Над 230 млрд. щ. долара от Международния валутен фонд за

...
Над 230 млрд. щ. долара от Международния валутен фонд за
Коментари Харесай

Джакпот за 230 млрд. долара съблазнява инвеститорите в рискови дългове

Над 230 милиарда щ. $ от Международния валутен фонд за разрастващите се и нововъзникващи стопански системи примамват вложителите да влагат пари в най-рисковите дългови пазари. Държави като Пакистан, Еквадор и Турция ще получат маса пари, които да им оказват помощ да компенсират здравните разноски към COVID-19. 

Тези средства са част от пакета спомагателни Специални права на тираж (СПТ) за членовете на Фонда в размер на общо 650 милиарда $, който би трябвало да бъде утвърден до няколко дни За финален път основаният във Вашингтон заемодател предприе такава извънредна стъпка през 2009-а след международната финансова рецесия, тръгнала от американския пазар на рискови ипотеки. Тя провокира траял цялостен месец напредък на високодоходния дълг на разрастващите се стопанства. Експерти на " Фонтобел асет мениджмънт ", " Ен Ен инвестмънт партнърс " и " Юнион банкер приве " разясняват, че същата история може да се повтори още веднъж. В тази връзка един от старшите мениджъри на " Юнион банкер приве " - Томас Кристиянсен - обобщава, че " разрастващите се пазари нямат Федерален запас, само че имат МВФ ".

Бордът на шефовете на Фонда се приготвя да разпредели аварийни активи (СПТ) за 212 милиарда $ на нововъзникващите и разрастващите се стопански системи без Китай. Други 21 милиарда $ ще отидат за страните с ниски приходи, а Китай ще получи 42 милиарда $. 

Парите ще имат максимален резултат за уязвимите страни и ще подобрят кредитоспособността на емитентите на високодоходен дълг, показва Кристиянсен. Международният заемодател ще усили валутните запаси на Пакистан с 19%, на Турция - с 15%, на Аржентина - с 12%, на Украйна - с 10%, по информация на " Ситигруп ". Най-значителна ще е финансовата инжекция за Зимбабве - 633% от валутните й запаси, следвана от Замбия - 106 %. Намаляващият кешов запас е една от аргументите песото и турската лира да изгубят по към 20% от пазарната си оценка през предходната година. Агенция " Блумбърг " оповестява, че Аржентина може да употребява новите запаси за заплащанията си към МВФ, които би трябвало да направи през септември.

На лов за рентабилност

Стимулите на централните банки задействат търсенето на активи с по-висока възвръщаемост. Държавните задължения с високорискова (junk) оценка на нововъзникващите пазари печелят надпреварата с първокласните дългови бумаги на разрастващите се стопанства през тази година макар разпространяването на новите разновидности на COVID-19 и опасенията от нарастване на кредитните разноски откакто Съединени американски щати покачат лихвените проценти. Облигациите с капиталов рейтинг са се " отплатили " на вложителите със загуба от 2.1% през 2021-а против 1.7% възвръщаемост на високодоходните бумаги, демонстрират показателите на " Джей Пи Моргън Чейз ".  

Пакетът на МВФ " ще обезпечи спомагателна поддръжка на дълга на разрастващите се стопанства през второто полугодие на тази година ", предвижда Карлос де Соуса портфейлен управител в швейцарската частна банка  " Фонтобел ".

За да получи зелена светлина, в изгода на новия пакет от Специални права на тираж на МВФ би трябвало да гласоподават най-малко 85% от членовете му. След като бъде утвърден, разпределянето на средствата се чака да завърши до края на август, оповестява Фондът.

Заплахата " делта "

Със сигурност, нашествието на вид делта на ковид, забавеният напредък на Китай и упованията, че Федералният запас ще стартира да понижава паричните тласъци, ще затруднят втората вълна на напредък на високодоходния дълг. 

Икономисти на " Ситигруп " разясняват, че биха се учудили от възможен по-широк кредитен спред вследствие на издаването на новите СПТ. Те допускат, че резултатът от пакета ще се размие измежду всичките останали събития, които пазарните играчи се пробват да схванат. И перспективата за разрастващите се пазари става като цяло по-неблагоприятна.

За специалистите на " Ен Ен инвестмънт партнърс " в Хага пък, фактът, че страна като Замбия ще удвои запасите си вследствие на поддръжката на МВФ, допуска, че по-обхванет пазарен подем е неминуем. Защото достъпът до ликвидност и множеството разнородни принадлежности са извънредно позитивни за граничните пазари.
Източник: banker.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР