Протестите в Сърбия започнаха с искане за поемане на отговорност

...
Протестите в Сърбия започнаха с искане за поемане на отговорност
Коментари Харесай

Започват ли протестите в Сърбия да разхлабват властта на Вучич

Протестите в Сърбия започнаха с искане за вдишване на отговорност за гибелта на 15 души в Нови Сад. Сега те се опълчват на систематичната корупция в страната. Премиерът на Сърбия към този момент подаде оставка, само че президентът Алексанър Вучич остана на власт. Разхлабват ли митингите властта на Вучич?

Откакто Александър Вучич е президент на Сърбия ,не е имало по-голямо предизвикателство пред властта му. Става въпрос за, които не престават към този момент три месеца.

Те започнаха с претенции на студенти за вдишване на отговорност, откакто 15 души починаха при в Нови Сад . Но се трансфораха в доста повече.

Сега протестиращите се опълчват на влошаващото се господство на закона и систематичната корупция при ръководството на Вучич. През последните три месеца това изкара десетки хиляди хора по улиците на Сърбия в над 200 града.

„ Това е освен най-сериозната политическа рецесия на държавното управление, само че и дълбока обществена рецесия. Студентите не търсят промяна на държавното управление, а промяна на системата “, споделя политическият анализатор Бошко Якшич пред балканската работа на Радио Свободна Европа.
Едномесечна стачка
През последите седмици митингите в Сърбия се множат. Те се трансформират в събирателна точка за разнообразни обществени групи, всяка от които има свои лични претенции.

Университетските преподаватели поддържат студентите, само че също по този начин показват угриженост по отношение на намаляването на академичната независимост. Земеделските стопани бранят студентите с тракторите си, само че също по този начин упорстват и за възстановяване на изискванията в селското стопанство и увеличение на дотациите.

Отделни митинги организираха и работещите в публичния превоз, пенсионерите, чиновниците в образованието и други

Част от правосъдната система, която постоянно е подложена на критика за липса на самостоятелност, също се причисли към митинга. Седемнадесет съдии от Висшия съд в Белград обществено поддържаха настояванията на студентите в невиждано отворено писмо. Съдиите от градовете Ниш и Крагуевац също показаха своята поддръжка.

Адвокатите от Сръбската адвокатска гилдия оповестиха едномесечна стачка, което фрапантно ще забави правосъдните процедури.

Обикновено съдиите „ в никакъв случай не биха се осмелили да надигнат глава по подобен обществен метод “, само че в този момент страхът е липсващ, споделя Едуард П. Джоузеф , учител в балтиморския университет „ Джон Хопкинс “ пред Си Ен Ен.

Макар че някои поданици показват неодобрение от това, че протестиращите затрудняват придвижването, 61% от сърбите поддържат блокадите и митингите, съгласно изследване, извършено от основания в Белград Център за проучвания, бистрота и отчетност.
Уморени от корупция
Демонстрациите демонстрираха сериозна уязвимост в ръководството на Вучич.

Въпреки че президентският пост е значително параден, Вучич натрупа забележителна власт като водач на ръководещата консервативно-националистическа Сръбска прогресивна партия (СПС). Макар че се отдръпна от тази позиция през 2023 година , той към момента е считан за главния фактор, от който зависят решенията в страната.

Сега наблюдаващи на сръбската политика споделят, че администрацията на Вучич е била загрижена най-много за подсилване на връзките си с локални и задгранични вложители и по този начин е подценила вероятността от неодобрение от страна на работещите, на които им е омръзнало от корупция.
 Снимка от въздуха демонстрира стачкуващи след идването им от Белград в Нови Сад като част от митингите.
„ Изглежда, че Вучич непрестанно прави отстъпки в сфери, в които единствено преди дни е споделил, че няма да отстъпи. Неговата аура на безгрешен водач и висш престиж стартира да ерозира “, споделя Никола Буразер от Центъра за модерна политика в Белград.

Така да вземем за пример Вучич в началото отхвърли настояването на студентите за даване на документите по отношение на реконструкцията на железопътната гара в Нови Сад. По-късно обаче той разпореди на държавното управление и прокуратурата да разгласяват документите.

От значително значение е и това, че има признаци, че Вучич стартира да губи поддръжката си в един от главните си бастиони - медиите.

През последните три месеца държавната социална телевизия Радио и телевизия на Сърбия (РТС) постоянно игнорираше митингите.

Това се промени предишния уикенд, когато РТС - която също беше обект на неодобрение от страна на протестиращите - стартира водещата си новинарска стратегия с демонстрациите в Нови Сад. Телевизията излъчи фрагменти от дрон, на които се виждаше по какъв начин десетки хиляди протестиращи блокират три моста над река Дунав и стопират придвижването в града.

Според Буразер тази смяна е знак, че държавната телевизия е „ реагирала на натиска на студентите и на необятната общност и може би е резултат от изменящата се атмосфера в обществото “.
Министърът на Милошевич
Медиите постоянно са били в основата на властта на Вучич. През 1998 година той е назначен за министър на информацията от някогашния сръбски водач Слободан Милошевич . Той е считан за главен подстрекател на югославските войни от 90-те, които лишават живота на над 130 000 души. Милошевич умира през 2006 година , до момента в който против него в Хага се води правосъден развой за военни закононарушения.

По време на работата си като министър на информацията - интервал, който включва войната в Косово и намесата на НАТО в спора, Вучич вкарва строги санкции за медиите, които не съблюдават разпоредбите. Освен това той не разрешава издаването на няколко всекидневника.

Откакто Вучич е президент, интернационалните медийни наблюдаващи за все по-рестриктивната медийна среда в страната. Правителството управлява всички частни телевизионни мрежи с народен обсег в Сърбия, в това число канали като TV Pink и TV Happy , които съчетават риалити излъчвания и проправителствени вести.

Въпреки че митингите са голямо предизвикателство, Вучич не демонстрира признаци на оттегляне. Заедно със своите съдружници президентът към момента има внушително болшинство в Народното събрание. И въпреки че конституционните му пълномощия са лимитирани, действителната власт е напълно в ръцете му, защото той има доста въздействие върху множеството държавни институции.

След като сръбският министър председател и водач на СПС Милош Вучевич на 28 януари, Вучич заяви, че няма да одобри настояването на опозицията за преходно държавно управление. В телевизионна тирада на 29 януари той добави, че СПС има 10 дни, с цел да реши дали да свика предварителни парламентарни избори или да се опита да сформира държавно управление на болшинството.

Вучич остава убеден, че сходно на предходните избори ще успее да обезпечи победа на партията си, и разгласи основаването на ново Движение за народ и страна. По думите му то ще „ събере хората “ към избрани хрумвания, без обаче да дава съответни детайлности.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР