента. В писмото си българският държавен глава показва убеденост, че България и останалите страни членки от Европейски Съюз могат с общи старания да подкрепят интеграционните процеси на Република Северна Македония, които да се концентрират върху постигането на критериите за участие, с необикновен акцент върху правата на индивида и правилата на добросъседството.

 

Източници: " Епицентър ", " Дневник "

 

 

Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР