За 2024 г. има общо 4,068 млрд. лева неразплатени разходи,

...
За 2024 г. има общо 4,068 млрд. лева неразплатени разходи,
Коментари Харесай

Мисията е изключително трудна. Колко са неразплатените разходи на България за 2024

За 2024 година има общо 4,068 милиарда лв. неизплатени разноски, които би трябвало да се вземат поради при правенето на бюджета за 2025 година Това заяви финансовата министърка Теменужка Петкова по време на чуването си в Народното събрание в четвъртък.

Въпреки това тя сподели, че държавното управление ще съблюдава 3-процентния недостиг, който е необходим на страната, с цел да извършва критериите за присъединение към еврозоната.

Новината идва на фона на спор през последните седмици за в държавния бюджет за 2025 година , поради която ръководещите даваха индикации, че България може да не влезе в еврозоната. В края на предходната седмица водачът на ГЕРБ Бойко Борисов изиска от Министерството на финансите да уточни какви разноски за 2024 година са трансферирани за 2025 година Ден по-късно Петкова изиска тази информация.

Във вторник след съдружен съвет министър председателят Росен Желязков изрично даде обещание държавното управление да внесе бюджет с до 3% недостиг и до 40% разноски, както и да изиска ексклузивен конвергентен отчет от Европа.

В четвъртък Петкова показа наличната информация за неизплатените разноски:
Според данните разноските, осъществени през 2024 година, за които са издадени фактури, само че не са разплатени, възлизат на 1,080 милиарда лв.. Дейностите, които са осъществени през 2024 година, за които са издадени документи за осъществена работа, само че не са издадени фактури, защото по думи на Петкова е казвано на контрагентите, че няма нужния запас и по-добре тези фактури да не бъдат издавани, възлизат на 1,630 милиарда лв.. Подписаните съглашения за разсрочване на разноски, които са били подписани през последните години, включително на разноски за лихви, разноски за каузи, разноски за обезщетения са в размер на 913 млн. лв.. 444 млн. лв. е образуваният недостиг на Фонд " Сигурност на Енергийната система "
По думи на Петкова от дейностите с публикуван документ, само че без фактура 549 млн. лв. са на Министерството на районното развиване и благоустройството (МРРБ). Заради това министерството няма да може да извърши цялата си капиталова стратегия за тази година.

В сряда по време на чуване на районния министър Иван Иванов пред отрасловата парламентарна комисия стана ясно, че близо 2 милиарда лв. са неизплатените отговорности на страната за пътища и по капиталовата общинска стратегия за 2024 година

От тях 500 млн. лева са за заплащания по общинските планове, а останалите би трябвало да бъдат изплати от организация " Пътна инфраструктура " (АПИ) на пътния отрасъл.

В четвъртък Петкова не можа да удостовери или отхвърли изнесените от районния министър данни и сподели, че чака информация от АПИ.

При издадени, само че неплатени в границите на годината фактури, сумата по тях би трябвало да бъде включена в недостига на начислена основа за 2024 година, съгласно разпоредбите на Евростат. Дефицитът на начислена основа за предходната година ще стане явен през март или април.

Въпреки неизплатените разноски Петкова сподели, че бюджетът за 2025 година ще бъде с недостиг до 3% от Брутният вътрешен продукт и с разноски до 40%.

„ Мисията е извънредно сложна, само че целта пред нас е участието на България в еврозоната “, заяви тя.
Януари на остатък
По време на чуването Петкова няколко пъти беше запитана за какво към момента Министерството на финансите не е разгласило предварителните данни за осъществяването на бюджета за януари 2025 година

На 23 януари Петкова заяви, че се чака бюджетът за януари да бъде на недостиг от 407 млн. лева Според обява на обаче той е излязъл на остатък от към 500 млв. лева На този декор финансовото министерство не афишира данните, без да показва причина за това.

" Отделни политически субекти интерпретират по друг метод данните. Ще ги изнесем, когато сме на 100% сигурни, че са дефинитивни и няма да водят до подвеждане на жителите ", сподели финансовата министърка в четвъртък.

Ден по-рано Министерският съвет (МС) заяви, че през януари са получени от Дания в подмяна на помощта, която България дава на Украйна. По данни на Министерски съвет това ще помогне за понижаване на недостига.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР