Надпреварата за председател на Европейската комисия има ясен фаворит: германския

...
Надпреварата за председател на Европейската комисия има ясен фаворит: германския
Коментари Харесай

Новият "господин Европа": Манфред Вебер се надява да излезе от политическата сянка

Надпреварата за ръководител на Европейската комисия има явен любимец: немския политик Манфред Вебер. Четиресет и шест годишният Вебер, който оглавява акцията на консерваторите за европейските избори през май, се слави като много приятна и дискретна фигура в постоянно много напрегнатия политически свят на Брюксел. Но в този момент той се надява, че изборите за Европейски парламент ще го изведат от относителната политическа неопределеност и ще го слагат на международната сцена като нов ръководител на Европейската комисия, като в същото време потвърдят, че той има силата да активизира необятна изборна поддръжка.

Вебер, който сега е любимец в много оспорваната конкуренция за ръководител на комисията с помощта на водещата позиция на консерваторите в социологическите изследвания, се показва като човек от народа, вземащ драговолно ползите на елементарните европейски жители.

Мнозина считат Европейски Съюз за елитарна организация, ръководена от високо квалифицирани хора, сподели Вебер през ноември, откакто беше определен с 80 % от гласовете да оглави акцията на Европейската национална партия (ЕНП). " Днес тази Европа би трябвало да стане Европа за своите жители ", добави той, утвърждавайки лозунга на своята акция за заемане на мястото на Жан-Клод Юнкер като новия " Господин Европа ". ЕНП държи от 15 години авторитетния пост, който на доктрина съставлява към 500 милиона европейци. Предизборната стратегия на Вебер, радваща се на мощна поддръжка от водещи консерватори като немския канцлер Ангела Меркел, наподобява

предлага по нещо за съвсем всеки -

от младите фамилии през изоставените служащи в заводите до " огромен проект " за битка с рака. За Вебер обаче е проблем, че доста европейски гласоподаватели са склонни да не гласоподават за тези, които са считани за част от политическата върхушка. Да не приказваме за обстоятелството, че като немец той би трябвало също по този начин да преодолее скептицизма на тези, които считат, че най-голямата стопанска система в Европа към този момент господства прекомерно мощно в коридорите на властта в Европейски Съюз.

След класическа партийна политическа кариера, почнала с къс депутатски мандат в законодателното заседание на провинция Бавария, а след това в Европейския парламент от 2004 година, Вебер може би е считан от доста европейци за вътрешен човек в политиката, който се стреми да се разграничи от този си облик. Вебер оглавява групата на ЕНП от пет години.

Той е инженер по обучение. На 16 години се причислява към партията, към която принадлежи - баварския свръхконсервативен Християнсоциален съюз (ХСС). Често обаче е считан ненапълно за по-либерален и проевропейски надъхан от доста други членове на ХСС. Вебер е корав покровител на европейската интеграция, а също по този начин подлага на критика предлагания план за водопровод " Северен поток 2 " от Русия за Германия. Наскоро той беше замесен в борбата на ЕНП за бъдещите й връзки с национално-консервативната партия " Фидес " на унгарския министър-председател Виктор Орбан. Методичният напредък на Вебер в европейската политика обаче

не е лишен от несъгласия.

Миналата година той гласоподава в Европейския парламент срещу ограничения, ориентирани към прекъсване на репаративните лечения за хомосексуални, в прорез с множеството членове на групата на ЕНП. За разлика от множеството ръководители на комисията, Вебер не е бил народен водач и в никакъв случай не е заемал министерски пост, нито е управлявал конструкция, сходна по мярка на комисията, чийто личен състав наброява 32 хиляди души.

За неговите упоритости обаче е по-важно, че изследванията на публичното мнение сега слагат ЕНП в мощна позиция да бъде най-големият блок в Европейския парламент след изборите на 23-26 май.

Ако изборите се развият съгласно упованията, неговата кандидатура може въпреки всичко да стане жертва на неизбежните пазарлъци за разпределението на главните европейски постове, само че на този стадий малко на брой биха заложили срещу него. /БТА

Всичко, което би трябвало да знаете за: Новата Еврокомисия (411)
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР