На срещата си със Зеленски и Макрон в Париж Тръмп

...
На срещата си със Зеленски и Макрон в Париж Тръмп
Коментари Харесай

Различното лице на Тръмп. Какво каза той за Украйна след посещението в Париж

На срещата си със Зеленски и Макрон в Париж Тръмп сподели едно друго лице. Дали то ще е лицето, с което ще участва на интернационалната сцена, е рано да се каже. Но както визитата му в Париж, по този начин и един негов пост след това демонстрират отклонение от реториката, която тревожеше западния свят.

Месец след изборите екипът на новоизбрания президент на Съединени американски щати Доналд Тръмп разисква три хрумвания за преустановяване на войната в Украйна.

Едната е на новия специфичен делегат за Украйна Кий Келог . Другата е на вицепрезидента Джей Ди Ванс . Третата се приписва на Ричард Гренел , дипломат на Съединени американски щати в Германия (2018-2020) и шеф на Националното разузнаване (2020).

Това са хрумвания, общи показа. Всички те повтарят или споделят със свои думи изказванията на Тръмп за неотложно прекъсване на войната. Нито една от тези хрумвания няма форма на проект.

Всички настояват, че войната би трябвало да бъде спряна, само че не споделят по какъв начин тъкмо. Има повтарящи се моменти, да вземем за пример основаване на „ демилитаризирана зона “ (Келог и Ванс) или „ самостоятелна зона “ (Гренел) и заледяване на въпроса за участието на Украйна в НАТО.
Единственият лост за въздействие към двете воюващи страни е поддръжката за Украйна
Единственият лост за въздействие към двете воюващи страни е поддръжката за Украйна. Ако Украйна откаже присъединяване в договаряния, помощта за нея ще спре. Ако Русия откаже, помощта за Украйна ще се ускори.

Това са общите насоки и в тях няма нещо изключително. Но и не се чака толкоз комплицирана преговорна задача да е обществено притежание. Това би било риск за замяна на съществени посреднически старания с прелъстителен облик пред публиката.
Какво е новото
Тези дни обаче се появи нещо ново, отново във формата на изказване или декларация.

Доналд Тръмп направи първото си посещаване като новоизбран президент за откриването на реставрираната Нотр Дам. В визитата се открояват два момента, и двата знакови, вторият значителен.

Тръмп, облечен инцидентно или не в жълто и синьо, се срещна с Володимир Зеленски с посредничеството на домакина Еманюел Макрон , с който Тръмп има положителни персонални връзки от предходния си мандат.

Тази среща, несъмнено, е надалеч от всевъзможни договаряния, а и моментът не допуска говорене всъщност. Но за Тръмп персоналните контакти играят роля, а и атмосфера очевидно е положителна. На срещата са повторени заявките за неотложно прекъсване на войната.

 Тръмп, Макрон и Зеленски в Париж, 7 декември 2024 година
На този декор може да се напомни, че остана неразбираемо дали, по кое време и какво е приказвал Путин с Тръмп след 5 ноември. Но от страна на Съединени американски щати се чу (независимо дали диалог е имало), че Тръмп е предизвестил Путин да не ескалира военните дейности.

Тук само значима е позицията на Тръмп – да спре ескалацията. Дали е изказана в диалог в Путин или не, няма значение, това е обществено декларирана позиция на Тръмп. Тя, апропо, подсказва, че Русия е агресорът.

По-интересно е на Тръмп за войната в неговата обществена мрежа Truth Social от 7 декември. Повод е. Ето го цялото:

" Асад си отиде. Избягал е от страната си. Покровителката му Русия, Русия, Русия, отпред с Владимир Путин, към този момент не е заинтригувана да го пази. Преди всичко нямаше съображение Русия да е там. Те изгубиха интерес към Сирия поради Украйна, където близо 600 000 съветски бойци лежат ранени или мъртви във война, която в никакъв случай не трябваше да стартира и би могла да продължи постоянно ".

" В момента Русия и Иран са в отслабени, първата поради Украйна и неприятната си стопанска система, другата - поради Израел и неговите военни триумфи. Зеленски и Украйна също биха желали да сключат договорка и да спрат лудостта. По безразсъден метод те са изгубили 400 000 бойци и още доста цивилни жители. Трябва неотложно да се приключи огънят и да се стартират договаряния. Твърде доста животи са пропилени напълно на вятъра, прекалено много фамилии са разрушени, а в случай че това продължи, може да се прерастне в нещо доста по-голямо и по-лошо. Познавам Владимир добре. Сега е миг да работи. Китай може да помогне. Светът чака! ", приключва обявата си Тръмп.

Независимо, че съответен проект няма и може би и няма да има преди да стартират договаряния, тук са казани няколко основни неща.
Тръмп свързва рухването на сирийския президент Башар ал-Асад с Русия и твърди, че на Русия не ѝ е мястото в Сирия. Това го знаем от първия мандат на Тръмп, само че в този момент е повторено в подтекста на евентуални договаряния за Украйна. На Русия не ѝ е мястото в Сирия, както въобще не ѝ е мястото в Украйна . За Тръмп двата процеса са сходни.Тръмп заобикаля обидни персонални квалификации, обаче мисли Русия и Иран като девиантен тандем. Но прецизира, че и двете страни са в слаба позиция. Русия е отслабена поради войната в Украйна и западащата стопанска система, пред която се задава криза.Тръмп приказва от името на Украйна и споделя, че Зеленски и Украйна желаят мир, желаят „ да спрат лудостта “. Ясно че, че в случай че има полуда, каквато безспорно има, тя идва от нашествието, т.е. по генезис е съветска полуда. И Тръмп и Зеленски желаят лудостта, стартирана от Русия, да спре. (Тук отново се чете, че както няма място в Сирия, по този начин на Русия не ѝ е мястото и в Украйна.)Накрая Тръмп споделя, че е извънредно време. И акцентира, че целият свят в този момент това чака. С позоваване на „ целия свят “ Тръмп се показва като говорещ от името на света, който чака от Путин да спре лудостта.
Каква част от казаното е трайна позиция остава да се види. Но този пост, който се чете от целия свят, е съображение да се счита, че сме при започване на иден съдбоносен напън.
Какво значи всичко това
Спиране на войната ще бъде единствено прекъсване на военни дейности, a не завършек на войната. С краткотрайно помирение ще стартират сложни договаряния за трайните условия на предстоящ мир. Те могат да се проточат месеци, даже години. В момента краткотрайно помирение е нужно и на двете страни. Но в стратегически проект то ще бъде по-благоприятно за Украйна.
Временно помирение е нужно и на двете страни, само че в стратегически проект то ще е по-благоприятно за Киев
В условия на краткотрайно помирение, до момента в който траят договарянията Русия е изолирана, ще продължи да потъва в икономическа рецесия, ще премине към криза, има възможност да колабира обществено и стопански.

Путин мъчно ще изясни прекъсване на военните дейности и още по-трудно започването им, каквито въпроси ще се задават по-често. Санкциите ще продължат да се стягат и да лимитират опциите за заобикаляне посредством полулегални принадлежности, изключително доставки и логистика, кораби, банкови интервенции.

Обратното, примирието ще работи по-добре за Украйна, която във краткотрайно по-спокойна обстановка има опция да свърши много работа за себе си.

Отвъд позицията в Truth Social Тръмп сподели в Париж едно по-различно лице. Дали това е лицето, с което той е участва на интернационална сцена, е рано да се каже. Но както обявата му, по този начин и цялото посещаване в Париж демонстрират отклонение от реториката на акцията, която тревожеше западния свят.

*Становищата, изказани в рубриката „ Мнение “, могат да не отразяват позицията на Свободна Европа.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР