Наивно смятах, че няма по-голям прът в колелото на 5G

...
Наивно смятах, че няма по-голям прът в колелото на 5G
Коментари Харесай

5G: САЩ и Балчик поведоха битка срещу нечистата мрежа

Наивно смятах, че няма по-голям кол в колелото на 5G мрежата от съветниците в Балчик, които, знаете, наложиха мораториум върху построяването на мрежата на територията на общината. После пристигнаха няколко модела смарт телефони по над 2К лв., които поддържат стандарта, а трите ни мобилни оператора оповестиха, че съвсем са окабелили, по този начин да се каже, регионалните центрове. Очерта се чист небосвод пред най-модерната модерна технология, която ще ни свърже по-силно, по-бързо и по-чисто.

Да, но не. Една заран през Балканите мина американският зам. държавен секретар по икономическия растеж, енергетика и околна среда Кийт Крак и ни даде да разпишем тактиката „ Чиста мрежа “, която бе измислена от Тръмп и наложена от Помпео, с цел да се бори против китайската софтуерна инвазия. Т.е. американците считат 5G мрежата за нечиста, тъй като е прекомерно китайска, а в Балчик се тормозят, че същата тази мрежа е рискова за здравето на хора и гълъби. 

Същият господин Крак мина през Северна Македония и Косово, където също се заклеха, че нищо китайско няма да се употребява. Американците имат ОК още от Румъния и Албания. Сръбският президент подписа антикитайското съглашение във Вашингтон, само че 10 дни по-късно Huawei откри своя Център за нововъведения и развиване в Белград, тъй че той не се брои. Чехите също поддържаха, " Чиста мрежа " е самодейност, която се роди измежду диалози сред Съединени американски щати и Европейски Съюз в Прага. И Словакия, и Кипър се причислиха. Общо в света сега самодейността е подкрепена от към 40 страни.

Да е още по-ясно: Съединени американски щати взеха решение, че Китай шпионира през оборудването, което доставя за телекомите, макар че такива публични доказателства няма. Просто се подразбира, че когато Китайската комунистическа партия (ККП) заповяда на  Huawei да подслушва,  Huawei извършва.
Затова бе създадена Clean Network Initiative - информационен път от край до край, който не употребява съоръжение за предаване, ръководство, пресмятане или предпазване от ненадеждни снабдители на ИТ, като Huawei и ZTE, от които се изисква да съблюдават директивите на ККП . - малко и ясно. И още нещо - това " от край до край " е значимо - визията на Помпео за " Чиста мрежа " надалеч надвишава тематиката за 5G. Тя визира всичко - облачните технологии, приложенията, продажбите, всичко - от край до край. Затова под дълготраен прицел са много повече китайски компании - Alibaba, Baidu, China Mobile, China Telecom и Tencent. Говори се повече за Huawei, тъй като той е най-големият снабдител на телекомуникационно съоръжение в света и тъй като продава повече смарт телефони от Apple.

 

Какво е ситуацията у нас?

 

А1 тества 5G мрежа в България още през лятото на  2019 г. Тестът на A1 България  бе първият в страната, само че и вторият за цяла Европа, което е удивително. Тогава от компанията подчертаха, че водещите производители в SA технологиите са китайските вендори Huawei и ZTE, а Ericsson и Nokia също ги развиват, само че са с една концепция зад тях при създаването на модемите и чиповете със независими решения. Именно заради тази причина A1 България тогава избира за основен сътрудник ZTE - независимо че съвсем цялата мрежова инфраструктура на оператора е на Nokia. В мрежовата архитектура на телекома има и остатъчни детайли на Ericsson.  Кийт Крак означи, че А1 е първенец, тъй като работи с Nokia, макар че сега не е доста ясно какво е Nokia и какви са й опциите.

Още през 2017 г.  Huawei и VIVACOM оповестиха началото на стратегическо партньорство за развиване на облачните технологии в България. В поддръжка на това знаково съдействие застана българското държавно управление, в лицето на министъра на стопанската система Емил Караниколов, който персонално поздрави двете компании за " целенасочените им старания по пътя към софтуерна гражданска война ".  Този ангажимент беше доказан и от Росен Желязков - тогава ръководител на Държавната организация „ Електронно ръководство “.

Какво е ситуацията в световен мащаб, стана ясно в  Telenor  преди седмици, когато компанията разгласи Ericsson за свой нов 5G снабдител за норвежката мрежа. Но. Норвежците заявиха, че продължават сътрудничеството с Huawei, която ще модернизира цялата мрежа на Норвегия за четири или пет години, в това число надстройка до 5G. " Ние поискахме доставчиците от страни, с които не си сътрудничим в политиката за сигурност, да не могат да съставляват повече от 50 % от базовите станции ", сподели министърът по цифровизация на страната Николай Аструп. Т.е. в Норвегия китайците остават, само че не на напред във времето. 

Това очевидно не е добре за Съединени американски щати, Кийт Крак смъмри Telenor , като акцентира, че норвежката компания работи с китайците в... Пакистан.

За разлика от източната част на Европа

 

западната й част се държи на състояние -

 

някои страни непосредствено отхвърлят американския напън, други демонстрират официозна преданост към Съединени американски щати, на хартия режат китайските снабдители, само че в действителност оставят малки врати за тях.

През юли английското държавно управление съобщи, че 5G мрежата на страната би трябвало да бъде освободена от оборудването на Huawei до... 2027 година!, а новите покупки на 5G мрежово съоръжение на Huawei ще бъдат неразрешени от 2021 година! Полугодишният интервал за поръчки и 7-годишната толерантност в действителност бяха сигнал за поощряване на британските оператори да се запасят бързо с достатъчно съоръжение на Huawei, а към 2027 година я камилата, я камиларят - тогава сигурно ще има 6G.

Германия , най-големият телекомуникационен пазар в Европа, е против плана на Помпео. На 11 август Федералната мрежова организация на Германия (BNetzA) и Федералната работа за осведомителна сигурност (BSI) разгласиха окончателния план на стандарти за сигурност за създаване на 5G мрежи от немски оператори. Документът с дължина над 80 страници не съдържаше нищо за Huawei.

Deutsche Telekom, Vodafone и Telefonica, трите съществени оператора, които действат в Германия, в никакъв случай не са спирали връзката с Huawei. При взаимната им работа фокусът е върху мрежите за достъп, а не върху главните мрежи. Мрежите за достъп обаче заемат повече от 80% от 5G мрежовите устройства и това е задоволително привлекателно за Huawei.

Франция също отхвърля предлагането на Съединени американски щати. Френското държавно управление даде сигнал на телекомуникационните оператори, че ще разреши на компании, които към този момент са си партнирали с Huawei, да продължат да го вършат с лиценз, който изтича през 2028 г. Компаниите, които към момента не са си партнирали с Huawei, могат да решат сами и държавното управление нито предизвиква, нито не разрешава.

През май испанското държавно управление удостовери, че устройствата на Huawei са „ безвредни и надеждни, дават отговор на настоящите закони и разпореждания “. Това даде на испанската Telefonica зелена светлина да употребява оборудването на Huawei освен в мрежата за достъп 5G, само че и в главната мрежа.

KPN в Нидерландия е следвал същия път като Deutsche Telekom - осъществява широкомащабно съдействие с Huawei в мрежата за достъп (RAN), заобикаляйки главната мрежа. Даже KPN не възобнови 4G партньорството си с Ericsson през ноември 2019 година, а мина към Huawei. Т.е. KPN избра " мръсен " Huawei да размени 4G устройства, конфигурирани преди шест години от Ericsson: " най-чистият " снабдител на Помпео. 

Ирландия , която е врата към Европа за четирите американски софтуерни колоса Гугъл, Amazon, Фейсбук и Apple, към момента позволява Huawei да бъде 5G алтернатива. Дъблин в никакъв случай не е канил обществено Huawei да построи 5G, само че пази 5G съдействието сред двата си огромни телекомуникационни оператора - Vodafone и Eir, с Huawei. Въпреки че Ericsson към момента заема главната мрежа, мрежата за достъп с по-голям размер услуги към момента е отворена за китайския софтуерен колос.

 

Защо Европа се бунтува против " Чиста мрежа "?

 

Европейските водачи години наред подлагат на критика Русия и Китай, че се изолират от международната мрежа, че стоят зад защитна стена. Сега американците ги карат да вършат същото - да пуснат стена пред Китай, да се изолират. За Европа  " Чиста мрежа " е край на „ международната “ мрежа. Ако американският проект проработи, киберпространството ще бъде разграничено на половина - едната, доминирана от Съединени американски щати, другата - от Китай. Т.е. Европа ще загуби, ще бъде изправена пред избор - Америка или Китай, което ще я хвърли в нова софтуерна пропаст тъкмо в миг, в който тя сякаш търси лично лице. 

За България всичко е ясно - дребна, послушна страна, която извършва директни заповеди, без да отчита детайлно личния си интерес. Но не е единствената в Европа. По-важно е друго. Необходимостта от промяна на съоръжение ще докара до загуби за телекомите и отлагане на старта на 5G мрежите. Дори и да имат добро желание и пари, за да изчистят мрежата, телекомите в Европа мъчно могат да създадат това бързо, тъй като Ericsson няма потенциала на китайците, Nokia - напълно, а със Samsung има други проблеми. Т.е. старт евентуално ще има следващата година, само че 5G няма да има на всички места. Като отплата за верността ни огромният брат към този момент даде да се разбере, че ще ни насърчи при нови покупки за модернизацията на армията или при развиване на плановете за спомагателни нуклеарни мощности. 

 
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР